Społeczeństwo nadrabia zaległości. 6 lekcji płynących dla nas wszystkich ze strajku nauczycieli

Blogi
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Rozpoczął się strajk nauczycieli, który osobiście - jako rodzic - popieram. Myślę, że dla nas wszystkich może (i powinna!) to być doskonała lekcja. Czego? Mili Państwo, plan zajęć wypełni nam niejeden dzień 

 

1) Historia, wiedza o społeczeństwie i etyka - przypomnijmy sobie, skąd się wzięła idea strajku, jakie ma w naszym społeczeństwie umocowanie, tradycje - nie tylko te z ostatnich dziesięcioleci, ale (a może przede wszystkim) te z ubiegłego stulecia. Poczytajmy o inteligencji polskiej, o losach edukacji, o nieustających reformach, zmianach, o powołaniu i o etosie pracy. Choćby przez moment postawmy się na miejscu tych, którzy czują się dziś na tyle zdesperowani, że sięgają po taką, a nie inną formę protestu.

 

2) Matematyka i ekonomia - zerknijmy sobie na badania np. Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dotyczące nakładów na edukację czy zarobków w szkolnictwie, nałóżmy na to wskaźniki makroekonomiczne (dot. wzrostu cen na przestrzeni ostatnich 5-10 lat), policzmy, poszacujmy, poprognozujmy i przejdźmy do kolejnej lekcji.

 

3) Lekcja empatii - kto jest rodzicem, będzie miał ułatwione zadanie. Spróbujmy wejść do szkoły naszego dziecka, zetknąć się z choćby trzydziestką młodych, pełnych energii (lub buntu) ludzi i sześćdziesiątką ich rodziców, ich oczekiwaniami, roszczeniami i wymogami, które stawia system. Potem wróćmy do poprzedniej lekcji i zastanówmy się, czy naprawdę dziwi nas, że do zawodu nauczyciela nie pchają się drzwiami i oknami tabuny genialnych pasjonatów?

 

4) Lekcja solidarności i wrażliwości - czy nie warto się zastanowić, co rozumiemy pod tym jakże ważnym dla Polaków pojęciem? Czy potrafimy być solidarni z ludźmi, którzy nie niosą ze sobą argumentu siły, tylko siłę swoich frustracji i poczucia bezsilności? Czy jesteśmy wrażliwi na tych, wobec których mamy ogromne oczekiwania i na których nakładamy ogromną odpowiedzialność za pomoc w kształtowaniu naszych dzieci?

 

5) Lekcja odwagi cywilnej - strajk w każdym środowisku wydaje mi się praktycznym ćwiczeniem z odwagi cywilnej - żeby stanąć, czasem wbrew szefostwu, wbrew oczekiwaniom, nerwom, pretensjom wielu ludzi wokół i zawalczyć o swoje przekonania, wartości i prawa - trzeba się nierzadko mocno przełamać. Powiedzenie głośno słowa "NIE" i "DOŚĆ" - zawsze wymaga odwagi większej niż wyklikanie kilku wykrzykników i obelg w internecie.

 

6) Lekcja dialogu, kultury osobistej i szacunku wobec drugiego człowieka - nie do przecenienia w świecie, w którym zły tak chętnie sięga po podziały, nienawiść, agresję i swoje ulubione kłamstwo: "Nic się nie da zrobić".

 

Strajk, jak każdy kryzys, jest szansą, by nas czegoś nauczyć i by zmienić coś w świecie, który nas otacza. Oby na lepsze!

 

Tekst pochodzi z bloga dobrawnuczka.blog.deon.pl

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.97

Liczba głosów:

38

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Madzia 15:46:02 | 2019-04-14
Odpowiedzialni nauczyciele to...współczesne tajne komplety !!! Polecam artykuły na www.goniec24.pl

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 22:24:10 | 2019-04-13
Mnie strajk pozbawił wątpliwości w sprawie lekcji religii w szkole. Musi tam zostać: m.in. dzięki obecności katechetów odbyły się egzaminy dla dzieci.

Oceń 27 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lignator 21:15:33 | 2019-04-13
Zgadzam się z moimi przedmówcami. Od siebie dorzucę tylko kilka rzeczy do owych lekcji:
Historia i WOS: strajkujący (podobnie jak rząd) traktują społeczeństwo jak idiotów, wszak gdy Tusk zamroził wysokość pensji nauczycielskich, to ochoczo poszli stra.... a nie, czekaj, nie poszli, siedzieli cicho.
Empatii, solidarności i wrażliwości, kultury osobistej, szacunku na próżno szukać wśród strajkujących - do młodzieży, do niestrajkujących kolegów, do rządu...
Odwaga cywilna? Są nauczyciele pracujący w dwóch szkołach - w jednej strajkują, w drugiej nie. Ależ odważni. Brawo! 

Reasumując, żałosny tekst, manipulacja, propaganda. Dziękuję.

Oceń 31 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 20:11:38 | 2019-04-13
Wspaniała lekcja "etyki, empatii, solidarności i wrażliwości, kultury osobistej, szacunku": brak promocji bez względu na pracę i oceny ucznia, uniemożliwić uczniom egzamin. Niech pani nie broni tych, którzy się totalnie skompromitowali. A DEON jeszcze to publikuje, jezuici czy wy naprawdę upadliście na głowę? Co do historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki i ekonomii, to bardzo poproszę o konkrety, bo zadziwia mnie tu milczenie, a próbuje się operować nic nie mówiącymi ogólnikami. Konkrety proszę pani!

Oceń 29 20 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 11:19:14 | 2019-04-13
Teria z praktyka: lekcja 6:
http://wiadomosci.wp.pl/strajk-nauczycieli-2019-lamistrajki-wrogami-numer-jeden-strajkujacy-apelu...

Oceń 15 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 11:18:06 | 2019-04-13
Odniosę się do lekcji 6:  Lekcja dialogu, kultury osobistej i szacunku wobec drugiego człowieka : właśnie na wp.pl są artykuy, które pokazują, jak bardzo ta lekcja została nieodrobiona przez dorosłych:

http://wiadomosci.wp.pl/strajk-nauczycieli-2019-dlawilam-sie-lzami-widzialam-ich-pogarde-63696948...

Oceń 19 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

GrzesiekQ 10:15:34 | 2019-04-13
E tam. Lekcja jest jedna. Przymusowa edukacja państwowa czyni z rodziców i uczniów zakładników polityki zarówno w sensie finansowym jak i ideologicznym. Państwo zabiera podatnikom ile chce, płaci nauczycielom ile chce, nauczyciele pracują bez realnego nacisku na jakość ich pracy. Taki system nie może działać dobrze. Do tego dochodzi możliwość ideologicznego masowego wpływu na nowe polokenia (patrz Warszawa i LGBT+) przez każdą władzę jeśli tylko większości coraz bardziej urobionego społeczeństwa to nie przeszkadza.

Oceń 25 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook