Super Kolos dla prof. Krzysztofa Birkenmajera

Super Kolos dla prof. Krzysztofa Birkenmajera
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / kn

Prof. Krzysztof Birkenmajer, 85-letni geolog, jeden z najwybitniejszych badaczy rejonów polarnych otrzymał w sobotę w Krakowie Super Kolosa. Nagrodzono go za całokształt dokonań eksploracyjnych.

Kolosy - nagrody dla podróżników i odkrywców są wręczane od 2000 r. Od kilku lat uroczystość odbywa się podczas marcowych Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Jednak ze względu na wiek prof. Birkenmajera Super Kolosa wręczono w Krakowie, z którym laureat jest związany.
"Chcemy oddać należny honor niestrudzonemu odkrywcy, eksploratorowi nieznanego, badaczowi ostatnich białych, dosłownie i w przenośni, plam na powierzchni naszej planety. Jako jeden z ostatnich czynił to zgodnie z tradycją pokoleń wielkich pionierów, podróżników i odkrywców: osobistym wysiłkiem, zmagając się z polarnym klimatem, przeszkodami terenu i niebezpieczeństwami czyhającymi poza obrębem cywilizacji" - powiedział podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa członek Kapituły Kolosów, speleolog Maciej Kuczyński.
Prof. Birkenmajer otrzymał Super Kolosa, czyli figurkę przedstawiającą posąg z Wyspy Wielkanocnej. Od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego profesor otrzymał klucz do bram miasta.
Laureat Super Kolosa był wzruszony. "Czuję się bardzo onieśmielony, bo jak wiem z opisów Wyspy Wielkanocnej moja skromna postać nawet do kolan nie sięga słynnym kolosom. Ta figurka będzie mi przypominać ciągle, jaki jestem mały" - mówił prof. Birkenmajer.
Wspominał pierwszą polską ekspedycję w 1956 r. na Spitsbergen, kierowaną przez Stanisława Siedleckiego, z udziałem Macieja Kuczyńskiego, Jerzego Piotrowskiego i Stanisławem Rafałowskiego. Polarnicy wykonali wówczas rekonesans i wybrali miejsce pod budowę Polskiej Stacji Naukowej. "Kierowała nami ciekawość świata, chęć odkrycia nieznanego, a nie motywy finansowe" - podkreślił prof. Birkenmajer.
Odnosząc się do słów wypowiedzianych kiedyś przez pierwszego zdobywcę Mont Everestu Edmunda Hillarego, że teraz nie ma już nic do zdobycia, prof. Birkenmajer powiedział, że dla badaczy i odkrywców jest zawsze "mnóstwo nowych Everesetów", czyli miejsc wartych zdobycia i zbadania.
Prof. Krzysztof Birkenmajer urodził się w 1929 r. w Warszawie. W Krakowie znalazł się po upadku Powstania Warszawskiego. Studiował na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczy UJ i na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym AGH.
Od 1954 r. aż do przejścia na emeryturę pracował w Zakładzie (obecnie to Instytut) Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W latach 2000-2002 był zatrudniony w Zakładzie Biologii Antarktyki PAN w Warszawie.
Dwukrotnie był stypendystą rządu Norwegii w Norweskim Instytucie Polarnym w Oslo. Uczestniczył w dwudziestu trzech polskich i międzynarodowych, naukowych wyprawach polarnych.
Korzystając z przywileju odkrywców, na samej tylko Antarktydzie wprowadził ponad dwieście polskich nazw geograficznych. Są wśród nich m.in. Kopuły Lodowe Krakowa i Warszawy, Lodowiec Domeyki, Lodowiec Goetla, Grań Szafera, Grań Chopina oraz Wybrzeże Jana Pawła II. Na jego cześć nazwano blisko dziesięć nowych dla nauki kopalnych rodzajów i gatunków roślin i zwierząt.
Prof. Birkenmajer jest autorem ok.600 publikacji naukowych, w tym kilkunastu map geologicznych oraz kilku książek popularno-naukowych o tematyce polarnej.
Wcześniej Super Kolosami nagrodzono: uczestników wyprawy narodowej na Mount Everest kierowanej przez Andrzeja Zawadę, kajakarzy z grupy Canoandes'79, kpt. Ludomira Mączkę, prof. Ryszarda Wiktora Schramma, Stanisława Szwarc-Bronikowskiego, Marka Kamińskiego i Wojciecha Moskala, prof. Kazimierza Kowalskiego, Krzysztofa Wielickiego, kpt. Krzysztofa Baranowskiego, kpt. Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, Andrzeja Ciszewskiego, Piotra Pustelnika, Aleksandra Dobę. Przed rokiem nagrodę tę otrzymał wybitny żeglarz kpt. Henryk Jaskuła.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Super Kolos dla prof. Krzysztofa Birkenmajera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.