Chrześcijanki, które zmieniają oblicze świata

(fot. shutterstock.com / AJ)

Naukowcy, bizneswoman, artystki, matki, żony i chrześcijanki. Poznaj kobiety sukcesu, które zmieniają świat na lepsze nie ustępując kroku mężczyznom. Są wpływowe i oddane Ewangelii.

 

 

(fot. Wikimedia Commons)


1. Carol Keehan - należy do Sióstr Miłosierdzia Bożego św. Wincentego a Paulo. W roku 1969 rozpoczęła pracę w administracji szpitala Providence w Waszyngtonie. Jako późniejszy dyrektor tego szpitala dbała o możliwość bezpłatnej opieki medycznej dla bezdomnych. Swoją koncepcję realizowała dalej jako prezes Katolickiego Stowarzyszenia Zdrowia Ameryki (CHA), a owoc jej pracy jest znany dzisiaj jako ustawa Obamacare, która gwarantuje bezpłatną opiekę zdrowotną najbiedniejszym. Jest określana jako jedna z najbardziej wpływowych osób w amerykańskiej służbie zdrowia.

 


 

(fot. youtube.com)

 

2. Folorunsho Alakija - jest jedną z najbogatszych kobiet w Afryce oraz jedną z najbogatszych czarnoskórych kobiet na świecie. Wg magazynu Forbes jej majątek wynosi ponad 2 mld euro. Powołała do życia fundację charytatywną, która swoją pomocą obejmuje tysiące Nigeryjczyków, głównie sierot. Do zadań należą stypendia naukowe i biznesowe dla zdolnych i ubogich ludzi, walka o swobodny dostęp do nauki w Nigerii oraz wspomaganie rozwoju rynku technologicznego i medycznego. Wspomaga fundację Rose of Sharon i publicznie identyfikuje się z chrześcijaństwem.

 


 

(fot. youtube.com)


3. Rita Antoinette Rizzo, znana jako Matka Angelica - amerykańska zakonnica należąca do zgromadzenia Klarysek od Wieczystej Adoracji. Założycielka największej na świecie katolickiej stacji telewizyjnej EWTN. Obecnie oglądalność wynosi 250 mln ludzi ze 140 państw świata. Stacja nadaje materiały w językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Zmarła w roku 2016, ale jej dzieło wciąż pozostaje najbardziej opiniotwórczym środowiskiem katolickim w USA i na świecie.

 


 

(fot. youtube.com)

 

4. Barbara Jatta - pierwsza kobieta na kierowniczym stanowisku w Watykanie. Z wykształcenia historyk sztuki. Do pracy w Muzeach Watykańskich została delegowana jeszcze przez papieża Benedykta XVI. W roku 2017 papież Franciszek powołał ją na dyrektora tychże muzeów. Jest odpowiedzialna za całe dziedzictwo kulturalne Stolicy Apostolskiej, które rocznie przynosi 300 mln dolarów zysku. Ma ambitne plany ochrony bezcennych zabytków. Jest ceniona w świecie kultury i sztuki.

 


 

(fot. youtube.com)


5. Bobbie Houston - pastor kościoła protestanckiego. W roku 1978 przybyła z mężem Brianem do Australii, gdzie dwa lata później stworzyli pierwszy kościół w Baulkham Hills. Od nazwy miejsca wzięła się późniejsza nasza Hillsong. Dziś jest to jeden z większych kościołów protestanckich na świecie. Ich inicjatywy ewangelizacyjne, konferencje i wielbienia przyciągają setki tysięcy osób na całym świecie. To oni stworzyli zespół o tej samej nazwie, który jest najbardziej znaną chrześcijańską formacją na świecie. Bobbie jest bardzo zaangażowana w życie Kościoła i ewangelizację.

 


 

(fot. youtube.com)

 

6. Cher Wang - współzałożycielka, a obecnie dyrektor generalny HTC. Jej majątek wynosi prawie miliard dolarów co czyni ją jedną z najbogatszych tajwańskich kobiet. Swoim majątkiem chętnie dzieli się z potrzebującymi. Powołała do życia fundację swojego imienia, która finansuje szkoły, szpitale i lokalne kościoły. Sama należy do jednego z protestanckich odłamów chrześcijańskich.

 


 

(fot. flickr.com/Gage Skidmore)

 

7. Sarah Palin - amerykańska polityk, działaczka Partii Republikańskiej. Przez pewien czas pracowała na pokładzie statku rybackiego jako rybak morski. Posiada licencjat w dziennikarstwie. W wieku 42 lat została gubernatorem stanu Alaska, będąc najmłodszą w historii osobą i pierwszą kobietą na tym stanowisku. Po dwóch latach pracy jako gubernator cieszyła się na Alasce poparciem rzędu 80-90%. Jest ewangeliczką o konserwatywnych poglądach. Jej mąż jest z pochodzenia Eskimosem. Wciąż pozostaje aktywna w polityce amerykańskiej.

 


 

(fot. youtube.com)

 

8. Stasi Eldredge - mówczyni konferencyjna i pisarka. Wspólnie z mężem, Johnem Eldredge’em (autorem książki Dzikie serce) wydała bestsellery Urzekająca oraz Miłość i wojna. Stasi i John prowadzą chrześcijańską fundację Ransomed Heart, w której Stasi zajmuje się duszpasterstwem kobiet. Jej pasją jest wspieranie kobiet w rozwoju duchowym poprzez osobiste poznanie Jezusa.

 


 

(fot. youtube.com)

 

9. Kathie Lee Gifford - amerykańska producentka telewizyjna, prezenterka, aktorka i piosenkarka. Urodziła się w żydowskiej rodzinie. Prowadzi jeden z najbardziej znanych programów telewizyjnych na żywo w Ameryce. W wieku dwunastu lat nawróciła się na chrześcijaństwo i często przyznaje się publicznie do wiary w Jezusa. Jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w USA. Stanowi inspirację dla wielu kobiet.

 


 

(fot. vimeo.com/sz)

 

10. Miranda Harris - założycielka fundacji A Rocha. Wraz z mężem zajmowała się prowadzeniem badań terenowych w Portugalii. Z czasem postanowili założyć  fundację, która będzie niosła chrześcijańskie przesłanie o ekologii. Dziś jest to największe stowarzyszenie tego typu w Kościele, obecne w 20 państwach na wszystkich kontynentach. Zajmują się edukacją w zakresie ochrony środowiska i projektami badawczymi mającymi zahamować negatywne skutki działalności człowieka. Przez 30 lat działalności zdobyli uznanie na świecie i stali się źródłem informacji dla wielu naukowców. Wyniki ich badań służą także Kościołowi.

 


 

(fot. youtube.com)

 

11. Mary Anne Yep - businesswoman, współzałożycielka i wiceprezes Triune Health Group. Otwarcie wystąpiła przeciwko chęci wprowadzenia nowego prawa federalnego ograniczającego prawo do wolnego sumienia w różnych dziedzinach życia społecznego, w tym w biznesie. Dzięki jej inicjatywie do kongresu USA trafiły tysiące wiadomości w sprawie poszanowania praw wolności sumienia. Stwierdziła, że jako przedsiębiorca, kobieta i katoliczka jest całością i nie może zostawić swoich przekonań w domu, a dla niej samej wartości chrześcijańskie są podstawą pracy. Jest gościem licznych konferencji chrześcijańskich i biznesowych, podkreślając wszędzie swoje przywiązanie do Ewangelii.

 


 

(fot. youtube.com)

 

12. Dr. Carolyn Y. Woo - Prezes i Dyrektor Generalny organizacji charytatywnej Catholic Relief Services [CRS]. Wcześniej pełniła funkcję dziekana uczelni biznesowej w Mendoza oraz katolickiej uczelni University of Notre Dame. Posiada doktorat z ekonomii. Od 2012 roku przewodniczy CRS. Stowarzyszenie należy do Caritas International i angażuje się w pomoc biednym i poszkodowanym przez nagłe katastrofy oraz w walkę z ubóstwem. Dzięki swoim kompetencjom skutecznie pozyskuje fundusze na działalność organizacji i wywiera pozytywny nacisk na decyzje polityczne ws. pomocy humanitarnej podejmowane w USA.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.97

Liczba głosów:

32

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jan.wygnanie 15:42:25 | 2018-03-08
Nienawiść świata. Świadectwo Ducha Świętego

''18 Jeżeli was świat2 nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził. 19 Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi. 20 Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem: "Sługa nie jest większy od swego pana"3. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. 21 Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał. 22 Gdybym nie przyszedł i nie mówił do nich, nie mieliby grzechu. Teraz jednak nie mają usprawiedliwienia dla swego grzechu.''

Nie dajcie się nabrać na to, że można być człowiekiem sukcesu i jednocześnie być oddanym Ewangelii Chrystusa.
Jest to niemożliwe z prostej przyczyny a mianowicie świat ten poprzez moc władcy tego świata będzie automatycznie zamykał się przed ludzmi w DUCHU - MOCY OJCA PANA JEZUSA CHRYSTUSA.
''Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować.''
Nie z przypadku ap Jan w 1 Liście napisał:
''15 Nie miłujcie świata3
ani tego, co jest na świecie!
Jeśli kto miłuje świat,
nie ma w nim miłości Ojca.

16 Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc:
pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia4
nie pochodzi od Ojca, lecz od świata.''

Jeśli świat Was kocha to JESTEŚCIE ZE ŚWIATA A TO NIE POCHODZI OD OJCA PANA JEZUSA CHRYSTUSA.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~k.jarkiewicz.ign 13:47:45 | 2018-03-08
A w Polsce: s. Anna Bałchan, s. Małgorzata Chmielewska, Ewa K. Czaczkowska, Kaja Godek, Alicja Grześkowiak, Janina Ochojska, Alina Petrowa- Wasilewicz, Wanda Półtawska, Helena Pyz, Tisa Żawrocka-Kwiatkowska

Oceń 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook