Stary Garbów: pomnik Zawiszy Czarnego

Stary Garbów: pomnik Zawiszy Czarnego
(fot. PAP/Piotr Polak)
PAP / apd

Pod hasłem „Zawisza Czarny powraca w rodzinne strony” odbyły się w niedzielę w Starym Garbowie uroczystości odsłonięcia pomnika słynnego rycerza średniowiecznej Europy, który pochodził z tej miejscowości.

Po Mszy św. odprawionej w kaplicy, uroczystego odsłonięcia pomnika i przecięcia wstęgi w Wiejskim Domu Kultury dokonała przy dźwiękach pieśni "Bogurodzica" wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka Koruba. Uroczystość odbyła się w towarzystwie przedstawicieli władz starostwa sandomierskiego, gminy Dwikozy, w asyście rycerzy Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz w obecności licznych mieszkańców.

Mimo powodzi, która dotknęła w tym roku ponad 700 rodzin w gminie Dwikozy, miejscowe władze zdecydowały się na to, aby nie odwoływać uroczystości z uwagi na wagę 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem oraz ogromne znaczenie, jakie ma dla Garbowa słynny, średniowieczny jego mieszkaniec. Mieszkańcy mają nadzieję, że pomnik wybitnego przodka przyciągnie turystów i spowoduje rozwój działalności agroturystycznej.

Prawie 2,5-metrowy pomnik Zawiszy Czarnego herbu Sulima stanął na placu obok Wiejskiego Domu Kultury w Starym Garbowie. Odsłonięciu monumentu towarzyszyły m.in. pokazy historyczne w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz zabawa plenerowa.

DEON.PL POLECA

Pomnik w brązie autorstwa Gustawa Hadyny, artysty z Ostrowca Świętokrzyskiego przedstawia postać w długim płaszczu z mieczem i tarczą, na której umieszczono elementy herbu Sulima.

W izbie pamięci poświęconej Zawiszy Czarnemu, która udostępniona będzie do zwiedzania w jeszcze w te wakacje, obejrzeć będzie można się m.in. gabloty i plansze z informacjami o wyczynach rycerza, mapy przedstawiające szlaki oraz elementy składające się na ekwipunek rycerski.

Wykonanie pomnika oraz izby pamięci samorząd gminy Dwikozy podjął z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Inicjatorem wystawienia pomnika było powołane w 2008 r. Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa, które zebrało też pieniądze na ten cel. Dofinansowanie uzyskano również z budżetu gminy i pieniędzy unijnych.

Zawisza Czarny, starosta kruszwicki, żył w latach 1370-1428. Według kroniki Jana Długosza rycerz obronił podczas bitwy pod Grunwaldem chorągiew królewską. Rycerz znalazł się też w składzie polskiej delegacji na Soborze w Konstancji, wśród takich postaci, jak: Prymas Polski Mikołaj Trąba, Jan z Tuliszkowa, Jakub z Kurdwanowa, Andrzej Łaskarzyc i Paweł Włodkowic.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stary Garbów: pomnik Zawiszy Czarnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.