Tauron planuje budowę kotła na biomasę

Tauron planuje budowę kotła na biomasę
Jeśli wytwórca nie wyprodukuje we własnych urządzeniach wymaganej ilości "zielonej energii", musi kupić wymagane prawem tzw. świadectwo pochodzenia (fot. www.tauron-pe.pl)
PAP/ pszajer

Będzie to pierwszy kocioł wyłącznie na biomasę w grupie Tauron. Obecnie w jej elektrowniach i elektrociepłowniach, wytwarzających łącznie 20 terawatogodzin energii rocznie, powstaje ok. 1,5 proc. prądu pochodzącego z biomasy, który uznawany jest za "zieloną energię". Planowana inwestycja to dalsze dostosowanie produkcji do przepisów, zakładających stopniowy wzrost udziału energii odnawialnej w ogólnej sprzedaży. Reguluje to m.in. rozporządzenie ministra gospodarki z grudnia 2005 r.

Najtańszą i najszybszą możliwością produkcji energii ze źródeł odnawialnych jest wytwarzanie jej w już istniejących urządzeniach energetycznych metodą wspólnego spalania w kotłach fluidalnych biomasy z paliwami konwencjonalnymi. Według Tokarskiego, współspalanie biomasy w postaci np. tzw. zrębków, czyli odpadów drzewnych, w kotłach na paliwa tradycyjne elektrowni PKE, osiągnęło już optymalny poziom.

Dlatego, chcąc zwiększyć ilość biomasy do produkcji energii, Tauron planuje budowę kotła zasilanego wyłącznie tym paliwem. Według szacunków, kocioł będzie zużywać będzie rocznie ok. 300 tys. ton biomasy, osiągając wydajność ok. 200 ton pary na godzinę. Tauron całość potrzebnego paliwa chce pozyskiwać z zewnątrz i nie planuje raczej własnych upraw. Jego zdaniem rynek biomasy w Polsce rozwija się dość dobrze i nie powinno być problemu z pozyskaniem dużych ilości tego paliwa.

Zgodnie z przepisami unijnymi, Polska zobowiązała się do zwiększania procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w strukturze zużycia nośników energii pierwotnej. Aby wypełnić zobowiązania, na producentów nałożono ilościowe obowiązki sprzedaży energii ze źródeł odnawialnych do odbiorcy końcowego.

Południowy Koncern Energetyczny SA, wchodzący w skład grupy Tauron Polska Energia, jest drugim pod względem wielkości polskim producentem energii. Posiada 14 proc. udziału w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16 proc. rynku ciepła w woj. śląskim. Łączna moc elektryczna urządzeń PKE to blisko 5 tys. MW, a cieplna - ponad 2 tys. MW.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tauron planuje budowę kotła na biomasę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.