Niemiecka prasa krytykuje Horsta Koehlera

Niemiecka prasa krytykuje Horsta Koehlera
Horst Koehler z żoną Evą opuszcza salę pałacu prezydenckiego po konferencji prasowej, na której ogłosił swoją rezygnację (fot. EPA/Wolfgang Kumm)
PAP / drr

Niemiecka prasa krytykuje byłego prezydenta Niemiec Horsta Koehlera za powody i sposób jego decyzji o ustąpieniu z urzędu. Winą za polityczne zamieszanie prasa obarcza kanclerz Angelę Merkel i koalicję, która nie wspierała głowy państwa.

W poniedziałek po południu Koehler ogłosił, że ze skutkiem natychmiastowym ustępuje z urzędu szefa państwa. Jako powód rezygnacji podał kontrowersje wokół swej niedawnej wypowiedzi w wywiadzie radiowym, w której powiązał on udział Bundeswehry w misjach zagranicznych także z potrzebą ochrony niemieckich interesów gospodarczych. Według Koehlera krytyka pod jego adresem była bezpodstawna i świadczy o braku szacunku dla jego urzędu.

"Jeszcze nikt nie wyrządził urzędowi prezydenta federalnego tak wielkiej szkody jak Horst Koehler. Złożył on prezydenturę kraju, ale nie w sposób rozważny, np. bo zmusiły go do tego choroba bądź poważne okoliczności rodzinne. Nie, porzucił on najwyższy urząd w państwie, bo się obraził. Obraził się, (...) bo stanął w obliczu politycznej krytyki" - pisze we wtorek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

"Koehler, podobno człowiek o silnym konserwatywnym kanonie wartości i wpojonym poczuciu obowiązku, nagle postępuje spontanicznie: Horst, który nie ma ochoty. Zachowano się wobec niego wstrętnie i teraz nie chce dalej się bawić. Niestety to nie zabawa, lecz kopniak zadany urzędowi, który powinien reprezentować wszystkich Niemców" - ocenia dziennik.

Z kolei "Die Welt" pisze, że "na taki polityczny koniec Horst Koehler nie zasłużył". "Głęboko zraniony porzucił swój urząd, sam przepędził się z dworu. Całym sercem chciał być prezydentem wszystkich Niemców, z ciekawością podróżował po kraju - i na końcu musiał dostrzec, że był na niewłaściwym miejscu" - dodaje gazeta.

Jak pisze, coraz głośniej mówiono jednak o słabych stronach prezydenta, który nie miał bezpiecznego zaplecza politycznego. Lepiej byłoby, gdyby zrezygnował z kandydowania na drugą kadencję w 2009 r. - ocenia dziennik.

Według "Welta" "grzech pierworodny" popełnili jednak nie Koehler, lecz kanclerz Angela Merkel i szef FDP wicekanclerz Guido Westerwelle. "To oni wypatrzyli Horsta Koehlera; to oni wykorzystali wybory prezydenckie, by uprawiać codzienna politykę" - pisze "Welt".

Dodaje, że być może "po tej szkodzie polityczny Berlin zmądrzeje" i dokona wyboru właściwego prezydenta. "Welt" proponuje kandydaturę Joachima Gaucka, opozycjonisty w d. NRD i pierwszego szefa urzędu ds. akt Stasi (zwanego wcześniej potocznie Urzędem Gaucka).

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenia, że zaskakujące odejście Koehlera niemal dokładnie rok po wyborze jest dla Niemiec czymś wyjątkowym: Jeszcze nigdy prezydent federalny nie porzucił urzędu dlatego, że był krytykowany przez polityków z tylnych ław i dziennikarzy za wyrażenie w sposób niejasny czegoś właściwego; z powodu krytyki, która - jak Koehler sam powiedział - pozbawiona jest wszelkiego usprawiedliwienia" - pisze dziennik.

Ocenia, że bardziej bolesne dla prezydenta niż "głupie gadki" było to, iż żaden polityk wysokiej rangi nie wziął go w obronę. Według "FAZ", Koehler był "politycznie samotny".

Jak pisze dziennik, koalicja chadeków i liberałów nie dostrzegła na czas "cierpienia głowy państwa". "Fala szoku po tej rezygnacji w afekcie dotknie jednak również tych, którzy pośrednio ponoszą za to odpowiedzialność. Sojusz czarno-żółty (chadeków i liberałów) stracił +swego+ prezydenta. Także to jest historyczną premierą. Dla przyszłości tej koalicji nie oznacza to nic dobrego" - ocenia "FAZ".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemiecka prasa krytykuje Horsta Koehlera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.