Jak mądrze postawić granice rodzicom w narzeczeństwie?

Julia Płaneta
(fot. Genessa Panainte on Unsplash)

Chcą pomóc przy organizacji wesela? A może przy wyborze mieszkania? Jak sobie możecie z tym poradzić?

 

Wszystko zależy

 

Żeby postawić rodzicom granice, warto zacząć od określenia sobie nawzajem, jakie mamy z nimi relacje. Czy rodzice traktują nas jak dorosłych ludzi i pełnoprawnych partnerów do rozmowy? Czy potrafią przyjąć nasze, często odmienne, zdanie?

 

>> Jak powiedzieć rodzicom o zaręczynach?

 

A może jesteśmy dla nich nadal dziećmi, którymi chcą się zajmować? Może tata ciągle myśli, że jesteś jego małą córeczką? Może mama nadal traktuje cię jak niezaradnego chłopca?

 

Wiele zależy też od tego, jak my traktujemy naszych rodziców. Czy bierzemy pod uwagę ich zdanie, potrafimy je przemyśleć, czy z góry je odrzucamy, bo na pewno nie mają racji?

 

Gdzie postawić granice?

 

Kiedy określimy sobie relacje z naszymi rodzicami, będziemy potrafili powiedzieć, gdzie chcemy postawić granice. Im bardziej traktują nas jak małe dzieci, tym szerzej trzeba zakreślić granice.

 

Zastanówcie się, czy chcecie tworzyć związek we dwoje, we troje albo nawet we czworo? Czy chcecie podejmować decyzje razem czy wspólnie z rodzicami?

 

To jasne, rodzice nie będą zadowoleni z tego, że ich odsuwacie, że nie mogą mieć wpływu na wasze życie. Ale pamiętajcie, że to przede wszystkim... ich trudność, z którą potrzebują się zmierzyć.

 

Jak to zrobić?

 

Myślę, że ważne są tutaj dwa kluczowe słowa: konsekwentnie i zdecydowanie. Co to znaczy? Znając naszych rodziców, jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni sposób, żeby powiedzieć im, gdzie ich rola się kończy, a gdzie zaczyna się nasz związek.

 

Przygotujcie się na to, że nie zrobicie tego raz i wystarczy. Najprawdopodobniej będziecie do tego wracać drugi raz, trzeci, czwarty... Powtarzać aż do skutku.

 

Zadanie domowe

 

Porozmawiajcie o tym, jakie macie relacje z rodzicami? Jak traktujecie siebie nawzajem? Co jest dla was trudne a co przyjemne w kontaktach z nimi?

 

Zastanówcie się także, jak rodzice odbierają wasze drugie połówki? Zapytajcie siebie nawzajem: jak czujesz się traktowany/-a przez moich rodziców?

 

Pomyślcie nad dotychczasowymi sytuacjami, czy były takie, w których rodzice przekraczali granice? Czy na podstawie tych sytuacji jesteście w stanie je na nowo określić?

 

* * *

 

Wybieramy miłość to nowy projekt, który stwarza miejsce i przestrzeń w internecie dla par i narzeczonych. Dla tych, którzy chcą rozwijać swoje relacje i szukają na to sposobów.

 

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat narzeczeństwa i związków, zajrzyjcie na profil na Facebooku Wybieramy miłość.

 

Julia Płaneta - należy do wspólnoty Kurs Alfa u Kapucynów w Krakowie, współpracuje z portalem DEON.pl, prowadzi bloga wybieramymilosc.pl.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 22:12:07 | 2018-04-13
Jaką funkcję pełnią rodzice wobec już usamodzielnionych dzieci?

Pomagają. Ale na prośbę dzieci.

Oceń odpowiedz

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook