Weselne zabawy dla dzieci

(fot. shutterstock.com)

"Czy zabrać ze sobą dziecko na wesele?" - to pytanie wciąż pojawia się na forach internetowych. Co zrobić, by dzieci nie nudziły się na rodzinnej imprezie, a rodzice ze spokojem mogli uczestniczyć w zabawach weselnych? Możliwości jest wiele.

 

 

Jeśli gośćmi na Waszym weselu będą także dzeci, pamiętajcie o tym wybierając utwory muzyczne. Poza tym, zarówno dzieci, jak i rodzice będą zachwyceni, jeśli zorganizujecie weselny kącik zabaw. Bawialnię możecie wyposażyć w:

  • maskotki,
  • kolorowanki,
  • bańki mydlane,
  • samochodziki,
  • klocki,
  • łamigłówki,
  • różnego rodzaju gry, np. Twister.

 

Warto zastanowić się nad wynajęciem osoby, która będzie miała dzieci pod stałą opieką. Poniżej znajdują się tylko nieliczne z rozrywek, które mogłaby ona zorganizować.

 

 

1) Ciuciubabka

 

Za pomocą wyliczanki wybieramy jedno dziecko, które będzie Ciuciubabką. Zasłaniamy mu oczy chustką albo szalikiem. Pozostałe dzieci otaczają Ciuciubabkę, delikatnie obracają ją w kółko i rozpoczynają dialog:

 

Dzieci: Ciuciubabko, na czym stoisz?

Ciuciubabka: Na beczce.

Dzieci: A co w tej beczce jest?

Ciuciubabka: Kapusta i kwas.

Dzieci: "Ciuciubabko, łap nas!

 

Dziecko, które jest Ciuciubabką, nie odsłaniając oczu, zaczyna szukać pozostałych dzieci. Kieruje się głosami. Jeśli kogoś złapie, powinno odgadnąć, kim jest ta osoba (np. poprzez dotknięcie włosów, twarzy). Nową Ciuciubabką zostaje złapane i rozpoznane dziecko.

 

 

2) Stary niedźwiedź mocno śpi

 

Wyliczanką wybieramy dziecko, które będzie pełniło rolę niedźwiedzia. Wybrane dziecko przykuca, a pozostałe dzieci tworzą wokół niego koło, trzymając się za ręce.

 

Dzieci chodząc w koło śpiewają na melodię pieśni "Miałeś, chamie, złoty róg" z dramatu "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego:


Stary niedźwiedź mocno śpi, (przykucają)
stary niedźwiedź mocno śpi. (przykucają)
My się go boimy, na palcach chodzimy,
jak się zbudzi, to nas zje, (przykucają)
jak się zbudzi, to nas zje. (przykucają)


Następnie dzieci mówią:


Pierwsza godzina - niedźwiedź śpi,
druga godzina - niedźwiedź chrapie,
trzecia godzina - niedźwiedź łapie!!!

 

Jak tylko dzieci skończą wypowiadać wierszyk, rozbiegają się, a dziecko będące niedźwiedziem zaczyna je gonić. Osoba, która jako pierwsza zostanie dotknięta przez niedźwiedzia, przejmuje jego rolę.

 

 

3) Taniec na gazecie (konkurs)

 

Taniec na gazecie jest zabawą, do której często zaprasza się dorosłych weselników, jednak można ją zaproponować i najmłodszym gościom.

Łączymy dzieci w pary. Każda para staje na dużej gazecie. Gdy muzyka gra, uczestnicy tańczą, ale tak, aby nie dotknąć podłogi. Gdy zatrzymujemy piosenkę, dzieci składają gazety na pół. Gdy ponownie włączamy muzykę, dzieci kontynuują taniec. Wygrywa ta para, która najdłużej będzie tańczyć bez wychodzenia poza swój kawałek gazety.

 

 

4) Mumia faraona

 

Proces mumifikowania egipskich faraonów składał się z wielu części. Zabawa, do której zaangażujemy dzieci, dotyczy ostatniego etapu mumifikacji, czyli bandażowania. Bandaż możemy zastąpić papierem toaletowym.

 

Dobieramy dzieci w pary. Jedna osoba stoi nieruchomo, a druga owija ją papierem toaletowym. Zadanie należy wykonać starannie - tak, aby dany uczestnik był cały owinięty. Najtrudniejsza do owinięcia może okazać się głowa. Pamiętajcie o tym, żeby zostawić otwory na usta i oczy. Jeśli na weselu będzie więcej dzieci, można zorganizować konkurs. Zwycięzcami zostaną te osoby, które najszybciej, ale i najstaranniej przygotują mumię.

 

 

5) Zabawy z Chustą KLANZY

 

Chusta KLANZY to duży, kolorowy i lekki materiał w kształcie koła o średnicy od 3 do 7 metrów. Przypomina spadochron i budzi zainteresowanie nie tylko dzieci. Z tą chustą na weselu macie znakomite możliwości, by zaangażować dzieci i dorosłych we wspólną zabawę. Najciekawsze zabawy:

  • Calineczka

Chustę rozkładamy na podłodze, na środku chusty siada dziecko, układając kolana pod brodą. Pozostałe osoby, trzymając chustę za uchwyty, idą w prawo lub w lewo, a przez to owijają materiałem osobę siedzącą na środku chusty. Gdy dziecko będzie owinięte do ramion, pozostałe osoby energicznie robią kilka kroków w tył (dziecko wyłania się wtedy z chusty niczym Calineczka z kwiatu).

  • Kogo brakuje?

Dzieci wraz z innymi weselnikami trzymają chustę za brzegi na wysokości pasa i zamykają oczy. Prowadzący wybiera osobę (poprzez dotknięcie jej pleców), która ukryje się pod chustą. Następnie uczestnicy zabawy otwierają oczy i zgadują, kogo brakuje.

 

 

6) Występ - niespodzianka dla Młodej Pary

 

Warto zachęcić dzieci, by razem wymyśliły atrakcję dla Młodej Pary i dla gości. Niespodzianką może być zaśpiewanie piosenki, powiedzenie wierszyka albo wykonanie tańca. Dzieci poczują, że mają ważną rolę do spełnienia. Wszyscy weselnicy będą podziwiać efekty ich pracy!

 

 

Przygotowując zabawy dla dzieci, nie można zapomnieć o nagrodach - mogą nimi być słodycze, zabawki albo ręcznie robione medale.

 

Wspomóż Nas
Tagi: zabawy, wesele, dzieci

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.14

Liczba głosów:

14

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook