"Puls Biznesu": Nie ma kasy na EXPO 2012

Kilkanaście rządowych instytucji odpowiedzialnych za promocję Polski poskąpiło 12 mln zł na EXPO 2012 w Korei. Resort gospodarki jest coraz bliżej decyzji o rezygnacji z udziału w wystawie - stwierdza "Puls Biznesu".

 

Nie będzie więc powtórki sukcesu sprzed dwóch lat, gdy polski pawilon na wystawie w Szanghaju dostał srebrną nagrodę, a w pół roku odwiedziło go ponad 8 mln osób.

 

- Skłaniamy się ku podjęciu decyzji, by nie brać udziału w EXPO 2012 w Yeosu w Korei Południowej - mówi wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Byłoby to pierwsze EXPO bez nas od 1992 roku, gdy po zmianach ustrojowych Polska zaczęła uczestniczyć w Wystawach Światowych.

 

Wszystkiemu winny jest brak pieniędzy. Jak szacował resort gospodarki, na wystawę potrzeba 12,4 mln zł. Sam był w stanie przeznaczyć 5,5 mln zł. - Zrobiliśmy kwerendę po ministerstwach, w tym MSZ, i sprawdziliśmy potencjalne zainteresowanie udziałem Polski, ocenę zasadności i chęć partycypowania w kosztach. Tylko Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło zainteresowanie - relacjonuje Baniak.

 

Wiceminister gospodarki pociesza, że przyszłoroczna impreza jest niewielka w porównaniu z EXPO w Szanghaju, a jej temat nie jest bliski Polsce. Za to wstępnie zadeklarowaliśmy chęć udziału w EXPO 2015 w Mediolanie. - Pieniądze, które wydalibyśmy na EXPO, wydamy na to, by być obecnym w Korei w inny sposób: na bilateralne spotkania z inwestorami - mówi Baniak.

 

Eksperci bardzo źle oceniają plany rządu. - Jeśli faktycznie nas zabraknie w Korei, będzie to ze szkodą dla wizerunku Polski - mówi Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej. B. szef wystawy EXPO w Szanghaju Sławomir Majman podkreśla, że obecność Polski w Korei jest niezmiernie istotna. - Zależy nam na budowaniu dobrych relacji z tym krajem, bo od 2 lat Korea znów jest w czołówce inwestorów zagranicznych - zaznacza.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~rork 11:15:10 | 2011-08-18
Kolejny sukces rządu. Czas na zmianę. 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook