Dziś żegnamy Jana Kułakowskiego

Dziś żegnamy Jana Kułakowskiego
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / apio

W dniu rozpoczęcia prezydencji w Unii Europejskiej żegnamy Jana Kułakowskiego - pierwszego negocjatora członkostwa Polski w UE i ambasadora Polski przy Unii. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od mszy żałobnej w warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Mszy pogrzebowej przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, koncelebrował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, uczestniczyli m.in.: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, przedstawiciele kancelarii prezydenta i premiera, parlamentarzyści, oraz b. premier Tadeusz Mazowiecki.

DEON.PL POLECA


Jan Kułakowski urodził się 25 sierpnia 1930 w Myszkowie. Jako nastolatek walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1946 r. wyemigrował do Belgii, gdzie ukończył prawo i nauki polityczne na prestiżowym Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Tam też uzyskał tytuł doktora prawa.

Od 1954 roku - jako członek Sekretariatu Generalnego Międzynarodowej Konferencji Chrześcijańskich Związków Zawodowych - prowadził negocjacje z dyktaturami Ameryki Łacińskiej, uwalniając z więzień ludzi represjonowanych za działalność związkową; budował niezależne związki od podstaw w Afryce.

W 1958 roku został sekretarzem, a w 1962 - sekretarzem generalnym Europejskiej Organizacji Międzynarodowej Konfederacji Chrześcijańskich Związków Zawodowych, a następnie Europejskiej Organizacji Światowej Konfederacji Pracy. W latach 1974-1988 był sekretarzem generalnym Światowej Konfederacji Pracy. W Brukseli wspierał emigracyjne biuro NSZZ "Solidarność", za co przyznano mu honorowe członkostwo związku.

Po przemianach roku 1989 zaczął działać na rzecz europejskiej integracji Polski. W 1990 roku został pierwszym ambasadorem RP przy Wspólnotach Europejskich w Brukseli. W 1998 roku, już jako pełnomocnik rządu do spraw negocjacji członkowskich Polska-UE w rządzie Jerzego Buzka, Kułakowski rozpoczął negocjacje z UE zakończone na szczycie w Kopenhadze w grudniu 2002 roku.

W 1995 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a rok później otrzymał Polską Nagrodę Europejską przyznawaną przez Polską Fundację im. Roberta Schumana. W 2002 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Był żonaty z Zofią Kułakowską-Wajs. Miał trzy córki: Krystynę, Barbarę i Elżbietę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś żegnamy Jana Kułakowskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.