Czy papież Franciszek zamierza pozbawić świętości Jana Pawła II?

Karol Kleczka
(fot. Dimitri Conejo Sanz / cathopic.com // Jorge Zapata / Unsplash)

Niedawno w mediach pojawiła się sensacyjna informacja o planach zdekanonizowania św. Jana Pawła II. Ile w niej prawdy?

 

"Na całym świecie trwa zmasowana akcja obrzydzania pochodzącego z Argentyny papieża. Jedna z najnowszych rewelacji: Franciszek usiłuje pozbawić świętości Jana Pawła II. Dlaczego?" - pyta Tomasz Krzyżak na łamach "Rzeczpospolitej". Powodem rzekomej "dekanonizacji" ma być wyjątkowa kariera, którą za czasów papieża Polaka zrobił Theodore McCarrick, usunięty niedawno ze stanu duchownego były arcybiskup Waszyngtonu. Ale skąd w ogóle pomysł na lansowanie podobnej tezy? Zdaniem Krzyżaka powód jest prosty: nie ma łatwiejszej metody, by zniechęcić Polaków do papieża z Argentyny, niż przeciwstawienie mu Jana Pawła II.

 
Publicysta "Rzeczpospolitej" przywołuje opublikowany niedawno tekst Tomasza Terlikowskiego "Czy Franciszek pozbawi Jana Pawła II świętości? Nadchodzi »dewojtylizacja« Kościoła". Terlikowski twierdzi, że pomysł z dekanonizacją pojawia się w książce "Dzień sądu", która już wkrótce ukaże się po polsku dzięki wydawnictwu WAM. Andrea Tornielli i Gianni Valente przedstawiają w niej z detalami sprawę nuncjusza Vigano, który w trakcie pielgrzymki Franciszka do Irlandii rozpoczął publikację swoich "Świadectw" wzywających Ojca Świętego do rezygnacji z pełnionej posługi. Terlikowski w swoim artykule pisze, że "to w tej książce pojawia się sugestia sekretarza Sygnatury Apostolskiej biskupa Giuseppe Sciacciego o dekanonizacji św. Jana Pawła II, gdyby udało się udowodnić, że nie praktykował on w stopniu heroicznym cnoty roztropności".
 
Głos Terlikowskiego podchwycili Artur Nowak i Stanisław Obirek, którzy w tekście "Połajanki zamiast przeprosin. Gniewny głos biskupów" z "Gazety Wyborczej" twierdzą, że "jeden z rozdziałów «Dnia sądu» zawiera rozważania na temat dekanonizacji św. Jana Pawła II". Choć piszą, że "podejrzewanie, że Franciszek chce niszczyć wizerunek Jana Pawła II, jest absurdem", a horyzonty obecnego papieża "sięgają wyżej niż dekanonizacja i «dewojtylizacja»", to dokonują replikacji podanej przez Terlikowskiego... fałszywej informacji.
 
"Przykro to pisać, ale wydaje się, że ani Terlikowski, ani Nowak i Obirek nie mieli w ręku książki, na którą się powołują" - pisze Tomasz Krzyżak. W książce Torniellego i Valente nie pada żadne sformułowanie, które mogłoby choćby sugerować proces dekanonizacji, a nazwisko bpa Sciacci pojawia się wyłącznie w kontekście prawnych aspektów rezygnacji Benedykta XVI i wprowadzenia tytułu "emerytowany papież", czemu poświęcony jest rozdział "Instrumentalizacja Benedykta XVI".
 
Jakie jest źródło takiej sensacyjnej wiadomości? Krzyżak znajduje je w "twórczym omówieniu" książki, którego autorem jest Roberto de Mattei, szalenie krytyczny względem papieża Franciszka włoski historyk. De Mattei "jesienią ubiegłego roku w portalu Corrispondenza Romana zestawił opisywane przez Torniellego i Valentego procedury wyboru biskupów za Jana Pawła z wywiadem Torniellego z bp. Sciaccą z roku 2014, w którym ten ostatni stwierdził, że kanonizacje bywają omylne". Wynika stąd jasno, że autorem dekanonizacyjnej plotki jest sam de Mattei, gdyż to on "postawił tezę, że Franciszek mógł się pomylić, ogłaszając świętym Jana Pawła II".
 
Właśnie w taki sposób po raz kolejny na papieża Franciszka - i osoby replikujące fałszywe informacje bez weryfikacji - zostaje zastawiona publicystyczna pułapka. Codziennie w mediach katolickich krąży kilka newsów dotyczących papieża. Wyobraźmy sobie, że każdego dnia jeden z nich może być zmyślony lub poddany manipulacji. To daje nam 365 fałszywych informacji na temat papieża w perspektywie roku. Możliwe? Jak najbardziej. Więcej znajdziecie na ten temat w tekście "Antypapieski bunt oparty na kłamstwie".
 
11 września 2018 roku papież Franciszek mówił, że modlitwa jest orężem przeciwko "wielkiemu oskarżycielowi, który krąży po świecie szukając, kogo oskarżyć". Kilka tygodni później wezwał katolików na całym świecie do tego, by w październiku codziennie odmawiali różaniec z prośbą o to, by Matka Boża chroniła Kościół "przed atakami złego, wielkiego oskarżyciela i aby jednocześnie uczyniła go bardziej świadomym win, błędów, nadużyć popełnionych obecnie i w przeszłości i aby angażował się bez żadnego wahania w walkę o to, by zło nie zwyciężyło". Chociaż październik dawno za nami, to widać, że ta modlitwa jest nadal całemu Kościołowi bardzo potrzebna.

 

Karol Kleczka - redaktor DEON.pl, doktorant filozofii na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt. Prowadzi bloga Notes publiczny.

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.38

Liczba głosów:

100

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Wihajster 22:33:13 | 2019-03-21
Bolszewicki uzurpator nigdy nie wybaczy naszemu papieżowi, który pomógł obalić komunizm...

Oceń 5 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ann. 18:07:38 | 2019-03-21
Kolejny tytuł, który wzbudza poważne wątpliwości.
O ile tekst artykułu wydaje się obiektywny i wycisza emocje, o tyle tytuł wprost przeciwnie. Zawiera bardzo zły przekaz,  poprzedzony co prawda słówkiem "czy", ale każdy, kto interesuje się pracą mózgu, wie, że w podświadomości to słówko jest pomijane, a zapisuje się wszystko to, co potem. 
Wiele razy umieszczaliście tego typu tytuły - coraz częściej zastanawiam się, czy to świadoma linia tego portalu? Dziennikarz powinien być odpowiedzialny za słowa, tytuły utrwalają się w podświadomości znacznie bardziej niż tekst artykułu, poza tym wiele osób poprzestaje tylko na przeglądaniu tytułów. Złe wrażenia zostają. Na sensacyjnych, opartych na aluzjach i grze słów tytułach budują swą popularność brukowce, to manipulacja. Od portalu katolickiego, tworzonego przez filozofów, teologów i inne odpowiedzialne osoby, oczekuję innych standardów. 

Oceń 15 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

picassojerzy 11:29:41 | 2019-03-21
Dobry tekst. Niestety i z lewa i sprawa wykorzytuje się bez próby zrozumiania to co Papież Franciszek mówi lub czyni. Brak elementarnej dobrej woli zrozumienia Papieża. Przykre ale prawdziwe

Oceń 11 54 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

patyk 10:54:37 | 2019-03-21
Proste pytanie do autora: Czy Franciszkowi wolno opowiadać ni z gruchy ni z pietruchy "anegdotki" o zamiataniu pod dywan spraw nadużyć przez JPII, nie podawać żadnych dowodów, zasiewać wątpliwości i konflikty wśród katolików?

Wiem, że nie odpowie bo został rozłożony na łopatki.

Oceń 59 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stanibor 09:55:54 | 2019-03-21
Teza 1:
Gdyby ktoś chciał Polakom zochydzić papieża Franciszka to błędem byłoby przeciwstawiać go papieżowi-Polakowi. Nigdy nie było czegoś takiego jak "pokolenie JP2". 
Teza 2:
"Dewojtylizacja" jest potrzebna, ale nie musi oznaczać dekanonizacji. 

Oceń 5 35 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook