TdS: Historyczny sukces Justyny Kowalczyk

Justyna Kowalczyk po raz drugi z rzędu wygrała zawody Tour de Ski (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Justyna Kowalczyk jako pierwsza biegaczka wygrała dwa razy z rzędu prestiżowe zawody narciarskie Tour de Ski. W niedzielę w Val di Fiemme nasza reprezentantka pierwsza wbiegła na Alpe Cermis, gdzie ulokowana była meta ostatniego etapu. Wyprzedziła znakomicie spisującą się Norweżkę Theresę Johaug.

Morderczy podbieg w Val di Fiemme na górę, na której odbywają się zawody slalomowe, na górę, na którą trudno wjechać jest rowerem - to ostatni etap zawodów Tour de Ski.

Na starcie do niedzielnego 9-kilometrowego biegu Justyna Kowalczyk miała ponad dwie minuty nad drugą w klasyfikacji Włoszką Marianną Longą. Musiałoby stać się coś katastrofalnego, by Polka nie wygrała ostatniego etapu Tour de Ski. Ale w sporcie różnie bywa. Jednak w niedzielę nasza zawodniczka pokazała wspaniałą dyspozycję. Pamiętając o ogromnej przewadze, nie szarżowała, biegła w takim tempie, by dobiec do mety jako pierwsza biegaczka, która dwa razy z rzędu wygra Tour de Ski.

Za plecami Justyny Kowalczyk toczyła się walka o drugie miejsce. Fantastycznie spisała się Therese Johaug. Norweżka, która dzień wcześniej na trasie biegu na 10 km współpracowała z Justyną Kowalczyk, teraz wyprzedzała kolejne rywalki, by na 7 kilometrze przesunąć się na drugą pozycję (zaczynała z 5 miejsca).

Justyna Kowalczyk wpadła na metę tak zmęczona, że po jej przekroczeniu przez kilkadziesiąt sekund leżała na śniegu. Johaug przybiegła 1:21,5 min. za Polką (startowała z 3,5 min. stratą do naszej zawodniczki), trzecia była Włoszka Marianna Longa (strata 2:40,7 min.).

Druga za startujących w Tour de Ski Polek Paulina Maciuszek zajęła w końcowej klasyfikacji 26 miejsce.

Po zwycięstwie w Tour de Ski Justyna Kowalczyk została liderką Pucharu Świata.

1. Justyna Kowalczyk (Polska) 2:47.31,0