Bezrobocie w październiku spadło do 11,3 proc.

(fot. Greenpeace PL / Foter / CC BY-ND)

W październiku stopa bezrobocia spadła w Polsce do 11,3 proc. wobec 11,5 we wrześniu - poinformował w poniedziałek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

"Mamy dziewiąty z rzędu miesiąc spadku bezrobocia. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych spadła o ponad 36 tys., a od początku roku o 475 tys. To prawie 0,5 mln osób, które znalazło pracę. To wielki sukces polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

 

Dodał, że takiej dynamiki spadku bezrobocia w październiku o 0,2 proc. nie było od początku kryzysu. "W latach 2009 - 2013 bezrobocie w październiku albo nie zmieniało się, albo rosło" - podkreślił Kosiniak -Kamysz.

 

Spadek bezrobocia nastąpił we wszystkich województwach, największy na Mazowszu o 6 tys. osób. O prawie 4 tys. mniej bezrobotnych jest w województwach łódzkim i dolnośląskim, a o ponad 3 tys. w śląskim i kujawsko-pomorskim. W procentowo spadek jest najmocniejszy w woj. świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim - o 0,4 proc.

 

Pracodawcy zgłosili w październiku do urzędów pracy 97 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, o 37 proc. więcej niż w październiku 2013.

 

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że widać wyraźnie, że rozpoczęta w maju reforma urzędów pracy zaczyna przynosić efekty. "Pozyskiwanie miejsc pracy nie polega tylko na oczekiwaniu, że pracodawca przyjdzie sam i zgłosi miejsca pracy, ale urzędnicy dzwonią, spotykają się, wychodzą ofensywnie, pozyskują i dofinansowują nowe miejsca pracy" - mówił Kosiniak-Kamysz.

 

"Po kilku miesiącach funkcjonowania nowej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy są jej efekty" - podkreślił.

 

Dodał, że do spadku bezrobocia przyczynił się oczywiście wzrost gospodarczy i …dobra pogoda.

 

Najniższa stopa bezrobocia jest w Wielkopolsce - 7,7 proc.

 

Według ministra bezrobocie w listopadzie nie powinno rosnąć, a na koniec roku może być mniejsze niż 12 proc. "Zakładaliśmy z premierem Tuskiem w styczniu tego roku, że zrobimy wszystko, by bezrobocie spadło poniżej 13 proc. W styczniu było to 14 proc. To było wielkie wyzwanie. Teraz wydaje się, że na koniec roku może to być 12 proc. lub nieco mniej" - uważa Kosiniak-Kamysz.

 

Dodał, że zapis założeń ustawy budżetowej o 12,5-procentowym bezrobociu na pewno nie zostanie wypełniony.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~emigrant 12:03:07 | 2014-11-11
Na wiosne spadnie znowu, jak nastepne tysiace mlodych wyjada na zachod 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ter 18:17:34 | 2014-11-10
Zatrudnienie spadło, bo pewnie gdzieś otworzyli nową Biedronkę i ileś osób musiano zatrudnić do rozkładania towarów, na kasę, etc.

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~100mk 17:55:27 | 2014-11-10
To aktualnie ilu Polaków już wyemigrowało?

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 17:00:25 | 2014-11-10
W październiku stopa bezrobocia spadła w Polsce do 11,3 proc. wobec 11,5 we wrześniu - poinformował w poniedziałek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.(...)
To wielki sukces polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

...
Rzeczywiście, sukces POlszewii olbrzymi - zwłaszcza jeśli doliczyć trzy miliony zmuszone do emigracji.

Oceń 9 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?