Schaeuble: trzeba umorzyć więcej długu Grecji

Kryzysu zadłużeniowego Grecji nie da się rozwiązać bez umorzenia części długu i to na poziomie, który znacznie przekroczy pułap ustalony latem tego roku - powiedział w niedzielę minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

 

Wyraził też nadzieję, że europejskie banki będą w tej sprawie współpracować z rządami.

 

Zapytany, czy grecki dług można umorzyć o 50-60 proc., minister odparł w wywiadzie dla telewizji ARD: "Trwałe rozwiązanie dla Grecji nie jest możliwe bez umorzenia długu, i to prawdopodobnie większego niż brano pod uwagę latem".

 

W lipcu europejskie banki zgodziły się na dobrowolne spisanie 21 proc. greckiego zadłużenia.

 

Niemcy i Francja zapowiedziały, że na szczycie przywódców UE w Brukseli 23 października przedstawią założenia planu rozwiązania greckiego kryzysu. "Szczegóły są obecnie omawiane. Wszystkie nie muszą być gotowe przed szczytem, ale zasady muszą być jasne" - zastrzegł Schaeuble.

 

W innym wywiadzie dla telewizji ZDF Schaeuble powtórzył, że aby uniknąć eskalacji kryzysu niezbędna jest rekapitalizacja banków. "Potrzebujemy lepszej regulacji i lepszej kapitalizacji banków; tym zajmujemy się w krótkiej perspektywie. Nie każdemu to się spodoba, ale to najlepszy sposób, by zagwarantować, że nie dojdzie do eskalacji kryzysu z powodu załamania systemu bankowego" - podkreślił.

 

Minister tłumaczył, że obecnie "banki nie ufają sobie nawzajem, i dlatego rynek międzybankowy nie działa jak powinien". "Najlepszym sposobem, by się z tym zmierzyć jest rekapitalizacja" - wskazał.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~tak 23:15:39 | 2011-10-16
Znowu zamach na moje i Twoje pieniądze. Pamiętajcie, żaden polityk nie daje swoje pieniądze. To nasze pieniądze, które płacimy jako podatki wyda nasz rząd na ratowanie Grecji , Hiszpanii , Portugali. A przecież Tusk obiecywał w kampanii , że Polska dostanie 300 mld zł. Moje pieniądze będą wydane nie na ratowanie polskiej oświaty, służby zdrowia, na naszą kulturę , emerytury, stypendia dla zdolnej młodzieży. Te pieniądze przeje bogaty Zachód

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bohemia 22:42:10 | 2011-10-16
no to prawdziwy kryzys mamy dopiero przed sobą. Gdyby chciwe banki splajtowy wczesniej to dziś gospodarka powoli podnosiłaby się, a tak będą pompować pieniądze podatników w nienasyconych bankierów którzy zarabiają miliony dolarów

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook