"Przyjedź mamo na przysięgę". Wyjątkowe święto w Watykanie [FOTOREPORTAŻ]

(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

Wczoraj w Watykanie miało miejsce wyjątkowe święto.


Święto Gwardii upamiętnia wydarzenia z 6 maja 1527 roku, gdy podczas najazdu na Rzym i Watykan armii najemników cesarza Karola V, 147 z 189 członków przybocznej straży papieża poległo w obronie Klemensa VII, który zdołał ujść z życiem i znaleźć schronienie w pobliskim Zamku świętego Anioła.

 

Jedyna taka gwardia na świecie. Poznaj jej historię >>

 

Do tej rocznicy nawiązał w piątek 4 maja papież Franciszek, który przyjął na audiencji przedstawicieli Gwardii i ich rodziny.

 

(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)

 

"Wspomnienie tego bohaterskiego czynu jest stałym zaproszeniem do realizowania wartości charakteryzujących Gwardię: trwać w przyjaźni z Jezusem i w miłości do Kościoła; być gorliwym i radosnym w wielkich i w małych oraz pokornych codziennych zadaniach" - oświadczył papież.

 

(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)

 

Podkreślił, że służbę gwardzistów musi wyróżniać "odwaga i cierpliwość, hojność i solidarność ze wszystkimi".

 

Wczoraj z okazji święta miała miejsce Msza w intencji nowych i starych gwardzistów, której przewodniczył Sekretarz Stanu, kardynał Pietro Parolin.

 

(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

 

(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

 

(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)


Następnie nowi rekruci przebierali się w koszarach w zbroje.

 

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

 

Zbroja gwardzisty to prawdziwe dzieło sztuki. Nowe uzbrojenie pochodzi z ostatniego zamówienia, które Watykan złożył jeszcze w 2009 roku. Kowale odpowiedzialni za zlecenie wykuwali po dziesięć pancerzy rocznie.

 

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)


Gwardziści zostali wyposażeni także w nowe hełmy, które są... wydrukowane. Chodzi oczywiście o technologię druku 3D, a hełmy są wykonane z niezwykle mocnego tworzywa sztucznego. Oprócz PCV zawierać będą polichlorek winylu - ujawnił w piątek dowódca Christoph Graf. Na zdjęciu pozuje z prawej strony. Z lewej projektant hełmu Peter Portmann.

 

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)


Hełmy są lżejsze od poprzednich i tańsze, ale nadal koszt jednej sztuki jest spory i wynosi 880 euro. Gwardziści nie chcą, by koszty zamiany hełmów obciążyły budżet Watykanu, dlatego szukają sponsorów.

 

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

 

Właściwe ślubowanie odbywa się na Dziedzińcu św. Damazego na sztandar Gwardii Szwajcarskiej. Przysięgę w imieniu papieża przyjmują abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego i ks. Paolo Borgia z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

 

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)


Nowi rekruci pochodzą z 13 różnych kantonów Szwajcarii. 24 z nich składa przysięgę po niemiecku, 9 po francusku.

 

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

 

Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej przez okres dwóch lat. Gwardziści odpowiadają za osobistą ochronę papieża oraz kontrolują wejścia do Watykanu. Ochrona Domu św. Marty, w którym mieszka papież, sprawowana jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.

 

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

 

Poza zewnętrznym folklorem i pozowaniem turystom do zdjęć gwardziści stale ćwiczą i podnoszą swe umiejętności wojskowe, wykorzystując do tego najnowocześniejszy sprzęt. Są przygotowani także na wypadek ataku terrorystycznego.

 

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

 

W najbliższej przyszłości watykańskiej Gwardii Szwajcarskiej trudno będzie pozyskać nowych kandydatów. Liczy się z tym odpowiedzialny za rekrutację do papieskiej formacji szwajcarski menadżer ds. personalnych Bernhard Messmer.
 
Były gwardzista i właściciel firmy ds. zarządzania kadrami przyznał, że wprawdzie aktualnie Gwardia nie ma jeszcze takich problemów, ale "nadchodzą dla nas trudne lata".

 


(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

 

W styczniu na specjalnie przygotowanym na YouTube nagraniu wideo Papieska Gwardia Szwajcarska zachęcała młodych rodaków do wstąpienia w jej szeregi.

 10-minutowy film informuje o zasadniczym przygotowaniu, pokazuje nową centralę komendantury oraz relacje z życia tej formacji watykańskiej czuwającej nad bezpieczeństwem papieża. Ważnym elementem filmu jest też informacja o warunkach, jakie musi spełniać kandydat do tej służby. Codzienne życie gwardzistów możecie zobaczyć tutaj.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook