Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o PIP

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o PIP
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o PIP (for. PAP/Paweł Supernak)
PAP / ad

Mniej formalności przy kontrolach i możliwość odstąpienia od kary w przypadku drobnych uchybień u pracodawców rozpoczynających działalność - przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. W czwartek Sejm przyjął poprawki do ustawy zgłoszone przez Senat.

Senat zaproponował do ustawy cztery poprawki. Jedna z nich przewiduje, że w protokole kontroli należy umieszczać wyłącznie treść decyzji ustnych. Pierwotnie w ustawie był zapis, który mówił, że w protokole zamieszcza się "treść decyzji i poleceń oraz informację o terminach ich realizacji". Takie brzmienie przepisu oznaczało, że w protokole kontroli należałoby umieszczać treść wszystkich decyzji wydanych przez inspektora pracy w związku z przeprowadzaną kontrolą, a więc również decyzji pisemnych.

Senat zmodyfikował też przepis regulujący zasady powoływania i odwoływania na określone stanowiska w Głównym Inspektoracie Pracy. W myśl poprawki dyrektor i wicedyrektor Gabinetu Głównego Inspektora Pracy jest powoływany przez Głównego Inspektora Pracy.

Pozostałe poprawki miały charakter legislacyjny.

DEON.PL POLECA

Nowelizacja autorstwa sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej ma m.in. uprościć procedury kontrolne, które - w ocenie wnioskodawców - były nadmiernie sformalizowane i nie zawsze pozwalały inspekcji na szybkie i skuteczne działanie.

Obecnie inspektorzy mają możliwość wydawania ustnych decyzji tylko w razie naruszenia przepisów BHP; ustawa zwiększa katalog przypadków, gdy będą mogły być stosowane. Inspektor mógłby wydawać takie decyzje także w wypadku drobnych uchybień, dających się usunąć bez zbędnej zwłoki po kontroli, a nie – jak to jest w obecnych przepisach – tylko w trakcie kontroli. Pracodawca byłby wówczas zobowiązany do poinformowania PIP o wykonaniu decyzji.

W myśl noweli inspektorzy pracy będą mogli także wydawać ustne polecenia usunięcia drobnych naruszeń prawnej ochrony pracy, jeśli mogą być one naprawione w trakcie lub niezwłocznie po zakończeniu kontroli. Ma to ograniczyć tworzenie dokumentacji w sprawach niewielkiej wagi.

Zgodnie z nowelą inspektor pracy mógłby nałożyć mandat na pracodawcę, który zatrudnia kogoś nielegalnie. W takich wypadkach obecne przepisy pozwalają PIP jedynie na skierowanie wniosku do sądu.

Sprawcy wykroczeń mieliby natomiast być łagodniej traktowani, jeżeli kontrola jest prowadzona po raz pierwszy i nie stwierdzono wykroczeń z winy umyślnej lub nie stwierdzono bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników. Regulacja ma doprowadzić do tego, że pracodawcy rozpoczynający działalność będą zainteresowani tym, by PIP przeprowadził u nich swoisty audyt.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o PIP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.