Barroso formuje nową Komisję Europejską

Barroso formuje nową Komisję Europejską
Przewodniczący KE Jose Barroso (fot. PAP/EPA Christophe Karaba)
PAP / zylka

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso rozpoczął w środę serię spotkań ze wskazanymi mu przez państwa członkowskie kandydatami na komisarzy. W czwartek spotka się przed południem z polskim kandydatem, europosłem Januszem Lewandowskim.

Konsultacje mają związek z rozdziałem tek w nowej Komisji. – Barroso od środy spotyka się z kandydatami na komisarzy. Rozmowy trwają około pół godziny. Lewandowski został zaproszony na czwartek przed południem – powiedziały źródła w KE. Niewykluczone, dodały te źródła, że Barroso już około 2-3 grudnia ogłosi, jaką tekę chce powierzyć poszczególnym komisarzom.

KE oficjalnie potwierdziła w środę, że Barroso otrzymał już nazwiska kandydatów na komisarzy od wszystkich państw UE, w tym z Polski – właśnie Janusza Lewandowskiego.

Ich przesłuchania przez eurodeputowanych odbędą się między 11 a 15 stycznia, tak by głosowanie w sprawie zatwierdzenia składu nowej KE (jako całości, a nie poszczególnych komisarzy) odbyło się na sesji w Strasburgu około 20 stycznia, a nowa KE mogła rozpocząć pracę od 1 lutego. Gdyby jakiś komisarz nie spodobał się europosłom i trzeba było szukać nowego kandydata, możliwe będzie przeprowadzenie dogrywki głosowania na tzw. minisesji PE w Brukseli pod koniec stycznia.

DEON.PL POLECA

– Cieszę się, że otrzymałem nominacje ze wszystkich krajów członkowskich. Teraz do mnie należy przyznanie właściwych tek właściwym ludziom. Zamierzam zaprezentować Parlamentowi Europejskiemu silną Komisję – powiedział Barroso.

Zgodnie z Traktatem z Lizbony podział tek jest zadaniem należącym do wyłącznych kompetencji przewodniczącego KE. Wiadomo jednak, że na Barroso presję w tej sprawie wywierają przywódcy państw członkowskich. Większość chciałaby mieć silną tekę w Komisji, a za takie uważa się teki gospodarcze, jak rynek wewnętrzny, konkurencja, handel zagraniczny czy przemysł. Także Polsce, co niejednokrotnie mówił sam premier Donald Tusk, a w środę potwierdziły bliskie mu źródła, "zależy na poważnej tece gospodarczej z wpływem na pieniądze".

W KE nieoficjalnie mówi się, że Lewandowski ma największe szanse na stanowisko komisarza ds. budżetu. Jeśli te informacje się potwierdzą, wówczas Lewandowski odpowiadałby z ramienia KE za przygotowanie propozycji w sprawie reformy budżetu UE i kształtu nowego wieloletniego budżetu UE po 2013 roku.

Jedno jest pewne: Lewandowski nie będzie komisarzem ds. kultury i edukacji. A to dlatego, że Polak Jan Truszczyński został właśnie mianowany na dyrektora generalnego dyrekcji w KE ds. kultury, edukacji i wielojęzyczności (obejmie obowiązki od 1 maja 2010 r.). W Komisji obowiązuje bowiem zasada, że komisarz nie może być tej samej narodowości co dyrektor generalny w danej dziedzinie.

Na 27 komisarzy (w tym Barroso) w nowej KE zasiądzie dziewięć kobiet, czyli o jedną więcej niż obecnie. Portugalczyk usilnie zabiegał o jak największy parytet w KE. Wysyłał listy do rządów, namawiając do zgłaszania kobiet i obiecując, że wynagrodzi je lepszymi tekami.

Wśród zgłoszonych kandydatów na komisarzy w nowej KE aż 14 to osoby obecnie zasiadające w Komisji. Wśród nich jest komisarz ds. handlu brytyjska baronessa Catherine Ashton wybrana przez przywódców na wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej, która od 1 grudnia (z dniem wejścia w życie Traktatu z Lizbony) zasiądzie w KE w randze wiceprzewodniczącego.

Pozostali kandydaci na komisarzy to: z Austrii - Johannes Hahn (minister badań i nauki), z Belgii - Karel De Gucht (komisarz UE ds. rozwoju), z Bułgarii Rumiana Żelewa (szefowa dyplomacji), z Cypru - Andrulla Wasiliu (obecna komisarz ds. zdrowia), z Czech Sztefan Fuele (minister spraw europejskich), z Danii Connie Hedegaard (minister ds. ochrony środowiska), z Estonii Siim Kallas (komisarz ds. administracji), z Finlandii Olii Rehn (komisarz ds. rozszerzenia), z Francji Michel Barnier (eurodeputowany UMP, były komisarz ds. reformy instytucjonalnej i polityki regionalnej), z Niemiec Guenther H. Oettinger (lider rządzącej CDU w Badenii-Wirtembergii), z Grecji Maria Damanaki (socjalistyczna posłanka PASOK), z Węgier Laszlo Andor (ekonomista, członek zarządu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju), z Irlandii Maire Geoghegan Quinn (zasiada w Trybunale Obrachunkowym UE), z Włoch Antonio Tajani (obecny komisarz ds. transportu), z Łotwy Andris Piebalgs (obecny komisarz ds. energii), z Litwy Algirdas Szemeta (komisarz ds. budżetu), z Luksemburga Viviane Reding (komisarz ds. telekomunikacji), z Malty John Dalli (minister ds. społecznych), z Holandii Neelie Kroes (komisarz ds. konkurencji), z Polski Janusz Lewandowski (europoseł PO, obecny wiceprzewodniczący, a wcześniej przewodniczący Komisji Budżetowej PE), z Rumunii Dacian Ciolos (były minister ds. rolnictwa), ze Słowacji Marosz Szefczovicz (komisarz ds. edukacji i kultury), ze Słowenii Janez Potocznik (komisarz ds. nauki), z Hiszpanii Joaquin Almunia (komisarz ds. gospodarczych i walutowych), ze Szwecji Cecilia Malmstroem (minister ds. europejskich).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Barroso formuje nową Komisję Europejską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.