Św. Aniela Merici – Matka ubogich i urszulanek

Była prawdziwą matką dla osieroconych i biednych. Należy do grona tych świętych kobiet, które są chlubą Kościoła i przykładem także dzisiaj, w sytuacji nowych wyzwań, takich jak kryzysy wielu rodzin, których ofiarami są najczęściej dzieci.
 

Życie Anieli nie było łatwe. Urodziła się w ubogiej rodzinie ok.1470 r. w Desenzano nad jeziorem Garda we Włoszech. W jej rodzinnym domu panowała chrześcijańska atmosfera modlitwy i pełne prostoty zaufanie Bogu. Bardzo lubiła się modlić - już jako dziecko prowadziła życie umartwione. Gdy miała 15 lat zmarła jej siostra, a w krótkim czasie odeszli do Boga także rodzice. Zaopiekował się nią wuj z Salo. Pracowała w jego gospodarstwie, gdzie z wielką gorliwością wypełniała wszystkie swoje obowiązki. W tym czasie wstąpiła także do III zakonu św. Franciszka. Po śmierci wuja powróciła do rodzinnej miejscowości, a potem od 1516 r. zamieszkała w Bresci.
 
Aniela włączyła się w organizację świeckich del Divino Amore (Miłości Bożej) – ruch katolickiej odnowy duchowej. Jego członkowie regularnie spotykali się na modlitwie i pogłębiali swoją wiedzę religijną przez rozmowy i świadectwo życia oddanego potrzebującym. Celem ruchu była odnowa wewnętrzna oraz wspieranie ubogich, które z biegiem lat zaowocowało wieloma dziełami charytatywnymi w różnych miastach Italii. Aniela, będąc już dojrzałą kobietą, wkrótce stała się główną moderatorką dzieł miłosierdzia. By lepiej odkryć swoje powołanie, w 1524 r. udała się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.
 
Aniela Merici była kobietą bardzo energiczną i posiadała usposobienie liderki. Pełna była nowych pomysłów, które bez specjalnych zabiegów przyciągały całe rzesze woluntariuszy. A było ich wiele, zwłaszcza w rodzinnej miejscowości, a później w Bresci: przytułki dla sierot, zakłady i szkoły dla ubogiej młodzieży. Członkowie ruchu del Divino Amore regularnie odwiedzali szpitale, pomagając nieuleczalnie chorym.
 
W dniu 25 listopada 1535 r. Aniela założyła nową wspólnotę zakonną sióstr urszulanek. W Regule nowego zgromadzenia zawarła bogate doświadczenie duchowe całego swego życia oddanego Jezusowi w hojnej posłudze względem ubogich. Do dzisiaj głównym celem zgromadzenia urszulanek jest wychowanie dziewcząt na dobre matki i osoby zatroskane o dobro wspólne.  
 
Aniela, będąc uważną obserwatorką życia społecznego, dostrzegła potrzebę troski o wychowanie dzieci i młodzieży. Była przekonana, „iż nieład w społeczeństwie wywodzi się z nieładu w rodzinie”. Jej wychowawcze i edukacyjne inicjatywy wspierali kolejni papieże, a także wiele znaczących rodzin włoskich. Papież Klemens VII prosił Anielę, by zaopiekowała się dziełami charytatywnymi w Wiecznym Mieście.
 
Matka Aniela niedługo była przełożoną generalną nowego zgromadzenia urszulanek. Zmarła 27 stycznia 1540 roku w Bresci. Beatyfikowana została w 1778 r. a następnie kanonizowana w 1807 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.71

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Anka 11:57:09 | 2011-01-27
Zyla w świecie i chciala by jej córki - urszualnki, żyły w świecie i nigdy nie nadala temu zyciu formy zakonnej,co sie stało w póżniejszych czasach.


No właśnie, też to pamiętam... dlatego instytuty świeckie widzą w niej swoją... ale jakby to nazwać? protoplastkę???

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~szara siostra 11:48:21 | 2011-01-27
Ale Aniela nie zmarła w Rzymie tylko w Bresci, tam  też są jej relikwie w szklanym sarkofagu.Modliłam  się przy nich

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~siostra 12:39:16 | 2010-01-27
Dziekuje za św Aniele.To byla  kobieta swojej epoki,wyczuwająca czas,kochajaca Jezusa ponad wszytko i pragnaca go zanosiic innym.Byla nowoczesna  i stroświecka,powiedzielibysmy feminstka tzn wzor kobiety o wielkim sercu , Kochala Kocioł i pragnela isc za jego wskazaniami,chaciaz czasy ku temu nie sprzyjały... .Posiadala ducha rady i madrosci.Cechwala ja nade wszystko Milosc Boga i gorliwosc o zabwienie dusz.Jezus byl jej jedyna i niepodzilna miloscia jak mawiala -Skarb Jedyny.Zyla w świecie i chciala by jej córki - urszualnki, żyły w świecie i nigdy nie nadala temu zyciu formy zakonnej,co sie stało w póżniejszych czasach .Warto dodac,ze do tych urszualnek wstapila,pozniejsza świeta Matka Urszuala Ledóchowska,która zalożyla swoje zgromadzenie rownież urszulanki zwane dzisiaj Urszulankami  Serca Jezusa Konającego (szare).Tak w kwestii uzupelnienia:)) 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~internauta 01:30:28 | 2010-01-27
[...] Była przekonana, „iż nieład w społeczeństwie wywodzi się z nieładu w rodzinie”  [...]

Trafne spostrzeżenie.  Strzał w dziesiątkę, który trafił w tarczę także w naszch czasach.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook