Duchowy Mózg

Duchowy Mózg. Neuronaukowa argumentacja za istnieniem duszy

Wybrałem kilka cytatów z tej "cegły". Mega temat, a jaki życiowy. Być może wystarczy rozważyć zwrot: mózg to jeszcze nie umysł...

 

Jeśli jest jeszcze ktoś, kto wątpi, że mózg posiada zdolność generowania doświadczeń o charakterze religijnym, powinien złożyć wizytę Michaelowi Persingerowi - neuronaukowcowi z Uniwersytetu Laurentyńskiego w ponurej, słynącej z wydobycia niklu mieścinie w kanadyjskiej prowincji Ontario >> Bob Holmes "New Scientist"


Bardzo niewielu naukowców ma odwagę zajmowania się samą istotą ludzkiej egzystencji >> Michael Persinger.


Zadziwiające rzeczy działy się w tej sali. Pewna kobieta uwierzyła, że jej zmarła matka zmaterializowała się obok niej. Inna poczuła obecność tak silną i tak łagodną, że rozpłakała się, kiedy to wrażenie znikło >> Robert Hercz "Saturday Night".


Konflikt pomiędzy materialistyczną biologią a współczesną fizyką staje się coraz bardziej oczywisty. ( ...) Skoro fizyka nie popiera biologii, która z tych dwóch dziedzin powinna na nowo przemyśleć swoje stanowisko?
 

Na zewnątrz niebiesko-białe niebo, wewnątrz niebiesko-białe pigułki. Na zewnątrz świeci słońce, dlaczego więc wewnątrz czuję taki smutek? >> osoba zmagająca się z depresją
 

Ludzie cierpiący na depresję często uważają, że znają samych siebie, możliwe jednak, że znają jedynie depresję >> psychiatra Mark Epstein.


Nie potrafię dostrzec, w jaki sposób fakt istnienia moralnej świadomości, a przede wszystkim opozycji pomiędzy "jest" a "powinno być", pomiędzy pragnieniem a obowiązkiem, można by wytłumaczyć w kategoriach czysto naturalnej przyczynowości. Zjawisko to można wytłumaczyć jedynie przy założeniu, że poza porządkiem naturalnym istnieje nienaturalny porządek wszechświata, który jest w niego immanentnie wpisany i od czasu do czasu miesza się w porządek naturalny >> C.E.M. Joad "The Recorvery of Belief".


Mój mąż, który jest fizykiem laserowym, mówi, że naukowcy, zajmujący się fizyką molekularną, częściej zostają ludźmi religijnymi. Naukowcy ogólnie cieszą się złą sławą ludzi, których nie jest łatwo przekonać do czegokolwiek. Kiedy jednak ci sceptyczni badacze dostrzegają idealny, naturalny porządek świata, uznają, że od nanopoziomu w górę został on zaplanowany. Dostrzeżenie tego cudownego projektu jest właśnie cudem, którego potrzebowali, aby dać się przekonać >> Tamar Sopfer, konstruktorka oprogramowania komputerowego.

Bo tak wielka jest miłość Jego ku nam, że w nagrodę za miłość, jaką okażemy bliźniemu, pomnoży w nas obficie miłość ku Niemu; jest to, według mnie, rzecz tak pewna, że niepodobna mi wątpić o tym ani na chwilę >> św. Teresa z Avili.


Z książki Duchowy Mózg. Neuronaukowa argumentacja za istnieniem duszy
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Drabiniasty 13:14:01 | 2012-10-07
Jaka to jest wielkość nanopoziom?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?