Grecja stanęła. Kolejny strajk generalny

W Grecji rozpoczął się w czwartek strajk generalny przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu premiera Jeorjosa Papandreu. Podobny strajk dwa tygodnie temu przemienił się w zamieszki, podczas których zginęły trzy osoby.


W czwartek nie działa w Grecji komunikacja promowa, nie jeżdżą autobusy, pociągi i ateńskie metro. Zamknięte są banki, szkoły, a szpitale zajmują się tylko nagłymi przypadkami. W Atenach planowane są dwa marsze protestacyjne.


Nie wiadomo czy i tym razem dojdzie do rozruchów, ponieważ zajścia z 5 maja, kiedy w podpalonym przez demonstrantów banku zginęły trzy osoby, w tym ciężarna kobieta, wstrząsnęły greckim społeczeństwem.


Niezadowolenie greckich pracowników wzbudziły zapowiedziane przez rząd głębokie oszczędności, w tym cięcia płac w sektorze publicznym i podniesienie podatków, które mają pomóc krajowi wydostać się z kryzysu finansów publicznych. Były to też warunki udzielenia Grecji przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy pożyczki w wysokości 110 mld euro w ciągu trzech lat.


Zdaniem greckich związków zawodowych oszczędności najbardziej uderzą w najmniej zarabiających.


Czwartkowy strajk jest czwartym tego typu w tym roku, jednak w przeciwieństwie do poprzednich nie będzie nim objęty transport lotniczy. Zamkniętych jest tylko kilka regionalnych lotnisk, a linie lotnicze Olympic Air odwołały 30 lotów krajowych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kresowianin 11:35:17 | 2010-05-20
Proletariusze wszystkich krajów-łączcie się!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

robert.kozuchowski 10:50:30 | 2010-05-20
Czy EURO 2012 będzie juz bez euro?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook