Ruszyła kampania promująca rodziny zastępcze

Ruszyła kampania promująca rodziny zastępcze
(fot. port-naszdom.pl)
PAP / psd

Kampanię, promującą ideę opieki zastępczej, rozpoczął w poniedziałek Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT wraz z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. W stolicy pod opieką niespokrewnionych rodzin zastępczych jest ponad 200 wychowanków.

Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński zwrócił uwagę, że w stolicy nadal brakuje kandydatów na rodziny zastępcze. Wszyscy zainteresowani opieką zastępczą mogą zgłaszać się do ośrodka wsparcia opieki zastępczej PORT. Tam, po przejściu wstępnych kwalifikacji, mogą przejść regularne 3-miesięczne szkolenie.

– Nie wierzę, że można uprawiać ten zawód bez krztyny zainteresowania, bez pewnego rodzaju pasji – to dla kogoś musi być ciekawą sprawą – powiedział dyrektor wsparcia opieki zastępczej ośrodka PORT Sylwester Soćko na konferencji prasowej w stołecznym Ratuszu. W ośrodku szkolonych jest sześć grup kilkunastoosobowych rocznie.

Rodzina zastępcza jest formą opieki nad dzieckiem częściowo lub całkowicie pozbawionym opieki rodzicielskiej. W rodzinie zastępczej ważne jest zapewnienie więzi dziecka z rodziną biologiczną. Poza wynagrodzeniem zawodowe rodziny zastępcze mogą także korzystać z konsultacji prawnych, pedagogicznych i psychologicznych.

W stolicy funkcjonuje 11 domów dziecka, w których przebywa ponad 600 wychowanków i 11 mieszkań filialnych z 116 miejscami. Ponad 1,6 tys. dzieci jest pod opieką spokrewnionych rodzin zastępczych.

Na konferencji obecna była również Iwona Bajkowska, która w powiecie wołomińskim prowadzi rodzinny dom dziecka wraz z mężem – Andrzejem. Przez kilka lat tworzyli rodzinę zastępczą, ale ta może liczyć do trojga dzieci. Oni obecnie mają dziewięcioro – w wieku od kilkunastu miesięcy do pełnoletności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruszyła kampania promująca rodziny zastępcze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.