Kraków: outsourcing zatrudni 6 tys. osób

Zatrudnienie w krakowskich firmach outsourcingowych, czyli zajmujących się obsługą procesów biznesowych, wzrośnie o mniej więcej 25 proc. do końca 2012 r. - oceniają przedstawiciele tych firm. Oznacza to, że firmy te mogą zatrudnić nawet 6 tys. pracowników.

 

W Krakowie i najbliższych okolicach działa mniej więcej 50 firm outsourcingowych, w których w pracuje około 24 tysięcy osób. Kraków jest największym skupiskiem tego typu firm w Polsce, pracuje tu 40 proc. pracowników zatrudnionych w tym sektorze.

 

Według Stowarzyszenia IT i Business Process Services ASPIRE, które zrzesza największe firmy outsourcingowe w Krakowie, większość tego typu przedsiębiorstw chce zatrudnić nowych pracowników. "To zarówno firmy działające w Krakowie już od kilku lat, jak i nowi gracze wchodzący do tego miasta" - powiedział PAP sekretarz generalny ASPIRE Andrew Hallam.

 

Jego zdaniem międzynarodowe firmy outsourcingowe w Krakowie z roku na rok poszerzają działalność o nowe obszary usług, korzystając z dostępności młodej kadry o wysokich kwalifikacjach. Największe z tych firm zwiększają rocznie zatrudnienie o 400-500 osób.

 

Działy zajmujące się obsługą finansową firm poszukują pracowników z umiejętnościami finansowymi i księgowymi, a działy sektora IT: informatyków i programistów.

 

Jeszcze pod koniec 2011 r. Capita, największa firma outsourcingowa w Wielkiej Brytanii, zapowiedziała utworzenie 450 miejsc pracy w Krakowie. Brytyjski inwestor uruchamia nowe centrum biznesowe, które będzie pierwszą tego typu placówką w Polsce. Krakowski oddział będzie obsługiwał klientów Capity w Polsce oraz innych krajach europejskich.

 

Także w 2012 r. ma rozpocząć działalność w Krakowie centrum wsparcia firmy Cisco, jednej z największych firm informatycznych na świecie. Centrum ma obsługiwać klientów z Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Rosji. Firma rozpoczęła już rekrutację do krakowskiego centrum, ale na razie nie podaje, ilu pracowników zatrudni.

 

W Krakowie w br. zapowiedział uruchomienie swojego centrum finansowego czołowy producent piwa na świecie, holenderski Heineken. Pracę w centrum ma znaleźć kilkaset osób. Będzie ono świadczyć usługi biznesowe w zakresie transakcji finansowych grupy oraz jej spółek operacyjnych.

 

Nowych pracowników zamierza przyjąć do pracy w Krakowie także amerykańska firma State Street Services, zaliczana do czołowych dostawców usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych. Działające od kilku lat w tym mieście centrum operacyjne tego koncernu zajmuje się usługami księgowymi na rzecz inwestorów instytucjonalnych z Europy.

 

Jak ocenił Hallam, pracodawcy oczekują od pracowników bardzo dobrej znajomość języków obcych. Już teraz pracownicy krakowskich centr outsourcingowych pracują w 31 różnych językach.

 

Większość pracowników tych firm ma wyższe wykształcenie, a średnia wieku to 28 lat.

 

Firmy outsourcingowe w Krakowie zajmują się obsługą m.in. księgową, podatkową, informatyczną czy finansową spółek. Wśród nich są m.in.: Accounting Plaza Central Europe, Capgemini Polska, HCL Poland, Hewitt Associates, Hitachi Data Systems, IBM BTO Business Consulting Services, Shell Polska i State Street Services Poland.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~maciek 11:12:04 | 2012-07-31
Oczywiscie, ze jest to obóz pracy i maksymalny wyzysk pod wspaniałą nazwą zagranicznej firmy. Ale nasi politycy cieszą sie jak małe dzieci gdy polska młodzież jest dymana bez wazeliny przez obcy kapitał.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tata 08:18:42 | 2012-02-27
jeszcze wiekszy wyzysk ludzi poniewaz musi zarobic kolejny prezes kolejnego pośrednika. pracownik bezpośrednio zatrudniony ma jeszcze jakieś prawa i jako taka płacę netto. Pracownicy zatrudnieni w firmach - wypożyczalniach personelu nie mają żadnych praw a płce o połowę mniejsze niz przy bezpośrednim zatrudnieniu i nigdy nie mają umowy o prace na czas nieokreslony co uniemozliwia im zaciągniecie konkretnych kredytów np. hipotecznych. 

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook