Radykalne zagrożenie dla całej kultury

Wychowawca
ks. Wojciech Bołoz / "Wychowawca" marzec 2010
Czwartek, 25 marca 2010, godz. 07:07
Narodowy Dzień Życia – 24 marca – święto, które zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W latach ubiegłych obchody odbywały się pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem – rola życia”, „Razem na zawsze”, „Jestem mamą – to moja kariera”, „Stawiam na rodzinę!”, a w roku bieżącym – „Solidarność międzypokoleniowa”. Celem kampanii jest afirmacja wartości rodzinnych i budowanie pozytywnego klimatu wokół rodziny.
więcej

Wykształcenie i chrześcijańskie wartości

Dariusz Dańkowski SJ
Niedziela, 21 marca 2010, godz. 19:00
W XVI – XVIII w. sieć kilkudziesięciu szkół prowadzonych przez zakon jezuitów pokrywała szerokie połacie Rzeczypospolitej. Szkoły te słynęły z gruntownego wykształcenia, nowoczesnych metod dydaktycznych oraz propagowania szerokiego dostępu do oświaty. W Polsce – po kasacie zakonu, po zaborach, wojnach, po okresie komunizmu i wielu zawirowaniach dziejowych – zakon jezuitów prowadzi obecnie dwie szkoły średnie i dwie uczelnie wyższe.
więcej

Wrocławski Popiełuszko

Tomasz Kopczyński SJ
Czwartek, 18 marca 2010, godz. 15:19
W Polsce rządzonej przez komunistów było zaledwie kilka enklaw, gdzie człowiek mógł przez chwilę odetchnąć, poczuć się wolnym, przede wszystkim zaś usłyszeć prawdę. Jedną z nich bez wątpienia był Kościół.
więcej

Kondycja Kościoła w Polsce

Życie Duchowe
Marcin Przeciszewski
Poniedziałek, 15 marca 2010, godz. 14:16
Polska, jak i cały region Europy Środkowowschodniej, przeżywa dziś okres istotnych przemian historycznych. Winien być to zatem czas szczególnej refleksji, rozeznania i odpowiedzialności, do której każdy z nas – i świeckich, i kapłanów – jest powołany.
więcej

Złóż donację na Świątynię Opatrzności

portretjp2.pl
Środa, 10 marca 2010, godz. 10:30
„Santo subito!” - wołaliśmy, jednym głosem, z głębi jednego serca, podczas pogrzebu Jana Pawła II.
więcej

Czy Kościół może się angażować w politykę?

Theodor Herr
Piątek, 5 marca 2010, godz. 07:13
Ciągle stawiane jest pytanie: czy Kościół posiada jakiekolwiek uprawnienia do zajmowania się sprawami gospodarczo-społecznymi? Czy w ogóle ma prawo mieszać się do dziedzin, które go właściwie nie dotyczą?
więcej

Skromny zakonnik – wspomnienia o Stasiu

Życie Duchowe
Józef Augustyn SJ
Czwartek, 4 marca 2010, godz. 12:17
W miarę upływu lat od śmierci o. Stanisława Musiała (1938-2004), jezuity, zainteresowanie jego życiem i działalnością nie tylko nie ustaje, ale zdaje się nieustannie wzrastać, o czym świadczą obchody kolejnych rocznic jego śmierci, poświęcone mu publikacje czy też organizowane spotkania na jego temat. Bardzo ważnym źródłem do pełniejszego poznania o. Musiała jest jego, nieodkryta dotąd, bogata twórczość epistolarna. Redakcja „Życia Duchowego” przygotowuje do wydania prywatne listy o. Stanisława do rodziny. Poniżej publikujemy przygotowaną z tej okazji rozmowę z siostrami o. Stanisława: Marią Sułkowską i Barbarą Twaróg, która będzie dołączona do listów.
więcej

Współczucie to istota religijnej postawy

Życie Duchowe
Józef Augustyn SJ
Środa, 3 marca 2010, godz. 07:10
„Cóż jest moją nową pustynią?” – zadawał sobie pytanie Thomas Merton, kiedy został mistrzem nowicjuszy. „Imię jej jest «współczucie». Żadna pustynia nie jest tak straszliwa, tak piękna, tak sucha i tak owocna jak pustynia współczucia” – odpowiadał.
więcej

Pojednanie na portalu internetowym...?

Wojciech Bojanowski SJ
Sobota, 27 lutego 2010, godz. 07:03
Z czym się kojarzy Wielki Post? Z pokutą, wyrzeczeniem, jałmużną? Wszystkie te wymiary są niewątpliwie ważne, ale okres, który przeżywamy, jest również doskonałą okazją do kroku, na który jest się nam zwykle ciężko zdecydować – do przebaczenia i pojednania. Nie ma co ukrywać – przebaczać jest trudno, zwłaszcza gdy nasze rany są głębokie i świeże.
więcej

Pismo Święte to dwa Testamenty: Stary i Nowy

Posłaniec
Edward Czaja SJ
Czwartek, 18 lutego 2010, godz. 15:37
Dobrze jest zacząć od lektury Ewangelii. Czyli: nie czytać zaraz całej Biblii, ale zacząć od Ewangelii, na przykład od tekstu św. Marka, stanowiącego opowiadanie bardzo żywe i jednocześnie bardzo głębokie. To pierwsze spotkanie z Pismem Świętym może następnie zostać pogłębione, poszerzone. Ważne jest, żeby na początku posługiwać się odpowiednimi pomocami, łatwymi do zrozumienia objaśnieniami do poszczególnych ksiąg.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook