Wojsko uruchomiło most powietrzny do Bogatyni

Wojsko uruchomiło most powietrzny do Bogatyni
(fot. PAP/Lech Muszyński)
PAP / mik

Cztery śmigłowce, startujące z lotnisk we Wrocławiu i Zgorzelcu, dostarczają pomoc do zalanej przez powódź Bogatyni. Mostem powietrznym dostarczana jest m.in. żywność z wojskowych zasobów. Po południu śmigłowce przewiozą transport pomocy zorganizowanej przez organizacje humanitarne.

Będą to zebrane m.in. przez Polską Akcję Humanitarną oraz Caritas: żywność, środki czystości, telefony i woda.

W pogotowiu pozostają też cztery kolejne śmigłowce, stacjonujące na lotnisku w Tomaszowie Mazowieckim. Jak wylicza MON - obok 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, do walki ze skutkami powodzi skierowano żołnierzy 23. Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca, 1. Brzeskiej Brygady Saperów z Brzegu i 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.

- W pierwszym etapie, kiedy najważniejsza była walka z wodą, żołnierze aktywnie uczestniczyli w ewakuacji osób z terenów zalanych. W rejonie Bogatynia - Zgorzelec - Radomierzyce przez ponad dobę działało ponad 300 żołnierzy Wojsk Lądowych. Wykorzystywali do tego 5 pływających transporterów samobieżnych (PTS), sześć łodzi desantowych, 8 zestawów  niskopodwoziowych oraz inne pojazdy specjalistyczne. Drugim polem działania było umacnianie wałów, by ograniczać możliwość przelania się wody na większe obszary - informuje MON.

DEON.PL POLECA

Obecnie, po przejściu fali powodziowej żołnierze zaangażowani zostali do niesienia pomocy humanitarnej.

- Z zasobów Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przekazano do dyspozycji sztabów kryzysowych ponad 5 ton żywności i 7700 kompletów zawierających materace, pościel i koce. W dniu dzisiejszym (tj. 9 sierpnia) śmigłowce z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej będą przewozić dary zebrane przez Caritas i Polską Akcję Humanitarną - głosi komunikat MON.

Ponieważ na terenach dotkniętych powodzią brak jest wody pitnej, do Bogatyni i okolic wysłane zostały także trzy cysterny z wodą, która zostanie dostarczona bezpośrednio do poszkodowanych.

Żołnierze przy użyciu specjalistycznego sprzętu biorą też udział w sprzątania terenów, przez które przeszła fala powodziowa. - Pomagają ludności w wybieraniu naniesionego przez wodę mułu, zniszczonych mebli i innych przedmiotów - informuje MON.

Na terenach zniszczonych przez wodę działa także grupa ekspertów, w tym żołnierzy wojsk inżynieryjnych, która dokonuje oszacowania strat i planuje miejsca ustanowienia przepraw tymczasowych, które mają zastąpić zniszczone mosty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wojsko uruchomiło most powietrzny do Bogatyni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.