"Do pojednania w Ossowie nie doszło"

"Do pojednania w Ossowie nie doszło"
Przeciwnicy pomnika upamiętniającego miejsce pochówku 22 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1920 roku, w Ossowie (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / drr

Pojednanie nie doszło do skutku - podkreśla we wtorek "Wremia Nowostiej", informując o odwołaniu niedzielnej uroczystości odsłonięcia mogiły 22 żołnierzy Armii Czerwonej w Ossowie pod Warszawą.

"Rekonstrukcja bitwy odbywa się tam co roku, jednak tym razem zaplanowano szczególny akcent - akt pojednania. Jego symbolem miało być odsłonięcie pomnika poległych na polu walki czerwonoarmistów" - przekazuje "Wriemia Nowostiej".

Dziennik informuje, że z inicjatywą odsłonięcia mogiły wystąpiły lokalne władze i że dwa lata temu, będąc marszałkiem Sejmu, poparł ją obecny prezydent Polski Bronisław Komorowski. "Początkowo planowano nawet, że na otwarcie przyjedzie również szef państwa, który w niedzielę przejął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi" - pisze "Wremia Nowostiej".

"Wszystko było gotowe do otwarcia, jednak dzień wcześniej wandale namalowali na pomniku czerwone gwiazdy, a kilkudziesięciu mieszkańców okolicznych miejscowości wystąpiło z protestem przeciwko uroczystemu odsłonięciu mogiły" - dodaje gazeta.

DEON.PL POLECA


"Wriemia Nowostiej" odnotowuje, że do protestujących przyłączyły się niektóre organizacje kombatanckie. "Uznały one za niestosowne oddawanie honorów żołnierzom, którzy 'nieśli na swoich bagnetach zbrodniczą ideologię' i 'walczyli z Polakami' - wyjaśnia dziennik.

"Wremia Nowostiej" opisuje także inne punkty obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej. "W pobliżu Pałacu Prezydenckiego, bezpośrednio na Krakowskim Przedmieściu, otwarto wystawę 'Wojna światów - 1920, którą zwieńczały ogromne portrety wzajemnie spoglądających na siebie Włodzimierza Lenina i Józefa Piłsudskiego. Emocje były tak wielkie, że w nocy stróże prawa udaremnili próbę podpalenia wizerunku wodza radzieckiej rewolucji proletariackiej" - relacjonuje gazeta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Do pojednania w Ossowie nie doszło"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.