Czy katolik może wspierać WOŚP?

To już 26 lat, a z każdym kolejnym finałem pada rekord zbiórek, który w zeszłym roku osiągnął ponad 126 milionów złotych. Mimo tego kontrowersje nie ustają.

 

13 stycznia 2019 odbędzie się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - celem będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. To sprzęt diagnostyczny, który ułatwia możliwości leczenia małych pacjentów i zwiększa szybkość podejmowania decyzji przez lekarzy.

 

Wielu katolików gorąco kibicuje Wielkiej Orkiestrze i gra z nią, ale inni nadal ją krytykują. Możemy usłyszeć, że wspierając WOŚP, pomagamy osobie, która walczy o prawo do mordowania nienarodzonych dzieci, albo że Orkiestra to maszyna do zarabiania pieniędzy. Inni, jak na przykład siostry dominikanki z Broniszewic, otwarcie wyrażają swoją wdzięczność dla inicjatywy Owsiaka.

 

Z zarzutami kierowanymi w stronę WOŚP mierzą się Piotr Żyłka i Szymon Żyśko z portalu DEON.pl, którzy rozmawiają z Karolem Kleczką o Orkiestrze, Jurku Owsiaku i o tym czy katolik może wspierać tę inicjatywę?

 

 

Przeczytaj też:

 

Szymon Żyśko: daję na WOŚP i nie robię tego na złość Kościołowi<<

 

Bez WOŚP nie żyliby nawet godzinę. O bliźniakach-wcześniakach<<

 

Dominikanki z Broniszewic całym sercem za WOŚP. "Brakowało nam nawet na chleb. Jurek Owsiak odpowiedział od razu"<<

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.22

Liczba głosów:

184

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 12:55:36 | 2019-01-14
Rzeczywiście "obiektywna" rozmowa wszyscy z jednej strony. O dziwnych firmach Złoty Melon, Mrówka Cała itp., o szkoleniach za olbrzymie pieniądze przez jedynie dobrych fachowców wybranych przez WOŚP, o niepublikowanych rozliczeniach i fakturach ani słowa...

Oceń 1 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Jan Kowalski 14:50:46 | 2019-01-13
Czy katolik może wspierać Wośp? Katolik może wspierać a nawet powinien wspierać różne akcje charytatywne. Problem z Wośpem i Owsiakiem jest po stronie ww, bo jeśli lider i organizacja określiła się jako lewacka to sama się dyskredytuje wobec środowiska chrześcijańskiego i to może  i powinno budzić wątpiwości u katolików. Drugim problemem jest to że Katolik wogóle jest mało wrażliwy na możliwości wspierania różnych działań organizacji pozarządowych w ciągu roku i mówienie że 2 razy w roku daje kilka złotych na Caritas to zdecydowanie za mało. Ostatnią istotna kwestią jest manipulacja przez nacisk iż stan służby zdrowia się polepsza dzięki Wośp. Tak to prawda że wiele sprzętów zostało kupionych do placówek tylko czy wobec tego możemy zakładać że bez wośpu nie byłoby służby zdrowia w Polsce? To retoryczne pytanie skierowałem nie tylko do wośpu i służby zdrowia ale także do kolejnych rządów o odpowiednie działania systemowe bo żadna organizacja nie może zastąpić rządu w jego obowiązkach z każdego zakresu. Nie możemy zatem poddać się nakiej narracji jakoby postawa zdrowego krytycyzmu wobec wośpu była działaniem na niekorzyść służby zdrowia w kraju. Samo dojście do takiego wpływu jakiejkolwiek organizacji pozarządowej musi budzić zdrowy rozsądek. I tyle. 

Oceń 17 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook