Czy bierzmowanie jest potrzebne, by zawrzeć katolickie małżeństwo? Odpowiedź cię zaskoczy

Marek Blaza SJ
(fot. shutterstock.com)

Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że "katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności" (KPK kan. 1065 § 1).

 

A zatem, osoby pragnące zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinny przyjąć wcześniej sakrament bierzmowania, ale to nie oznacza, że bez przyjęcia tego sakramentu sakrament małżeństwa będzie nieważny albo bezowocny.

 

Oczywiście, Kościół rzymskokatolicki naucza, że dla pełnego życia duchowego lepiej będzie, aby wierny przyjął sakrament bierzmowania. Z drugiej strony nie jest to sakrament konieczny do zbawienia, tak jest jest nim chrzest "dla tych, którym była głoszona Ewangelia i którzy mieli możliwość proszenia o ten sakrament" (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1257).

 

Nie powinno się zatem stawiać tej kwestii na ostrzu noża, tzn. albo bierzmowanie i ślub, albo ślubu nie będzie. Duszpasterze powinni wytłumaczyć, zachęcić do przyjęcia sakramentu bierzmowania, ale z pewnością nie zamykać drogi do ślubu jedynie z tego powodu, że któryś z narzeczonych nie przystąpił jeszcze do sakramentu bierzmowania. Podejście formalne do tej kwestii może wręcz prowadzić do rozwiązań, które przybierają formę groteski.

 

I tak, bywa, że proboszcz nakaże narzeczonemu przygotować się do bierzmowania, ale sam termin przyjęcia tego sakramentu przewidziany jest już po zawarciu sakramentu małżeństwa. W takiej sytuacji narzeczony uczęszcza na katechezy dla dorosłych przygotowujące do bierzmowania aż do czasu, kiedy zawrze sakrament małżeństwa.

 

Potem od razu zarzuca uczęszczanie na te katechezy i tym samym nie przystępuje do sakramentu bierzmowania, ponieważ "szantaż się skończył". Dlatego to na duszpasterzach ciąży odpowiedzialność i troska o to, aby rozsądnie realizowali zapis prawa kanonicznego dotyczący przyjęcia bierzmowania przed ślubem.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.83

Liczba głosów:

12

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Zbigniew Paweł Maciejewski 17:31:47 | 2018-12-15
Często księża "gonią" narzeczonych do przyjęcia bierzmowania nie zwracając uwagi, że ci żyją w konkubinacie. Czy powinni przyjąć sakrament bierzmowania będą w stanie grzechu?

Chyba nie.

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
====================
Od Litery Do Wiary. Rzeczy Dobrze Pomyślane
http://funawi.pl

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Karol p. 13:50:42 | 2018-01-06
Proszę dbajcie o jakość nagłówków artykułów.
"Odpowiedź cię zaskoczy" - to rodem z faktu czy se :(

Brakuje jeszcze "Dwie młode dziewczyny odkryły sposób aby zarobić duże pieniądze... zobacz jaki".

Mam nadzieję, że na DEON'ie liczy się coś więcej, niż tylko klikalność.

Oceń 14 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook