Pracować czy nie pracować? MEN dementuje

"Dziennik Gazeta Prawna" / PAP / drr

Szkoła podstawowa będzie miała obowiązek w okresie wakacji i ferii zimowych zapewnić opiekę dzieciom z klas I - III, jeśli rodzice wyrażą takie życzenie - wynika z przygotowanego przez resort edukacji rozporządzenia, które cytuje "Dziennik Gazeta Prawna". MEN dementuje tę informację.

Akt prawny jest w fazie konsultacji. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by wszedł w życie już od 1 września.

Pomysł, który wychodzi naprzeciw zapracowanym rodzicom, wywołał gniew i frustracje w środowisku nauczycieli i samorządowców.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", samorządowcy złoszczą się, że na gminy spada kolejne obciążenie finansowe, a nauczycielie, że podstępnie odbiera się im wakacje, które gwarantuje Karta nauczyciela.

DEON.PL POLECA

Związki zawodowe nauczycieli już zapowiadają protesty.

- Karta gwarantuje nauczycielowi urlop i w trakcie zimowych ferii, i w trakcie wakacji – mówi Ryszard Proksa, szef sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ „Solidarność”, który obawia się, że pedagodzy będą teraz zmuszani do pracy w wakacje nawet wbrew swej woli.

W podobnym tonie wypowiada się Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, choć on zwraca uwagę na inny aspekt problemu: kto ma za to zapłacić? – To kolejna radosna idea rządu, który ingeruje w lokalną politykę edukacyjną, nakłada na samorząd dodatkowe obowiązki, nie dając grosza na ich realizację.

Do tej pory wakacyjną opiekę nad dziećmi organizowały tylko te gminy, które chciały i które miały na nią środki. Teraz ma to być obowiązek każdej szkoły.

W sprawie publikacji w "Dzienniku Gazecie Prawnej" interweniuje MEN. Jak informuje rzecznik resorty, Grzegorz Żurawski ministerstwo nie chce wprowadzić obowiązku pracy nauczycieli w wakacje, a jedynie uregulować prawnie dotychczasowe praktyki dotyczące pracy nauczycieli np. podczas akcji "Zima w mieście" czy "Lato w mieście".

"Przepis nie nakłada obowiązku, ma jedynie dać możliwość organizowania - na wniosek rodziców uczniów klas I-III - zajęć dla dzieci w okresie wakacji lub ferii zimowych. Warto podkreślić, że takie zajęcia w ramach akcji 'Zima w mieście' lub 'Lato w mieście' od wielu lat są organizowane przez szkoły" - czytamy w oświadczeniu.

W projekcie rozporządzenia w sprawie statutów zapisano: "w uzasadnionych przypadkach, z uwzględnieniem potrzeb rodziców, szkoła organizuje dla uczniów klas I-III zajęcia wychowawczo-opiekuńcze czasie ferii letnich i zimowych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pracować czy nie pracować? MEN dementuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.