Szatan na Patriarszych Prudach. Na marginesie Mistrza i Małgorzaty

slo / Dariusz Kowalczyk SJ / "Życie Duchowe"
Sobota, 3 października 2009, godz. 09:24
"Mistrz i Małgorzata" po wyjściu z rąk Bułhakowa zaczyna żyć własnym życiem, odkrywając znaczenia i sensy, których być może sam autor nie przewidywał...
więcej

Bieda, pomoc i zbawienie

Sebastian Duda
Sobota, 3 października 2009, godz. 09:10
To działo się trzydzieści lat temu, na przełomie marca i kwietnia, o czym przypomniał mi niedawno ks. Wacław Hryniewicz. Człowiek-nikt po ponad dwóch latach trwania „na wielkiej górze” zaczął doświadczać czegoś dziwnego. Niebawem miał znów – ledwie na kilka miesięcy – stać się Edwardem Stachurą.
więcej

Nadzieja czy strach?

Sebastian Duda/Przegląd Powszechny
Sobota, 3 października 2009, godz. 08:57
Skoro nadzieja podpowiada nam, że oczyszczenie i pokuta zachodzą i za bramą śmierci, że zbawienia dostąpić mogą i najwięksi zbrodniarze, dlaczego my żyć musimy tu – na ziemi, w czasie, ze wszystkimi konsekwencjami? Doznajemy tu szczęścia, staramy się postępować według przykazań, ale i doświadczamy też cierpienia, czynimy zło. Po co to wszystko? Z ks. Wacławem Hryniewiczem rozmawia Sebastian Duda
więcej

Caritas prosi o pomoc ofiarom trzęsienia

Radio Watykańskie / se
Piątek, 2 października 2009, godz. 05:10
Caritas apeluje o pomoc dla ofiar dwóch niezależnych wstrząsów sejsmicznych, które dotknęły zachodnie wybrzeża Sumatry oraz wyspy Samoa i Tonga, na południowym Pacyfiku.
więcej

Watykan o nadużyciach wobec nieletnich

Radio Watykańskie / se
Piątek, 2 października 2009, godz. 04:58
Byłoby dobrze, gdyby inne instytucje i władze, gdzie zgłoszono dużo większą liczbę nadużyć seksualnych, uczyniły podobnie jak Kościół katolicki, który zajął się oczyszczeniem własnego domu, a następnie poinformowały media – czytamy w oświadczeniu Stolicy Apostolskiej z 22 września.
więcej

Papież przyjął na audiencji prezydenta Pakistanu

PAP / psd
Czwartek, 1 października 2009, godz. 16:47
Benedykt XVI przyjął w czwartek w Castel Gandolfo prezydenta Pakistanu Asifa Alego Zardariego. Następnie pakistański przywódca przeprowadził rozmowy z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominique Mambertim.
więcej

Symptomatyczny konflikt

Sebastian Duda
Czwartek, 1 października 2009, godz. 11:38
Spory prominentnych przedstawicieli Ruchu Rodzin Nazaretańskich z polskimi biskupami są bolesne. A jednak dla polskiego katolicyzmu w jakiś sposób charakterystyczne.
więcej

Mrocznie, tajemniczo, boleśnie...

Sebastian Duda
Czwartek, 1 października 2009, godz. 10:57
Krytycy zachodni często dostrzegają w polskim teatrze religijny wymiar. W Polsce dla odmiany artystów teatralnych często oskarża się o obrażanie uczuć religijnych. Z Pawłem Dobrowolskim z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego rozmawia Sebastian Duda
więcej

Epoka cyberseksu

ks. Andrzej Zwoliński
Czwartek, 1 października 2009, godz. 10:15
Przez długi czas twierdzono, że pierwszą prawdziwą rewolucję seksualną od strony technicznej "umożliwiła" tabletka antykoncepcyjna, dająca "wolność" od niechcianej ciąży. Natomiast niezwykle radykalne i rewolucyjne zmiany w obszarze życia seksualnego współczesnego człowieka dokonują się za przyczyną najnowszych technologii, z wykorzystaniem komputera, Internetu, telefonu komórkowego i urządzeń do wejścia w rzeczywistość wirtualną.
więcej

Komuniści konfiskują nieruchomości kościelne

Radio Watykańskie / se
Środa, 30 września 2009, godz. 21:27
Archidiecezja Hue w środkowym Wietnamie stała się celem zaciekłych ataków państwowych mediów. Negatywna kampania ma zdyskredytować tamtejszych duszpasterzy.
więcej

Miłość działa jak narkotyk

ks. Andrzej Zwoliński
Środa, 30 września 2009, godz. 15:49
Jeszcze na początku lat 30. XX w. udowodniono, że zastrzyk z naturalnego estrogenu, progesteronu lub męskiego hormonu (testosteronu) sprawia, że z jajnika nie wydziela się jajeczko, a w konsekwencji nie przedostaje się ono do jajowodu, gdzie zwykle dokonuje się akt zapłodnienia.
więcej

"Europa potrzebuje Boga i chrześcijańskich korzeni"

PAP / zylka
Środa, 30 września 2009, godz. 13:43
Benedykt XVI powiedział podczas środowej audiencji generalnej, że "Europa potrzebuje odnaleźć w Bogu i jego miłości trwały fundament swej nadziei". Dodał, że jego niedawna pielgrzymka do Czech była "misją", której celem było "ponowne odkrycie chrześcijańskich korzeni Europy, co tak bardzo leżało na sercu Janowi Pawłowi II".
więcej

Jubileusz 800- lecia reguły franciszkańskiej

psd / 800lat.pl
Środa, 30 września 2009, godz. 10:11
Osiem wieków temu, w 1209 r. św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie „Reguły zakonnej” – sposobu życia dla siebie i swoich braci. Główne uroczystości odbędą się w Krakowie i potrwają do 4 października.
więcej

"Śladami ks. Michała Sopoćki"

PAP / psd
Wtorek, 29 września 2009, godz. 13:10
W Białymstoku otwarto pielgrzymkowo-turystyczny szlak "Śladami ks. Michała Sopoćki". Szlak prowadzi przez 10 miejsc związanych z postacią błogosławionego ks. Michała Sopoćki, spowiednika Św. siostry Faustyny Kowalskiej.
więcej

Koniec procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki

PAP / psd
Wtorek, 29 września 2009, godz. 12:25
Za kilka miesięcy powinien zakończyć się proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki i będzie już znana data wyniesienia go na ołtarze. 19 października minie 25. rocznica śmierci kapelana Solidarności, zamordowanego przez oficerów SB.
więcej

Czy Kościół lubi kobiety?

Dariusz Kowalczyk SJ / "Życie Duchowe"
Wtorek, 29 września 2009, godz. 11:32
Kilka lat temu pewna kobieta, polityk, w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” stwierdziła: „Wiem, że Kościół nigdy mnie nie zaakceptował, bo z natury jest antykobiecy, a ja nie jestem przystojnym, wysokim mężczyzną”.
więcej

Wizyta Ojca Świętego w Czechach zakończona

RV / demart
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 20:56
„Twoje przesłanie zostało przekazane w sposób bardzo jasny. Zrozumieliśmy je i o nim nie zapomnimy” – żegnał papieża prezydent Václav Klaus.
więcej

Pytania o ekumenizm

Zdzisław Józef Kijas OFMConv
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 16:36
Dlaczego mówimy o jednym Kościele i zarazem o wielu Kościołach? Czy podziały, które nastąpiły w ciągu dziejów, dotknęły jedności Kościoła? Jak pogodzić wiarę w jeden Kościół z faktycznymi podziałami wśród chrześcijan?
więcej

Potrzeba osób wiarygodnych

PAP / sw
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 15:23
Obecnie w każdym środowisku społecznym potrzebne są osoby "wierzące i wiarygodne", oddane "nie własnym egoistycznym interesom, lecz dobru wspólnemu - woła Ojciec Święty.
więcej

Papież do młodych

PAP / demart
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 15:13
"Z wami także papież czuje się młodo" - powiedział Benedykt XVI w przesłaniu skierowanym do młodzieży na zakończenie mszy w miejscowości Stara Boleslav.
więcej

"Świat chasydów" – z Marcinem Wodzińskim rozmawia ks. Józef Augustyn SJ

ks. Józef Augustyn SJ / "Życie Duchowe"
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 14:12
Chasydyzm w całości wywodzi się z ziem polskich i nawet bywa nazywany chasydyzmem polskim. To część także polskiej kultury – powinniśmy ją znać i pielęgnować pamięć o niej. Bez tego do końca nie zrozumiemy naszej przeszłości.
więcej

Świat jerozolimskich Żydów

Bernard M. Alter OSB / "Życie Duchowe"
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 13:45
7 czerwca 1967 roku – po tak zwanej wojnie sześciodniowej – izraelskie oddziały wojskowe zdobyły Jerozolimę Wschodnią. Minister obrony Mosze Dayan wraz z ówczesnym naczelnym generałem sił wojskowych Icchakiem Rabinem oświadczyli uroczycie pod Ścianą Płaczu: „Jerozolima jest wolna. Dotychczas podzielona stolica Izraela jest zjednoczona. Powróciliśmy na nasze święte miejsca, aby się z nimi nigdy nie rozstać”.
więcej

Nasze biblijne matki

Bella Szwarcman-Czarnota
Poniedziałek, 28 września 2009, godz. 13:21
Jedyną kobietą określaną w Torze mianem „matki w Izraelu” była Debora z Księgi Sędziów. Wszelako nie tylko ją mamy na myśli, mówiąc o matkach biblijnych. Na ogół do ich grona zaliczamy Sarę, Rebekę, Rachelę i Leę.
więcej

Czeska prasa o Benedykcie

Radio Watykańskie / se
Niedziela, 27 września 2009, godz. 21:23
Czeskie dzienniki zmieniły ton artykułów po pierwszych słowach Benedykta XVI wypowiedzianych w Pradze.
więcej

Spotkanie ekumeniczne

Radio Watykańskie / K. Bronk
Niedziela, 27 września 2009, godz. 20:51
Spotkanie ekumeniczne z Benedyktem XVI w Pradze
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?