Rosja, Ukraina i KE: pilne spotkanie ws. gazu

(fot. shutterstock.com)

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz poinformował w środę, że zaproponował władzom Rosji i Ukrainy pilne zwołanie trójstronnego spotkania, aby zapobiec możliwym problemom z dostawami gazu.

 

- Próbujemy zorganizować trójstronne spotkanie bardzo szybko i szukamy odpowiedniej daty. Ta sprawa wymaga natychmiastowych działań - powiedział Szefczovicz na konferencji prasowej w Brukseli.

 

Poinformował, że jest w stałym kontakcie z ministrami energetyki Rosji i Ukrainy. - Mamy sprzeczne informacje z obu stron dotyczące dostaw gazu do Doniecka i Ługańska (regionów pod kontrolą separatystów - PAP) - powiedział wiceprzewodniczący KE.

 

Dodał, że zaproponował obu stronom, aby tymczasowe porozumienie w sprawie dostaw gazu, wynegocjowane za pośrednictwem KE jesienią, było przestrzegane tak jak do tej pory. - Natomiast problem dostaw do Doniecka i Ługańska powinien zostać rozwiązany odrębnie - powiedział Szefczovicz.

 

We wtorek prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył, że Ukraina nie dokonała przedpłaty za gaz za marzec i przyspieszyła odbiór surowca objętego zaliczką za luty. Miller ostrzegł, że może to doprowadzić do wstrzymania dostaw w ciągu dwóch dni.

 

Z kolei ukraiński Naftohaz uważa, że to rosyjski koncern naruszył ustalenia dotyczące opłaconych awansem dostaw gazu dla Ukrainy. W miniony czwartek Gazprom rozpoczął bezpośrednie dostawy gazu na obszary objęte konfliktem z prorosyjskimi separatystami w Donbasie przez punkty pomiaru w Prochorowce i Płatowie. Ukraina argumentuje, że nie jest w stanie zweryfikować tego, ile surowca dostarczono przez te punkty.

 

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy podpisali w październiku 2014 roku porozumienie w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę przez okres zimowy do końca marca 2015 roku. Ustalono cenę i warunek, że Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Paweł 15:49:19 | 2015-02-25
Polecam serwis aukcyjny, można kupić laptopa, telefon albo aparat za śmieszne pieniądze. Na razie mała ilość użytkowników, więc są duże szanse na wygranie licytacji :)
http://kuptanio.5v.pl

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook