Watykan o wyzwaniach ONZ

Radio Watykańskie / se
Środa, 7 października 2009, godz. 19:23
Abp Celestino Migliore o wyzwaniach stojących przed ONZ
więcej

"Albo Chrystus, albo nic"

PAP / zylka
Środa, 7 października 2009, godz. 12:57
Benedykt XVI powiedział podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie, że Chrystus jest "prawdziwym lekarstwem" na "wszystkie choroby" oraz na "kryzys nowoczesnej myśli". Aby go przezwyciężyć należy umieścić Chrystusa w "centrum wszystkiego, historii i kosmosu" - dodał.
więcej

Pieniądze w Kościele - dwa przykłady z Krakowa

Małgorzata Bilska/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 11:18
Kwestia pieniędzy w Kościele znajduje się w kanonie plotek katolików. Zarzut bogacenia się księży kosztem wiernych zawsze był też elementem krytyki (i powodem represji) ze strony oponentów ideowych. Kościół dawał ku temu powody: kanonizując rzesze ubogich świętych - od. św. Franciszka, aż po św. Faustynę, stawiał tak wysoko poprzeczkę, że sam do niej się sięgał.
więcej

Zachłanność proboszczów wiejskich?

Kazimierz Korab/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 10:54
Pogląd, jakoby proboszczowie wiejscy w Polsce o wiele bardziej niż ich miejscy odpowiednicy ulegali czarowi mamony, jest u nas powszechny. Czy jednak prawdziwy?
więcej

Porozmawiajmy o finansach w Kościele

Przegląd Powszechny
Rafał Sztejka SJ/Czesław Wasilewski SJ/Przegląd Powszechny
Środa, 7 października 2009, godz. 10:29
Wiadomo, że Kościół nie jest przedsiębiorstwem. Jednak pieniądze dawane przez wiernych w jakiś sposób są w Kościele zużytkowywane.Na co idą pieniądze zbierane na tacę? Z ks. Janem Drobem, byłym ekonomem Konferencji Episkopatu Polski, rozmawiają Rafał Sztejka i Czesław Wasilewski
więcej

Czym jest miłosierdzie?

ks. Stanisław Mrozek SJ
Wtorek, 6 października 2009, godz. 14:40
W czasie obecnych, tak intensywnych, przemian i zagrożeń dla pokoju w Europie i świecie orędzie Chrystusa Miłosiernego okazuje się nagląco aktualne. Chrystus przez s. Faustynę Kowalską kieruje do świata współczesnego następujące słowa: „Powiedz zbolałej ludzkości, niech się przytuli do Miłosiernego Serca Mojego, a Ja ją napełnię pokojem.”
więcej

Abp Michalik: "Kościół przeciwstawia się korupcji"

PAP / zylka
Wtorek, 6 października 2009, godz. 11:53
Arcybiskup Józef Michalik powiedział we wtorek przed rozpoczynającymi się obradami zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, że "interes państwa i narodu, wymaga skoncentrowania się obecnie w życiu społeczno-politycznym na jedności, etyce, uczciwości".
więcej

Kościół gotowy na wybór czarnoskórego papieża

PAP / zylka
Wtorek, 6 października 2009, godz. 11:38
"Kościół jest gotów" na wybór czarnoskórego papieża - powiedział w poniedziałek kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson z Ghany, główny relator trwającego w Watykanie synodu biskupów dla Afryki. Jego zdaniem zwłaszcza po wyborze Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych "wszystko jest jak najbardziej możliwe".
więcej

Dziesięć przykazań dojrzałego ojcostwa

ks. Józef Augustyn SJ
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 16:14
Pragnienie ojcowskiej miłości jest głęboko wpisane w każdego człowieka, także człowieka dorosłego. Potrzebują jej jednak w sposób szczególny dzieci i młodzi w okresie dojrzewania. Dziecko poszukuje nie tylko ciepłej i serdecznej miłości matki, ale również otwartej, życzliwej i dającej bezpieczeństwo miłości ojca.
więcej

Współczujący Bóg

ks. Jerzy Szymik/Życie duchowe
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 15:32
Czy Bóg cierpi? To, że napisano na ten temat bardzo wiele, wcale nie dziwi. Trudno bowiem o donioślejsze egzystencjalnie pytanie z połączonych punktów widzenia teologicznego i antropologicznego. Można sobie również z łatwością wyobrazić, jak dalekosiężne będą konsekwencje udzielonej odpowiedzi i jak potężny wywrą wpływ na obraz Boga i człowieka, na kształt religijności i na kulturę. Dobrze o tym pomyśleć w dorocznym Tygodniu Miłosierdzia.
więcej

Mistyka miłosierdzia w "Idiocie" F. Dostojewskiego

Jacek Bolewski SJ / "Życie Duchowe"
Poniedziałek, 5 października 2009, godz. 14:56
Mistyka w literaturze pięknej... Jako amator, czyli miłośnik literatury nie wdaję się w analizy „przekrojowe”, zajmujące się wieloma dziełami; nie pociągają mnie także „przeglądy”, które z powodu wielości poruszanych treści stają się powierzchowne. Wolę skupić się na jednym – arcydziele. Można je rozpoznać po tym, że pozwala, zaiste, wypłynąć na głębię. Pragnę podzielić się doświadczeniem Idioty Dostojewskiego.
więcej

Kongres Józefologiczny

PAP / zak
Niedziela, 4 października 2009, godz. 16:57
Świętego Józefa uważa się za świętego, który przemawia do nas swoim milczeniem, postawą i czynem, który bez słów mówi do nas, że mowa milczenia ma wielką moc.
więcej

Czekając na opinie o cudzie eucharystycznym

PAP / rof
Niedziela, 4 października 2009, godz. 16:17
Specjalna komisja kościelna ma ocenić, czy o zdarzeniu w kościele św. Antoniego w Sokółce (Podlaskie) można mówić w kategoriach cudu eucharystycznego - oceniają przedstawiciele kurii archidiecezjalnej w Białymstoku.
więcej

Zakończenie obchodów 800-lecia reguły franciszkańskiej

PAP / rgr
Niedziela, 4 października 2009, godz. 15:30
Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podziękował w niedzielę w imieniu polskiego Kościoła franciszkanom za "za bezcenny wkład, jaki wnoszą w nasze codzienne życie".
więcej

Prześladowanie Kościoła na Słowacji

Radio Watykańskie / ks. S. Ługowski, Słowacja
Niedziela, 4 października 2009, godz. 14:44
Słowacki Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w Bratysławie konferencję o prześladowaniu Kościoła w czasach komunizmu. Debata odbyła się w 60. rocznicę wprowadzenia przez komunistów w byłej Czechosłowacji tzw. kościelnych dekretów.
więcej

Polacy zapraszają Włochów

Radio Watyańskie / bz
Niedziela, 4 października 2009, godz. 14:41
Swoistą wyprawę misyjną po Włoszech odbywa grupa młodzieży z Poznania. Modląc się ze swymi rówieśnikami kanonami z Taizé promują oni Europejskie Spotkania Młodych.
więcej

Mobilizacja chrześcijan w Pakistanie

Radio Watykańskie / se, kb
Niedziela, 4 października 2009, godz. 14:38
Pakistańscy chrześcijanie postanowili wspólnie stawiać czoło wymierzonym w nich prześladowaniom.
więcej

Benedykt XVI zaapelował o okazanie solidarności

PAP / sw
Niedziela, 4 października 2009, godz. 14:26
Benedykt XVI zaapelował w niedzielę do wspólnoty międzynarodowej o okazanie solidarności i przyjście z pomocą mieszkańcom krajów, którzy w tych dniach ucierpieli z powodu katastrof naturalnych: trzęsienia ziemi, tsunami, tajfunu i powodzi.
więcej

Kolonializm nigdy się nie zakończył

PAP / Sylwia Wysocka
Niedziela, 4 października 2009, godz. 12:11
Benedykt XVI powiedział w niedzielę podczas mszy z okazji inauguracji synodu biskupów dla Afryki, że kolonializm na Czarnym Lądzie nigdy się całkowicie nie zakończył.
więcej

Nawracać czy prowadzić dialog?

Sebastian Duda/Przegląd Powszechny
Niedziela, 4 października 2009, godz. 11:00
O współczesnych kłopotach katolików z religijnym pluralizmem z Księdzem Profesorem Adelbertem Denaux, teologiem z Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium w Belgii rozmawia Sebastian Duda
więcej

Wręczono nagrody i wyróżnienia "Ubi Caritas"

PAP
Sobota, 3 października 2009, godz. 17:21
Doroczne nagrody "Ubi Caritas" dla firm i osób, które służą ubogim i potrzebującym otrzymali w tym roku: Agata Błądzińska - pielęgniarka w hospicjum domowym, Bogusława i Jan Mączkowie.
więcej

Szatan na Patriarszych Prudach. Na marginesie Mistrza i Małgorzaty

slo / Dariusz Kowalczyk SJ / "Życie Duchowe"
Sobota, 3 października 2009, godz. 09:24
"Mistrz i Małgorzata" po wyjściu z rąk Bułhakowa zaczyna żyć własnym życiem, odkrywając znaczenia i sensy, których być może sam autor nie przewidywał...
więcej

Bieda, pomoc i zbawienie

Sebastian Duda
Sobota, 3 października 2009, godz. 09:10
To działo się trzydzieści lat temu, na przełomie marca i kwietnia, o czym przypomniał mi niedawno ks. Wacław Hryniewicz. Człowiek-nikt po ponad dwóch latach trwania „na wielkiej górze” zaczął doświadczać czegoś dziwnego. Niebawem miał znów – ledwie na kilka miesięcy – stać się Edwardem Stachurą.
więcej

Nadzieja czy strach?

Sebastian Duda/Przegląd Powszechny
Sobota, 3 października 2009, godz. 08:57
Skoro nadzieja podpowiada nam, że oczyszczenie i pokuta zachodzą i za bramą śmierci, że zbawienia dostąpić mogą i najwięksi zbrodniarze, dlaczego my żyć musimy tu – na ziemi, w czasie, ze wszystkimi konsekwencjami? Doznajemy tu szczęścia, staramy się postępować według przykazań, ale i doświadczamy też cierpienia, czynimy zło. Po co to wszystko? Z ks. Wacławem Hryniewiczem rozmawia Sebastian Duda
więcej

Caritas prosi o pomoc ofiarom trzęsienia

Radio Watykańskie / se
Piątek, 2 października 2009, godz. 05:10
Caritas apeluje o pomoc dla ofiar dwóch niezależnych wstrząsów sejsmicznych, które dotknęły zachodnie wybrzeża Sumatry oraz wyspy Samoa i Tonga, na południowym Pacyfiku.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook