Wysokie zwycięstwo Wisły, czas na Karabach

Tomas Kancelskis (z lewej) już w 16 min. spotkania otrzymał czerwoną kartkę i musiał opuścić boisko (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
inf.wł/PR

Wisła Kraków wygrała rewanżowe spotkanie II rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy z litewskim FK Szawle i awansowała do dalszej fazy rozgrywek. W III rundzie kwalifikacji rywalem krakowian będzie azerski klub Karabach Agdam.

Zwycięstwo tydzień temu na wyjeździe 2:0 dawało w rewanżu wiślakom komfort psychiczny. Ale krakowscy piłkarze pomni horroru, który dzień wcześniej zafundowali kibicom zawodnicy Lecha Poznań, chcieli podwyższyć jak najszybciej swoją przewagę. Ruszyli zdecydowanie do przodu, choć i Litwini nie zamierzali się bronić.

Zespół Szawle w pierwszych minutach często zapuszczał się pod bramkę Milana Jovanicia. Tak było jednak do 16 minuty. Wtedy to kapitan gości Tomas Kancelskis brutalnie sfaulował Łukasza Gargułę i otrzymał od razu czerwoną kartkę. Osłabieni Litwini zostali przez Wisłę zmuszeni do cofnięcia się.

Raz za razem sunęła pod pole karne gości akcja krakowian. W 23 minucie Maciej Żurawski podał do Rafała Boguskiego, ten zagrał wzdłuż linii pola karnego, piłkę puścił Łukasz Garguła, a będący za nim Piotr Brożek pokonał Siergieja Kosowa.
Później Wisła miała jeszcze kilka okazji do zdobycia bramki, m.in. sytuacji sam na sam nie wykorzystał Junior Diaz, a strzał Pawła Brożka wyłapał bramkarz gości.

Litwini okazję mieli tylko jedną. W 31 min. fantastycznym uderzeniem z prawie 30 m popisał się Mantas Kuklys i Jovanić z trudem wybił piłkę na róg.

Druga połowa rozpoczęła się znakomicie dla Wisły. W 47 min. na 18 metrze piłkę od Pawła Brożka dostał Maciej Żurawski, wbiegł w pole karne, minął obrońcę i bramkarza, uderzył w długi róg i było 2:0.

15 minut później było już 3:0. Z rzutu rożnego zagrywał Garguła. Piłkę dostał Erik Cikos, strzelił, po drodze jeszcze Junior Diaz wślizgiem skierował futbolówkę do siatki.

W 66 min. po dwójkowej akcji Maciej Żurawski - Paweł Brożek ten ostatni podwyższył na 4:0. A wynik spotkania ustalił w 90 minucie Rafał Boguski. Wisła wygrała 5:0 i czeka na kolejne mecze. W III rundzie kwalifikacyjnej LE jej rywalem będzie azerski Karabach Agdam.

Wisła Kraków - FK Szawle 5:0 (1:0) w pierwszym meczu 2:0 - awans Wisła
1:0 Piotr Brożek (23'), 2:0 Maciej Żurawski (47'), 3:0 Junior Diaz (62'), 4:0 Paweł Brożek (66'), 5:0 Rafał Boguski (90')