W Portugalii banki przejmują nieruchomości

W Portugalii rośnie gwałtownie liczba domów i mieszkań przejmowanych przez banki od zadłużonych gospodarstw domowych. Każdego dnia w ręce banków trafia średnio 25 nieruchomości.

 

Tylko od stycznia do marca br. banki przejęły ponad 2300 domów oraz mieszkań na terenie całej Portugalii. W porównaniu z analogicznym okresem ub.r. zjawisko to zwiększyło się o 74 proc.

 

Jak poinformował Luis Lima, przewodniczący Portugalskiego Stowarzyszenia Firm Arbitrażu w Sprawach Nieruchomości (APEMIP), główną przyczyną nasilonego w pierwszym kwartale 2012 r. przejmowania przez banki majątku nieruchomego jest niezdolność do spłaty zobowiązań, głównie kredytów mieszkaniowych i budowlanych.

 

"Zjawisko oddawania bankom apartamentów w zamian za niespłacone pożyczki jest zmorą przede wszystkim dużych aglomeracji miejskich, głównie Lizbony i Porto. Oba miasta posiadają prawie 40-procentowy udział w całości przejmowanych w I kwartale br. nieruchomości na terenie Portugalii" - oszacował Luis Lima.

 

W ciągu całego 2011 r. zadłużone portugalskie rodziny przekazały bankom prawie 6900 domów i mieszkań.

 

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości w Lizbonie wynika, że od stycznia do marca br. niewypłacalność ogłosiło 2753 portugalskich gospodarstw domowych, czyli o 140 proc. więcej niż w pierwszym kwartale ub.r. i aż o 1283 proc. więcej wobec analogicznego okresu w 2008 r. Główną przyczyną bankructwa portugalskich rodzin jest utrata pracy.

 

W marcu br. poziom bezrobocia w Portugalii osiągnął najwyższy od 35 lat poziom. Bez zatrudnienia pozostaje w tym kraju ponad 15 proc. osób zdolnych do pracy.

 

Według szacunków APEMIP, rosnące bezrobocie oraz słabnąca siła nabywcza gospodarstw domowych są głównymi przyczynami wyhamowania transakcji na rynku nieruchomości w Portugalii. "W całym kraju od stycznia do marca br. sprzedano zaledwie 43 tys. jednostek mienia nieruchomego. Oznacza to prawie 20-procentowy spadek wobec pierwszego kwartału 2011 r." - ujawnił Luis Lima.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~DomNadOceanem.pl 15:07:42 | 2013-12-16
Dzień dobry,

Zapraszamy Państwa na naszą stronę http://DomNadOceanem.pl gdzie oferujemy Państwu szereg atrakcyjnych nieruchomości na sprzedaż i na wynajem. Na naszą ciągle uzupełnianą ofertę, przygotowaną we współpracy z renomowanymi biurami nieruchomości i deweloperami, składają się zarówno luksusowe wille, domy i apartamenty w najwspanialszych zakątkach Portugalii, jak również działki budowlane oraz propozycje inwestycji w nieruchomości, które stosunkowo niewielkim nakładem kosztów można łatwo przekształcić w atrakcyjne hotele, czy gospodarstwa agroturystyczne. Gwarantujemy profesjonalną, kompetentną obsługę przy i po zakupie, zapewniając Państwu komfort i bezpieczeństwo transakcji oraz satysfakcję z podjętej decyzji.
Pomożemy Państwu od strony formalnej również przy zakupie dowolnej nieruchomości wskazanej przez Państwa, również spoza naszego katalogu.

Portugalia, jako kraj o największej liczbie słonecznych dni w Europie ma kolosalny potencjał turystyczny. Kupno nieruchomości, czy to na własny użytek, czy na wynajem, szczególnie teraz, gdy ceny spadły od kilku do kilkudziesięciu procent, to szansa udanej inwestycji.

Zapraszamy!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?