LE: Brożkowie dają zwycięstwo Wiśle Kraków

Paweł Brożek zdobył jedną z bramek w wygranym 2:0 spotkaniu z FK Szawle (fot. arch. PAP/Andrzej Grygiel)

Wisła Kraków pokonała w pierwszym meczu II rundy kwalifikacji Ligi Europy FK Szawle 2:0. Zwycięstwo na Litwie zapewnili krakowianom bracia Brożkowie.

Po ubiegłorocznej kompromitacji w eliminacjach LM (odpadnięcie w II rundzie kwalifikacji w rywalizacji z Levadią Tallin) wiślacy pałają chęcią rehabiltacji w europejskich pucharach. Pierwszą okazją był czwartkowy mecz z litewskim zespołem FK Szawle. Wicemistrzowie Polski zapowiadali walkę i próbowali walczyć, ale w ich poczynaniach wiele było niedokładności.

W pierwszej połowie świetne okazje zmarnowali Patryk Małecki (11 min. sam na sam z bramkarzem gospodarzy), Paweł Brożek (29 min. strzał z 11 metrów tuż obok słupka) i nowy nabytek krakowskiej ekipy Słowak Erik Cikos (45', uderzenie z linii pola karnego wprost w ręce bramkarza). W 13 minucie samobójczego gola mógł strzelić jeden z obrońców Szawli, który po dośrodkowaniu Cikosza, odbił piłkę w kierunku własnej bramki, ale zdążył ją jeszcze wybić zanim ta wpadła do siatki.

W 63 minucie na boisku pojawił się Maciej Żurawski. Po kilku latach przerwy "Żuraw" znowu zagrał dla Wisły. Zmienił Patryka Małeckiego, który niewiele pokazał w Szawlach. Ale i jego koledzy mieli olbrzymie kłopoty ze skutecznością. Do 77 minuty.

Wtedy bowiem z prawej strony w środek pola karnego zagrał Rafał Boguski, a Paweł Brożek zmylił obrońcę gospodarzy i piętą skierował piłkę do bramki. Dwie minuty później było już 2:0 dla Wisły. Z rzutu rożnego dośrodkował Tomas Jirsak, do piłki wyskoczył najwyżej Piotr Brożek i ustalił wynik spotkania.

Zwycięstwo cieszy, nad formą trzeba jednak dalej pracować.

0:1 Paweł Brożek (77'), 0:2 Piotr Brożek (79')