Pierwsze po katastrofie posiedzenie Sejmu

Pierwsze po katastrofie posiedzenie Sejmu
(fot. Łukasz Kamiński/sejm.gov.pl)
PAP / drr

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu - pierwsze po tragicznej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią oraz 94 inne osoby, w tym 15 posłanek i posłów.

W środę posłowie zajmą się projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego autorstwa resortu sprawiedliwości, który wprowadza m.in. wymóg przedstawiania przez Prokuratora Generalnego parlamentowi jawnej informacji o liczbie zastosowanych podsłuchów oraz zakaz korzystania z takich dowodów w postępowaniach innych niż karne.

W kolejnych dniach posiedzenia Sejm rozpatrzy też przygotowany przez klub PiS projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi; Izba zajmie się też zmianami w kodeksie postępowania administracyjnego i ordynacji podatkowej oraz poselskim i rządowym projektem ustawy o sporcie.

W czwartek Sejm wysłucha informacji bieżącej na temat działań podjętych przez rząd po katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, w tym także zmierzających do wyjaśnienia jej przyczyn.

DEON.PL POLECA

Na kolejnym posiedzeniu wybrani będą także nowi wicemarszałkowie Sejmu, którzy zastąpią tragicznie zmarłych Krzysztofa Putrę (PiS) i Jerzego Szmajdzińskiego (Lewica).

Prawo do wolnego na naukę ma przysługiwać zarówno pracownikom skierowanym na szkolenie przez pracodawcę, jak i tym, którzy zdecydowali się na nią sami.

Senat zajmie się także nowelizacją Kodeksu karnego, przewidującą m.in. wprowadzenie definicji handlu ludźmi i niewolnictwa. Potrzeba znowelizowania Kodeksu karnego wynika z ratyfikowanych przez Polskę umów międzynarodowych - w tym statutu powołanego w 2002 r. Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz przyjętej w Warszawie w 2005 r. konwencji ws. przeciwdziałania handlowi ludźmi. Przyjęcie definicji handlu ludźmi i niewolnictwa ma ułatwić ściganie i walkę z tego typu przestępstwami.

Nowela Kodeksu karnego określa także odpowiedzialność karną osób sprawujących kontrolę nad siłami zbrojnymi - np. dowódców lub ich cywilnych przełożonych - które umyślnie dopuszczają do zbrodni dokonywanych przez podwładnych. Osobę taką traktuje się jak sprawcę tych czynów, a nie jak pomocnika. Możliwa jest odpowiedzialność za winę umyślną lub nieumyślną - w zależności od ustaleń sądu.

Senatorowie debatować będą także nad nowelizacją Prawa telekomunikacyjnego, której celem jest zrównanie uprawnień wszystkich użytkowników usług telekomunikacyjnych bez względu na to, czy posiadają oni umowę pisemną z operatorami, czy nie. Według nowych przepisów, abonentem będzie nie tylko osoba, która zawarła pisemną umowę z operatorem, ale też właściciel telefonu komórkowego na kartę.

Posiadacze kart pre-paid, czyli użytkownicy telefonów komórkowych na kartę, zgodnie z nowymi przepisami, będą mogli zarejestrować się i otrzymywać cenniki, regulaminy oraz bilingi na swój domowy adres. Obecnie te uprawnienia mają tylko te osoby, które zawarły umowę pisemną z operatorem.

Według nowelizacji firma telekomunikacyjna będzie zobowiązana do doręczenia na piśmie informacji o zmianie warunków umowy tylko tym abonentom, którzy udostępnili swoje dane. Jeżeli abonent udostępni swoje dane i poda adres poczty elektronicznej, będzie mógł otrzymać informację o każdej proponowanej zmianie regulaminu świadczenia usług, na przykład drogą elektroniczną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsze po katastrofie posiedzenie Sejmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.