Być miłosiernym w obliczu bezrobocia

Życie Duchowe
Mira Jankowska
Środa, 2 grudnia 2009, godz. 06:56
Brak pracy uderza nie tylko w ludzi z tzw. nizin społecznych. Może nim być dotknięty każdy: zarówno kelner, górnik czy szwaczka, jak i menedżer, dyrektor firmy, prezes, mały przedsiębiorca, a nawet właściciel dużej firmy. I nie są to wcale rzadkie przypadki. Jesteśmy wobec tej biedy równi prawie jak wobec śmierci.
więcej

Pochwała nieoczywistości – literatura a religia

Artur Madaliński
Środa, 25 listopada 2009, godz. 06:50
Powiada się od jakiegoś czasu, że literatura stanowi locus theologicus, czy­li jest tym rodzajem przestrzeni artystycznej, który ofcjalnie został uznany za obszar pełnoprawnej, choć formułowanej implicite, refeksji teologicznej. To w literaturze – owszem, zwłaszcza w poezji – najczęściej bodaj pojawia­ły się rozmaite transpozycje motywów biblijnych czy (różnie od strony for­malnej artykułowane) zapisy doświadczenia wiary. Interferencje chrześci­jaństwa i literatury przyjmowały zatem – co najmniej do końca XIX wieku – również postać quasi-teologiczną. Czy jednak literatura może być dla chrześcijaństwa dyskursem nie tylko odświeżającym (w znaczeniu restytu­cji hermetycznego języka teologicznego), ale również atrakcyjnym poznaw­czo?
więcej

Berlusconi w starciu z włoskim Kościołem

Przegląd Powszechny
Piotr Kowalczuk
Poniedziałek, 23 listopada 2009, godz. 10:10
Włoscy biskupi i premier Silvio Berlusconi znaleźli się w stanie wojny. Należący do rodziny premiera dziennik "Il Giornale" uderzył poniżej pasa Dino Boffo, redaktora naczelnego "Avvenire", organu włoskiego episkopatu. Biskupi natychmiast zawyrokowali, że to atak na nich i cały włoski Kościół, i przystąpili do kontruderzenia.
więcej

Seks i pieniądze – zgorszenia w Kościele

Życie Duchowe
ks. Dariusz Kowalczyk SJ
Wtorek, 17 listopada 2009, godz. 11:41
Kiedy pewna dziennikarka zapytała mnie, czy Kościół ma jakieś pro­blemy które go niszczą od środka, odpowiedziałem, że oczywiście ma: słabość ludzka (tzw. casusy personalne, które często dotyczą spraw seksu­alnych) i pieniądze (zarabianie i zarządzanie finansami). Tak – niestety – działo się od początku istnienia Kościoła.
więcej

Stanisława Celińska – "Gram dla Pana Boga!"

Życie Duchowe
Izabela Górnicka-Zdziech
Niedziela, 15 listopada 2009, godz. 12:08
Ze Stanisławą Celińską, aktorką, rozmawia Izabela Górnicka-Zdziech
więcej

Ksiądz bez maski – religia w polskim kinie

ks. Andrzej Luter
Piątek, 13 listopada 2009, godz. 06:45
Zawsze chciałem obejrzeć polski film o losie księdza, który bierze na swoje barki dramaty innych, a z drugiej strony sam może wpaść w duchowy „dół”. Ale księża jako bohaterowie filmów fabularnych to nieczęste zjawisko w katolickiej Polsce. Czy doczekamy się kiedyś dzieła na miarę Dziennika wiejskiego proboszcza, niezwykłej historii zwykłego wikarego, która w książce Bernanosa i w filmie Roberta Bressona zmienia się w wielki ewangeliczny apokryf?
więcej

Naród polski nie od razu się ukształtował

Przegląd Powszechny
Nikodem Bończa Tomaszewski / Przegląd Powszechny
Środa, 11 listopada 2009, godz. 06:01
Dawno, dawno temu żył sobie Mieszko, władca Polan… tak zaczyna się pisana obecnie historia Polski. Dla nowoczesnego Polaka czasy pierwszych Piastów są tożsame z zaraniem dziejów. Gdy jednak sięgniemy do historii, okaże się, że Polski jest coraz mniej.
więcej

To nie są już czasy Prymasa Tysiąclecia

Sebastian Duda, Tomasz Kot SJ/Przegląd Powszechny
Środa, 11 listopada 2009, godz. 06:00
Z metropolitą warszawskim, abp. Kazimierzem Nyczem, rozmawiają Sebastian Duda i Tomasz Kot SJ
więcej

Bóg w techno, metalu, popie i hip-hopie

Bartosz Wieczorek/ Przegląd Powszechny
Poniedziałek, 9 listopada 2009, godz. 08:29
Symbolicznym utworem „Video killed the radio star” 1 sierpnia 1981 roku rozpoczęła nadawanie stacja MTV. Dziś muzyka pop, głównie w postaci wideoklipów jest wszechobecna, szczególnymi zaś jej konsumentami są starsze dzieci i młodzież. Pojawiają się w nich treści religijne i chyba szczególna teologia.
więcej

Krótka historia antysemityzmu w Polsce

Alina Cała/Przegląd Powszechny
Środa, 4 listopada 2009, godz. 06:55
Niektóre środowiska katolickie długo nie umiały zaakceptować równouprawnienia Żydów, wierząc, że dyskryminacja i segregacja były realizacją boskiego zamysłu. To przekonanie miało aspekt zarówno religijny, jak polityczny. Uzasadniając je, odwoływali się do ewangelicznego oskarżenia o bogobójstwo oraz do Talmudu, jako źródła błędu zawartego w judaizmie i etycznej pośledniości jego wyznawców. Popularne we Francji końca XIX w. teorie spisku masońsko-żydowskiego stały się mocnym spoiwem dla powstającej odmiany katolickiego antysemityzmu.
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook