Grecja: Strajk transportu publicznego w Atenach

Transport publiczny w Atenach zamarł w czwartek z powodu strajku. Pracownicy tej branży protestują przeciwko cięciom płac i reformom w sferze socjalnej wprowadzanym przez socjalistyczny rząd Grecji, który próbuje wyciągnąć kraj z kryzysu.


Tramwaje i autobusy stanęły w Atenach na pięć godzin od godz. 11 czasu lokalnego (godz. 10 czasu polskiego). Pracownicy metra prowadzili w czwartek, drugi dzień z rzędu, 24-godzinny strajk w geście poparcia dla kolegów, którym grozi utrata pracy.


Ateńczycy pojechali tego dnia do pracy samochodami i w mieście utworzyły się potężne korki.


Związki zawodowe popierane przez partię komunistyczną wezwały na wiec w czwartek wieczorem. W środę rząd premiera Jeorjosa Papandreu ogłosił projekt dekretu prezydenckiego przewidującego ułatwienia dla firm w zwolnieniach pracowników.


Opublikowano nowe dane o bezrobociu w Grecji: w pierwszym kwartale osiągnęło ono rekordowy, największy od 10 lat poziom 11,7 proc. Najwięcej ludzi bez pracy jest wśród młodzieży w wieku 15-29 lat - 22,3 proc.


Grecki parlament 6 maja przyjął program oszczędności. Był on warunkiem przyznania pogrążonemu w kryzysie zadłużenia publicznego krajowi pomocy z UE i MFW w wysokości 110 mld euro. Reformy dotyczą zwłaszcza sektora budżetowego i systemu emerytalnego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~szary 16:57:35 | 2010-06-17
Oto do czego prowadzi  socjalizm .  Gdyby jeszcze mieli drachmę , a nie euro, to musieliby  zacisnąć pasa , zakasać rękawy i  wziąć się do roboty.  A tak to mają  od kogo wymagać 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook