Bł. Karolina Kózkówna - patronka czystych serc

Bł. Karolina Kózkówna (1898-1914) (fot. diecezja.tarnow.pl)

Zamęczona przez rosyjskiego żołdaka na początku I wojny światowej, przez swój heroiczny czyn wypełniła słowa Jezusa: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". Miała szesnaście lat. Urodziła się 2 sierpnia 1898 roku we wsi Wał-Ruda (dzisiaj Zabawa) pod Tarnowem. W jej rodzinnym domu panowała atmosfera pełna prostoty i ducha modlitwy. Codziennie odmawiano różaniec. Kolejne dni wypełnione były pracą w domu i na roli, a jej rytm wyznaczały niedziele i święta kalendarza liturgicznego.


We wczesnym dzieciństwie Karolina obdarzona została specjalną łaską: postanowiła należeć tylko do Boga. W sercu swoim przeżywała nieustanną radość. Była zdolną i sympatyczną dziewczyną, chętnie się uczyła. Z bardzo dobrymi ocenami ukończyła cztery klasy szkoły powszechnej. 


Od najmłodszych lat czuła się apostołką Jezusa. Brała aktywny udział w życiu parafii, należała do różnych grup, jak np. Apostolstwo Modlitwy. Uczyła dzieci katechizmu, a zajęcie to dawało jej wielką radość. Była lubiana przez gromadkę dzieci, którym pożyczała religijne książki, objaśniała im tajemnice świętej wiary katolickiej i uczyła ich różnych modlitw. Najbardziej ulubioną modlitwą Karoliny był różaniec. Miała też wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej, Drogi Krzyżowej i Jezusa Eucharystycznego, którego często adorowała.

 
Dramat wydarzył się rano, 18 listopada 1914 roku, gdy żołnierz rosyjski z bronią w ręku wtargnął do domu rodziny Kózków. Pod pozorem nakazu wstawienia się do komendanta, kazał Karolinie i jej ojcu wyjść z domu. Przemocą skierował ich do lasu. Grożąc śmiercią ojcu zmusił go, by się oddalił. Zrozpaczony ojciec błagał go, by to raczej on został zabity, aż w końcu przerażony pobiegł do domostwa wujka Karoliny, by u niego szukać pomocy. Jednak Karoliny tego dnia nie odnaleźli. Dopiero po dwóch tygodniach ktoś z rodziny odszukał miejsce w lesie, gdzie leżało umęczone, martwe ciało dziewczyny z zakrzepłą krwią na ziemi.


Dzięki specjalnej pomocy od Pana, Karolina obroniła swą godność dziecka Bożego. Wybrała śmierć, by pozostać czysta, cała dla Boga, który ją ukochał i przygarnął do siebie. Karolina potwierdziła swą misję głoszenia Ewangelii przez śmierć męczeńską. Słowo martyr w języku greckim znaczy świadek.


Niedługo po jej męczeństwie na miejscu odnalezienia ciała postawiono krzyż oraz tablicę marmurową z napisem: "Ku pamięci szesnastoletniej Karoliny Kózkównej zamordowanej 18 listopada 1914 r." Poniżej umieszczono następujący wiersz:

 

"Kiedy najeźdźcy, jak wzburzona fala,

Jej wieś zalali, w las uprowadzona
Zginęła z ręki dzikiego Moskala
Po krwawej walce śmiertelnie raniona.
Droższą niż życie była dla niej cnota,
Gdy w jej obronie stoczyła bój z wrogiem.
Milszą śmierć sroga niż grzechu sromota,
Więc męczennicą stanęła przed Bogiem".

 

Dnia 10 czerwca 1987 roku podczas Mszy św. na tarnowskich Błoniach, Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózkówną błogosławioną. Jest ona patronką dziewcząt i chłopców, którzy pragną doświadczyć radości czystej miłości.

 

Jest także patronką Ruchu Czystych Serc. Zobowiązują się oni, by nie podejmować współżycia płciowego przed otrzymaniem Sakramentu Małżeństwa. Pielgrzymują oni do Zabawy pod Tarnowem, by tam przy jej grobie prosić Boga za jej pośrednictwem, o łaskę wytrwania w tym szlachetnym postanowieniu. Pragną uczyć się od niej pięknej i odpowiedzialnej miłości

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.62

Liczba głosów:

42

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Karolina K. 14:17:09 | 2014-03-24
Karolina to moja patronka

Oceń 7 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~śmierć 17:55:12 | 2013-11-18
Przyszła niespodziewanie w żołnierskich buciorach
z rękami czerwonymi od krwi

Zabrała młode życie jakby sprawiało jej to przyjemność

A potem otworzyło się niebo Bóg wyciągnął ręce
i zabrał Karolinę do swojego świata

A śmierć została w lesie przerażona i zła.

Oceń 8 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 15:23:48 | 2013-11-18
Przydałaby się podobna patronka dla osób rozwiedzionych cywilnie.

Oceń 2 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~fr_giovanni 08:38:49 | 2013-04-16
"PIĘKNY JEST BÓG" - recital - KAROLINA KÓŻKÓWNA

http://www.youtube.com/watch?v=PxxmHzIAaok

Oceń 2 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

martulka10 14:13:11 | 2011-09-28
 Bł. Karolina jest partonką Ruchu Czystych Serc, do którego należy już przeszło 8 tys. młodych ludzi! Niezapomniane są rekolekcje letnie, czas doświadczenia wielkiej miłości Boga i pragnienie dążenia do świętości, walki o czyste serce, nie tylko w sferze seksualnej. Piękne w tym Ruchu jest, że dzięki niemu Jezus mnie kształtuje, mobilizuje każdego dnia do bycia po prostu lepszym człowiekiem, WOLNYM - i właściwego korzystania z tej wolności. www.rcs.org.pl

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Karolina 17:33:13 | 2009-11-18
Dziś, dziś to się szczycę, że na imię mam Karolina!

To zobowiązuje. I radość daje. Ona jest jak najczystsze szkło - tak zakochana w Mistrzu, że nie dała się zbrudzić.

Chcę być czysta, jak Ona.
Dla Jezusa.
Amen.

Oceń 11 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KSMowiczka 14:05:55 | 2009-11-18
bł. Karolina Kózkówna jest także patronem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Dziś wspomnienie bł. Karoliny, wielkie święto KSMu, że mamy Taką orędowniczkę u Pana :)
GOTÓW!

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~; 12:04:18 | 2009-11-18
Wybrałam ją kilkanaście lat temu jako swoją patronkę przy bierzmowaniu i jestem pewna ,że pomogła mi w walce o czystość i nadal mnie wspiera. Dziękuję za jej wstawaiennicto.

Oceń 7 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tata 10:12:01 | 2009-11-18
CHWAŁ PANU BOGU ZA TAK WIELKIĄ WSPANIAŁĄ CZYSTĄ  ŚWIĘTĄ DZIEWCZYNĘ, TO DLA KAŻDEGO Z NAS WZÓR, NIE TYLKO MŁODYCH ALE I DLA  MAŁŻONKÓW, BY MIŁOŚĆ MAŁŻEŃSKA ZAWSZE BYŁA CZYSTA. ŚW. KAROLINO MÓDL SIĘ ZA NAMI!!

Oceń 6 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?