Św. Ignacy Loyola - W Imię Jezusa

1 stycznia jezuici obchodzą święto patronalne swojego Zakonu, Towarzystwa Jezusowego. Nazwę tę odradzano świętemu Ignacemu, on jednak z wielkim przekonaniem argumentował, że Towarzystwo Jezusowe powstało z woli Naszego Pana, dlatego powinno nosić Jego Imię. Ignacy podczas swoich długich rozmyślań i kontemplacji, pokochał To Imię, w którym wszyscy zostaliśmy zbawieni.

 

Imię Jezusa przypomina nam o realności tajemnicy Wcielenia, o Bogu, Który naprawdę wszedł w historię ludzkości. Przyjął też kulturę określonego narodu i wszystko, co w niej było wartościowe z Tradycji Przymierza, przyjął dla Siebie i nasycił nieskończoną Miłością Boga. Wiedział, że owa Tradycja złożona jest nie tylko z Bożych interwencji i odpowiedzi Izraela, lecz również z jego zdrad, niewierności i ponownych powrotów w duchu pokutnym.
 
Święty Ignacy posiadał wielkie nabożeństwo do Imienia Jezus. Znał teologiczne znaczenie tego Imienia: Bóg zbawia. Wyraża ono całe bogactwo łaski Bożego działania. Bóg jest hojny, On nas uprzedza i zaskakuje swoimi darami. Nasz założyciel znał też opowieść o męczenniku, św. Ignacym Antiocheńskim. Wielowiekowa tradycja przekazała nam, że po śmierci Ignacego Antiocheńskiego, na jego sercu odkryto wyryte Imię Pana. Zachwycony tą opowieścią Inigo (takie było imię Ignacego otrzymane na chrzcie świętym) postanowił zmienić własne imię na Ignacy.
 
Święty Ignacy miał też ogromne wyczucie duchowego znaczenia każdego słowa Pisma Świętego i modlitw ułożonych przez świętych. W napisanych przez siebie Ćwiczeniach duchowych zachęca, by smakować pojedyncze, natchnione Bożym Duchem słowa. W każdym z nich ukryta jest Boża łaska i moc przemiany.
 
Idąc za jego przykładem, odkryjmy dzisiaj, jak słodkie jest Imię Jezus, jak nas wewnętrznie oczyszcza, wzbudza nadzieję i pociesza na progu Nowego Roku. Wyobraźmy sobie jak Maryja, Boża Rodzicielka, woła - tak zwyczajnie, jak każda matka - Jezusa po imieniu. Starajmy się usłyszeć, jak św. Józef zwraca się do Jezusa po Imieniu i mocno przytula do siebie Syna.
 
W dniu, w którym czcimy Imię Jedynego Zbawiciela wszystkich ludzi, podziękujmy, że tylko w Nim jest ratunek we wszystkich sytuacjach naszego życia. Bo nie dano pod niebem innego Imienia, w którym ludzie mogli być zbawieni.
 
Módlmy się też dzisiaj za Towarzystwo Jezusowe, by skupione na Imieniu Pana, potrafiło zawsze Mu służyć hojnie i wielkodusznie, w Kościele Katolickim, naszej Matce. Oby tej miłości do Jezusa współcześni jezuici umieli się uczyć każdego dnia.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.8

Liczba głosów:

81

 

 

Komentarze użytkowników (28)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Nawrócony 09:02:56 | 2012-04-01
Bajko ty moja bako!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 13:05:40 | 2012-01-02
Szczęść Boże wspomagaj i prowadź Towarzystwo Jezusowe 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak 13:00:13 | 2012-01-02
Jak łatwo się domyślić miało być masochistka.E

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak 12:58:30 | 2012-01-02
Rzecz zadziwiająca. Kinga nie znosi Radia Maryja i jednocześne doskonale zna jego audycje, wie kto ile razy w tym Radiu występował. Masichistka, czy co?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 18:02:11 | 2011-01-03
Bóg zapłać. Tym bardziej że to raczej pozytywna ocena mojej zwykłej, świeckiej osoby

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Alicja Snaczke 14:50:35 | 2011-01-03
To bardzo smutne, kiedy w święto Bożej Rodzicielki i patronalnego święta Zakonu Jezuitów, toczy się taki dialog, w którym więcej jest przepychanek słownych, niż życzeń i wyciszenia. Jest też i rozpoczęty Nowy Rok 2011, życzę od siebie uczestnikom portalu Deon większego zrozumienia dla innych racji wypowiadanych w różnych formach. Człowiek ma prawo powiedzieć co czuje. Cieszę się, że Anna jest osobą wrażliwą i wypowiada swoje komentarze bez ogródek.
Życzę Ojcom i Braciom Jezuitom Błogosławionego Roku, niech Ich duszpasterstwo zawsze będzie wierne Jezusowi Chraystusowi. Dzięki bowiem tej wierności i ja wzbogaciłąm i odnowiłam swoją wiarę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Maria Jolanta Sienko 00:09:23 | 2011-01-03
Anno ! Nawet niezle Ci idzie ta pyskowka , ale niestety nie Ciebie mialam na mysli .

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anna 19:17:24 | 2011-01-02
Skoro jestem jedna ... to nie trzeba chyba się tym tysiącom bać.

A narzucać (tytuły, informacje, sensacje, autorów, komentatorów) w tym wypadku może ewentualnie tylko Deon.

A tych jezuitów w Deonie jest podobno tylko paru ( w tym też nie wszyscy sieją nienawiść w komentarzach i informacjach).
 Bo tak normalnie jezuici to, jak wszyscy wiedzą, wspaniały zakon

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Maria Jolanta Sienko 18:17:23 | 2011-01-02
wszyscy jestesmy tylko ludzmi grzesznymi i bladzimy i czasami jedna osoba moze zrobic duzo krzywdy tysiacaom przez narzucanie swojego zdania i uwazania sie za nieomylna .

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jeśli 16:46:26 | 2011-01-02
znienawidzą, znaczy to, że są dotknięci grzechem krzywdzącego uogólniania.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook