"Grecja nie powinna była być przyjęta do euro"

(fot. EPA/BODO MARKS)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała podczas spotkania przedwyborczego w miasteczku Rendsburg na północy kraju, że Grecja nigdy nie powinna była być przyjęta do strefy euro; jej uwagę przyjęto z aplauzem - poinformowała w środę niemiecka telewizja.

 

Decyzja o przyjęciu Grecji do unii walutowej była "fundamentalnym błędem" - powiedziała kanclerz, oskarżając tym samym swego poprzednika Gerharda Schroedera o to, że w roku 2001 zgodził się na wejście Aten do eurolandu i w ten sposób osłabił wspólna walutę.

 

Merkel, która ubiega się o reelekcję w wyborach rozpisanych na 22 września, przerzuca na socjaldemokratów odpowiedzialność za kłopoty, jakich strefie euro dostarcza Grecja.

 

Merkel w podobnych słowach zaatakowała socjaldemokratyczną opozycję już w sobotę, gdy powiedziała, że "ci, którzy przyjęli Grecję do strefy euro nie powinni nam dziś wytykać, że mamy z nią kłopoty" - przypomina AFP.

 

Kryzys unii walutowej i koszty, jakie z tego tytułu spadną na niemieckich podatników stały się motywem kampanii wyborczej, postrzeganej, jako raczej nudna i pozbawiona istotnych debat - komentuje francuska agencja.

 

W wyborach do Bundestagu 22 września Merkel ubiega się o trzecią kadencję. Wcześniej media zwracały uwagę, że szefowa rządu zajmuje w sprawie pomocy dla Grecji bardzo ostrożne stanowisko, by nie zrażać do siebie wyborców, którzy obawiają się dodatkowego obciążenia niemieckiego budżetu kosztami pakietu dla Aten.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

theONA 22:39:25 | 2013-08-28
Tego nie jest w stanie zmienić najbardziej miła postawa pani Angeli Merkel. Bo tak już jest, że albo coś jest dla danego kraju korzystne, albo nie jest. Polska na razie jest w czarnej....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 22:36:52 | 2013-08-28
Ale ktoś jednak o wejście Grecji do UE zabiegał, nie tylko Grecji to sugerował.
Podobnie zabiegano o wejście do UE Cypru, który przed tym dla siebie nieszczęściem funkcjonował bez zarzutu, a obecnie jest w sytuacji fatalnej.

Od dłuższego czasu, z chwilą ciszy przypadającą na ostatnie dni, dawało się słyszeć o tym, jak to Polska zyskuje na obecności w UE. Tylko nikt z miłośników tych sukcesów nie patrzył w ogóle na ogólnodostępne nawet linki dotyczące proporocji naszych składek w stosunku do pobieranych dopłat!! Takie niby-rewelacje, a w rzeczywistości informacje można znaleźć nawet na money.pl. Nie wiem, co powiem, jeśli jeszcze raz kiedyś usłyszę o tym, jak to UE za pośrednictwem Niemiec albo Niemcy za pośrednictwem UE ocalily nasz kraj przed upadkiem gospodarczym. I nie z niechęci do Niemców wynika moja wypowiedź.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~misio 22:00:50 | 2013-08-28
zgodził się na wejście Aten do eurolandu i w ten sposób osłabił wspólna walutę.

na czym Niemcy tylko skorzystały, ale o tym pani kanclerz w przedwyborczej gorączce wspomnieć zapomniała

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook