Policja chce uchylenia immunitetu trzem posłom

PAP / psd

W ostatnim tygodniu do Sejmu przesłane zostały dwa wnioski policji o uchylenie immunitetów - wiceprzewodniczącego klubu PO Janusza Palikota i posła PiS Wojciecha Kossakowskiego - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Katarzyna Szeska. KGP wystąpiła też z takim samym wnioskiem w sprawie posła PSL Eugeniusza Kłopotka.

Jak wyjaśniła Szeska, zgodnie z procedurą właśnie Prokuratura Krajowa przekazuje marszałkowi Sejmu wnioski policji o uchylenie immunitetu, mimo że dotyczą one wykroczeń.

Sprawę Palikota prowadzi lubelska policja. Chodzi o zeszłoroczny happening Palikota w Lublinie, który miał być odpowiedzią na informację o dużych zakupach "małpek" dla Kancelarii Prezydenta. Poseł przyniósł kosz małych buteleczek, sam pił alkohol, do picia zachęcił też dwóch przechodzących mężczyzn, a później zapłacił za nich mandat.

Poseł Palikot zapowiedział już, że zrezygnuje z immunitetu. – Natychmiast rezygnuję z immunitetu poselskiego. Nie będę kręcił tak jak Zbigniew Ziobro i inni. Zwróciłem się do marszałka Sejmu o przedstawienie odpowiedniego zawiadomienia – napisał poseł w krótkim oświadczeniu przekazanym w poniedziałek PAP.

DEON.PL POLECA

Zdaniem funkcjonariuszy naruszył w ten sposób dwa artykuły kodeksu wykroczeń. Pierwszy dotyczy spożywania alkoholu w miejscu publicznym oraz nakłaniania do tego innych osób; drugi uiszczenia grzywny w zamian za osobę, która nie jest osobą najbliższą.

– Sprawy dwóch pozostałych posłów dotyczą przekroczenia prędkości – powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Poseł Kłopotek powiedział PAP, że o wniosku policji dowiedział się od dziennikarzy. – W ogóle o takim fakcie nie wiem, a jako obywatel powinienem się chyba w jakiś sposób od policji dowiedzieć, że gdzieś tam prędkość przekroczyłem, skoro zostało to namierzone na fotoradarze. O ile mi wiadomo, do każdego obywatela wysyła się informację w takim zakresie – zaznaczył.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich rozpatruje przekazane przez marszałka Sejmu wnioski w sprawie wyrażenia zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności za przestępstwo lub wykroczenie. Jeśli poseł sam nie zrzeknie się immunitetu, Sejm rozpatruje sprawozdanie Komisji wysłuchując jedynie sprawozdawcy; prawo do zabrania głosu przysługuje również posłowi, którego wniosek dotyczy. Nad sprawozdaniem tym nie przeprowadza się dyskusji.

Jak powiedział PAP szef Komisji Regulaminowej Jerzy Budnik, wnioski nie wpłynęły jeszcze do komisji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Policja chce uchylenia immunitetu trzem posłom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.