W Łodzi medycyna jest oblegana. Na jedno miejsce 17 chętnych

W Łodzi medycyna jest oblegana. Na jedno miejsce 17 chętnych
Fot. Deposiphotos.com
PAP / mł

Kierunek lekarsko-dentystyczny cieszył się największym zainteresowaniem podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Medyczny w Łodzi. O jedno miejsce starało się 17 kandydatów. O każdy indeks na kierunku lekarskim ubiegało się 10 osób – podsumowała uczelnia I etap rekrutacji.

Uniwersytet Medyczny (UMed) w Łodzi podsumował pierwszy etap tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne. Absolwenci szkół średnich mogli starać się o przyjęcie na kierunki: analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, lekarsko-dentystyczny i na lekarski.

"W statystykach przoduje kierunek lekarsko-dentystyczny. W tym roku o przyjęcie na studia kształcące stomatologów ubiegało się prawie 2,1 tys. osób. Niezmienną popularnością cieszą się kierunki lekarskie, w tym unikatowe w skali kraju studia prowadzone w ramach umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej" – przekazała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego Joanna Orłowska.

Z roku na rok rośnie liczba chętnych

Z danych uzyskanych po podsumowaniu pierwszego etapu rekrutacji wynika, że z roku na rok coraz więcej kandydatów na medyków wybiera studia na łódzkiej uczelni. Dotychczasowa liczba aplikacji online wyniosła 16 531, z czego 13 096 kandydatów dokonało opłaty rekrutacyjnej. W ubiegłym roku te liczby wynosiły odpowiednio: 15 952 i 12 725.

W tegorocznej rekrutacji na kandydatów czeka 2888 miejsc na 15 kierunkach studiów. Jeśli chodzi o studia stacjonarne, to na najpopularniejszym kierunku lekarsko-dentystycznym przygotowano 120 miejsc – na jedno przypadało 17 kandydatów. Nie mniej oblegany kierunek lekarski oferuje 520 miejsc, z czego 200 dotyczy edukacji lekarzy wojskowych.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi jako jedyna uczelnia w Polsce kształci przyszłych lekarzy wojskowych w ramach limitu miejsc Ministerstwa Obrony Narodowej. Oprócz tradycyjnych przedmiotów wymienianych w standardach nauczania dla kierunku lekarskiego zawiera on przedmioty tzw. wojskowo-medyczne i wojskowe. Duży nacisk kładzie się na zajęcia sportowe i rekreacyjne, dlatego aby zostać studentem podchorążym, trzeba zdać także egzamin sprawnościowy. Przyszli lekarze wojskowi są skoszarowani w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi – koszty ich utrzymania pokrywa MON, który także płaci im żołd.

Trzeci najpopularniejszy kierunek - analityka medyczna

Trzecim pod względem popularności kierunkiem jest analityka medyczna, gdzie na jedno miejsce przypada w tym roku 5,5 kandydata. Rok temu dostępnych było 60 miejsc, w obecnej rekrutacji ich liczbę zwiększono do 70.

Niezmienną popularnością cieszy się fizjoterapia – 180 miejsc i 4 kandydatów ubiegających się o każde z nich. Nieznacznie zmalało zainteresowanie studiowaniem farmacji (180 miejsc), gdzie na jedno miejsce przypada w tym roku 3 chętnych, a w poprzedniej rekrutacji było ich o jednego więcej.

"Rekrutacja nadal trwa. Wciąż można rejestrować się na studia niestacjonarne jednolite magisterskie, na kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny oraz studia I stopnia na kierunki: biotechnologia, elektroradiologia, dietetyka, kosmetologia, pielęgniarstwo, położnictwo, zdrowie publiczne, ratownictwo medyczne. Szczegółowy harmonogram rekrutacji i dodatkowe informacje są w naszym serwisie rekrutacyjnym" – dodała Orłowska.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Merryn Allingham

Poznaj Florę Steele – przebojową właścicielkę księgarni, rowerzystkę, marzycielkę po uszy zakochaną w książkach!

Pewnego ranka Flora otwiera swoją księgarnię i wśród regałów znajduje ciało młodego mężczyzny. Jak został zabity? Kim jest? I co teraz...

Skomentuj artykuł

W Łodzi medycyna jest oblegana. Na jedno miejsce 17 chętnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.