Pokolenie JP 2.0?

Co czwarty młody Polak oddał w niedzielnych wyborach głos na ugrupowanie Janusza Palikota. Czy na naszych oczach Kościół masowo traci jakikolwiek wpływ na młodzież?


Ruch Palikota wszedł do Sejmu w bardzo dużym stopniu dzięki poparciu wyborców pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. Co czwarty młody Polak oddał głos na ugrupowanie Palikota. Co więcej, w "młodzieżowych prawyborach", które przeprowadzono w ponad 1000 gimnazjów i liceów w całym kraju, formacja biznesmena z Lublina zwyciężyła, uzyskując 35,9 proc. głosów.


Warto spojrzeć na to, jakich ludzi młodzi poparli. Są to między innymi: Roman Kotliński - były ksiądz, redaktor naczelny czasopisma antyklerykalnego "Fakty i Mity"; Anna Grodzka - transseksualistka, działaczka na rzecz równouprawnienia osób transseksualnych, transwestytycznych, jak i innych wychodzących poza normy płciowe; Wanda Nowicka - gorąca zwolenniczka aborcji, uznająca, że zabicie własnego dziecka jest jednym z fundamentalnych praw kobiety; Robert Biedroń - aktywista homoseksualny, współzałożyciel i wieloletni prezes Kampanii Przeciw Homofobii. To tylko ci bardziej znani.


Problem można zbagatelizować tak, jak robi to Piotr Gursztyn w "Rzeczpospolitej", który, komentując wysokie poparcie wśród młodych dla Palikota, stwierdza, że nie ma się czym przejmować, ponieważ "wiadomo, że wyborcy z tego przedziału wiekowego co wybory głosują na kogo innego. A na dodatek często zmieniają preferencje wraz z tym, jak przybywa im lat". Tylko czy przyjmowanie jako pewnik czegokolwiek w sytuacji, w której możemy przeoczyć odwrócenie się młodego pokolenia od Kościoła jest rozsądne i odpowiedzialne?


Kościół przymiotnikowy


Dlaczego Kościół w Polsce traci autorytet wśród młodzieży? Często mówi się, że winne są media, które Kościół atakują, przedstawiają nieobiektywnie, zniechęcają. Jest to w dużym stopniu prawda. Faktycznie, duża część prasy i telewizji jest, mówiąc delikatnie, nieprzychylna Kościołowi, ale przerzucanie całej odpowiedzialności na "wrogie" środowiska i uciekanie w ten sposób od trudnego pytania o to, co z "nami" jest nie tak, nie jest mądrym rozwiązaniem.


Jednym z głównych problemów może być przymiotnikowość Kościoła w Polsce. Wszyscy znamy określenia "katolicyzm toruński" i "katolicyzm łagiewnicki". Można polemizować z konkretnymi oskarżeniami pod adresem obu stron tego "podziału", ale prawdą jest, że swoją działalnością i wypowiedziami, dotyczącymi spraw społecznych i politycznych, bardzo duża część duchowieństwa, sama daje młodym ludziom powody do krytyki i ich do siebie zniechęca.


Co chwila słyszymy (w szczególności w okresie kampanii wyborczej) o politycznych kazaniach, o kontrowersyjnych wypowiedziach niektórych księży w mediach, o tym, że jeden biskup jest "propisowski", a drugi "proplatformerski" , o tym, że Radio popiera jednych, a Tygodnik drugich. I tak bez końca. Nie chodzi o to, aby Kościół się w ogóle w sprawy polityczne nie mieszał, bo należy to do jego obowiązków, ale nie można się dziwić, że przy takim stopniu i stylu zaangażowania duchowieństwa w wojnę polsko-polską, młode pokolenie po prostu ma już tego dosyć.


Radykalizm


Młody człowiek ma to do siebie, że nie znosi nawet chwili pustki. I jeżeli Kościół nie potrafi do niego dotrzeć, to niewiele potrzeba, aby poszedł gdzie indziej, szukając odpowiedzi na rodzące się w nim pytania.

 

Tym czymś, co może przyciągnąć i zaangażować młodzież w życie Kościoła, jest radykalizm. Ale nie chodzi o radykalizm w popieraniu jednych i atakowaniu drugich, ale o radykalizm ewangeliczny, czyli, mówiąc najprościej, o radykalizm w naśladowaniu Chrystusa.


Tymczasem rzeczywistość jest taka, że student, przychodząc w niedzielę do swojej parafii, bardzo często widzi księdza, który odprawia Mszę, jakby był to jego smutny zawodowy obowiązek, a to, co mówi na kazaniu, i to, w jaki sposób to robi, rodzi pytanie, czy on w ogóle wierzy w to, co głosi. Czy w ten sposób można kogokolwiek zachęcić do pójścia dalej, głębiej?


Pokolenie JP


Dzięki Bogu są jeszcze w Kościele miejsca, w których ktoś stara się o młodych zawalczyć. Jest trochę duszpasterstw akademickich, są wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, czy też neokatechumenat. Pewnym promykiem nadziei są też ostatnie nominacje biskupie. Jeżeli ktoś kiedykolwiek słyszał kazania, bądź czytał teksty nowego krakowskiego biskupa pomocniczego Grzegorza Rysia, to wie, o czym mowa. Właśnie takich pasterzy potrzebuje dziś Kościół w Polsce.


Problem w tym, że na chwilę obecną takich miejsc i ludzi jest bardzo mało. Owszem, jeśli ktoś już jest w Kościół zaangażowany, to znajdzie coś dla siebie. Przekonanych jednak przekonywać nie trzeba. Mówiąc językiem ewangelicznym, to nie ludzie powinni szukać rybaków, ale rybacy powinni szukać ludzi.


Jeżeli w najbliższym czasie coś w polskim Kościele się nie zmieni, jeżeli takich ludzi, jak choćby wspomniany przeze mnie biskup Ryś, nie będzie więcej, to już niedługo możemy obudzić się w rzeczywistości, w której młodzi będą pokoleniem JP, ale nie będzie to skrót od błogosławionego Jana Pawła, ale od Janusza Palikota.


Oczywiście wynik wyborów można też zbagatelizować i zignorować, mówiąc, że jest to wybryk, który się nigdy nie powtórzy. Ale co jeśli jest inaczej?

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.66

Liczba głosów:

88

 

 

Komentarze użytkowników (109)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

anonim 15:02:59 | 2011-10-14
Na Jarosława...
 Gowina z PO.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~OWOCE 15:01:23 | 2011-10-14
Mnie najbardziej bawi to, że kiedyś śmiano się z samoobrony, a co teraz będzie w polskojęzycznych mediach ???? W sejmie są "potwory" które przebijają na głowę śp. Andrzeja Leppera (niewyjaśniona śmierć). Jak przeczytałem tylko kilka nazwisk ruchu poligłupa to oniemiałem , transwestyta, były ksiądz z gazety "Fakty i mity" redaktor z "nie" urbana, sodomita Biedroń. Takie kreatury Państwo wybraliście na swoich reprezentantów. To bardzo źle świadczy o osobach , którzy głosowali (podobno młodzież). Czyżby polska młodzież była tak prymitywna ? Niestety większość to pospolici medioci. MEDIOTA, ta to bezkrytyczny, bezwolny odbiorca elektronicznych mediów, ofiara marketingu reklamowego i masażu ideologicznego. Funkcjonalny analfabeta, co potrafi czytać i pisać, lecz samodzielnie niemyślni, nie ocenia zjawisk, faktów i ludzi, poddaje się medialnemu zaćmieniu, formowaniu mózgu niezależnie od cenzusu swego wykształcenia, klasy społecznej, środowiska zawodowego. Medioci są niewolnikami hipnozy medialnej. Wynik wyborów jest katastrofalny, niestety PIS nie będzie w stanie zablokować zmian w konstytucji, a więc wprowadzenie euro, prywatne uczelnie wyższe, prywatne szpitale, podatek katastralny i inne podatki. Z wyników wyborów wynika, że polskie społeczeństwo albo nic nie rozumie albo chce tej SAMOZAGŁADY na własne życzenie.
Sami wychodowliśmy żmiję na własnej piersi. Kiedy był czas postawić się na Krakowskim Przedmieściu pijanym żulom i ująć się za bitymi i opluwanymi staruszkami, kiedy była pora "wyznać naszą wiarę" w obliczu obsikiwanego krzyża i tańczących frywolnych dziwek - my wybraliśmy święty spokój. Dla wielu z nas większą wartość przedstawiało oglądanie tańca z gwiazdami. "Tam, gdzie milczą przyzwoici ludzie, rodzi się Palikot" Ale ja mam również sporo wątpliwości co do samej przyzwoitości wielu z nas...
Jak myślicie, na kogo oddałby swój głos Jan Paweł II 9.10.2011 r.?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

anonim 15:00:45 | 2011-10-14
Są w Polsce ludzie młodzi kościoła nienawidzący, chwała im za to !


Jak Robespierre, Lenin, Hitler, Stalin, Mao, Pol Pot itd. Nienawidzili w ogóle religii.

Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siłą twórczą jest miłość.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 14:41:02 | 2011-10-14
Niechże teraz powymądrzają się ci, którzy wymądrzali się, kiedy Adamajkis napisał słowo kościół przez małe k.

adamajkis stanowi elitę intelektualna DEON-u (... i Polski)
Jeśli adamajkis pisze kościół wielokrotonie przez małe "k" to zakładam, że czyni to świadomie...

~zażenowana pisze generalnie w taki sposób, że czujemy się zażenowani... wygląda na to, że w silnym wzburzeniu nie panuje nad klawiaturą. I raz napisała kościół przez małe "k" ale gdzie indziej napisała: "bo Kosciol tworzymy my"
Świadomi własnej ułomności, bądźmy wyrozumiali dla błędu, którego autorka więcej nie powtarza.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 13:38:07 | 2011-10-14
WSTYD MI ZA TEN ARTYKUL nie tylko Palikto atakuje kosciol, autor tego artykulu rowniez ! Kosciol ma prawo wypowiadac sie w sprawach polityki, bo Kosciol tworzymy my, a jesli my jestesmy slepi, to dzieki Bogu, ze madrzejsi od nas zabieraja glos ! I prosze nie pisac wiecej tak lagodnie, ze media sa t nieprzychylne kosciolowi ! Przeciez robi sie drugi PRL !!! wciaz dochodze do wniosku, ze TEN PORTAL JEST NIEPEWNY !
Mowienie, jak wazni sa duchowni, ktorzy wyciagaja rece do mlodych i rownoczesne potepianie tych, ktorzy wlasnie tak robia, zdecydowanie poddaje w wappliwosc intencje autora..


Niechże teraz powymądrzają się ci, którzy wymądrzali się, kiedy Adamajkis napisał słowo kościół przez małe k.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ona 13:08:28 | 2011-10-14
* restauracjach.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ona 13:07:54 | 2011-10-14
Znałam księdza, który n ahomilii mówił o cnocie ubóstwa, ale prywatnie wydawał kasę na własne przyjemności w restaurjach, pubach i pizzeriach. Ciekawe, skąd kasę miał na to.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zażenowana 11:31:48 | 2011-10-14
 WSTYD MI ZA TEN ARTYKUL nie tylko Palikto atakuje kosciol, autor tego artykulu rowniez ! Kosciol ma prawo wypowiadac sie w sprawach polityki, bo Kosciol tworzymy my, a jesli my jestesmy slepi, to dzieki Bogu, ze madrzejsi od nas zabieraja glos ! I prosze nie pisac wiecej tak lagodnie, ze media sa t nieprzychylne kosciolowi ! Przeciez robi sie drugi PRL !!! wciaz dochodze do wniosku, ze TEN PORTAL JEST NIEPEWNY !
Mowienie, jak wazni sa duchowni, ktorzy wyciagaja rece do mlodych i rownoczesne potepianie tych, ktorzy wlasnie tak robia, zdecydowanie poddaje w wappliwosc intencje autora..

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pan Janek 01:25:16 | 2011-10-14
 GŁOSOWALI JAK CHCIELI, A WYBRALI JAK TRZEBA

Paranoja w służbie demokracji - Jan Pietrzak felieton:
http://www.youtube.com/user/egida1

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 00:25:28 | 2011-10-14
"Zęby mądrości wyrastają po to,
aby od czasu do czasu było się czym ugryźć w głupi język."
A.D.

A.D. - czyli mianowicie kto?

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?