Wolność jest ważniejsza niż świeckość

Radio Watykańskie
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 17:54
Kard. Joachim Meisner zaapelował do minister spraw socjalnych Dolnej Saksonii o zaangażowanie się w obronę praw chrześcijan w Turcji. Na łamach miejscowej gazety arcybiskup Kolonii wezwał świeżo zaprzysiężoną minister tureckiego pochodzenia, Aygül Özkan, aby wykorzystała swoje prominentne stanowisko do troski o prawdziwą wolność wyznania.
więcej

Czechy: pochowano kard. Špidlíka

KAI / mik
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 16:58
W sanktuarium Apostołów Słowian w Welehradzie na Morawach, upamiętniającym misyjną działalność świętych Cyryla i Metodego odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe kard. Tomáša Špidlíka SI. Ten wybitny czeski jezuita, wieloletni profesor teologii wschodniej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, zmarł w Rzymie 16 kwietnia w wieku 90 lat. Wczoraj pożegnano go w Ołomuńcu.
więcej

Kard. Levada o potrzebie nowej apologetyki

Radio Watykańskie
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 16:52
Kościół potrzebuje dziś nowej apologetyki, a zatem jasnej, choć bynajmniej nie agresywnej odpowiedzi na argumenty tych, którzy podważają katolicką wiarę – uważa prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Kard. William Levada zabrał głos na forum kongresu poświęconego apologetyce. Odbywa się on w Rzymie w Papieskim Ateneum Regina Apostolorum.
więcej

Dachau: Polonia modliła się za ofiary hitleryzmu

kai
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 15:09
Za ofiary hitleryzmu zamęczone w obozie koncentracyjnym w Dachau koło Monachium modliła się wczoraj Polonia niemiecka. Uroczystościom zorganizowanym przez Polską Misję Katolicką w Niemczech z okazji 65. rocznicy wyzwolenia więźniów przez wojska amerykańskie przewodniczył kard. Józef Glemp.
więcej

Abp Życiński: unikajmy teorii spiskowych

KAI / psd
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 13:33
Do budowania jedności w oparciu o przesłanie płynące ze świadectwa ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II wzywa wiernych abp Józef Życiński w liście na uroczystość Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Słowo metropolity lubelskiego „Smutek i nadzieja” czytane będzie w kościołach 2 maja.
więcej

Wenezuela: Zamordowano kapłana katolickiego

KAI / zylka
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 13:30
W miasteczku Puerto Ordaz we wschodniej Wenezueli zginął ks. Esteban Wood White, proboszcz parafii Świętej Rodziny w pobliskim mieście Ciudad Guayana. Zasztyletowane ciało 68-letniego kapłana znaleziono 29 kwietnia w jego mieszkaniu na terenie parafii. Na razie nie są znane motywy tej zbrodni.
więcej

Belgia: Kościół zapowiada walkę z nadużyciami

KAI / zylka
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 12:05
Episkopat Belgii gotów jest reagować we właściwy sposób na wszelkie formy nadużyć w Kościele. Stwierdzenie to znalazło się w komunikacie z wczorajszego posiedzenia biskupów w Mechelen, między Brukselą a Antwerpią.
więcej

Siostra Faustyna opisała swoją kanonizację

KAI / zylka
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 11:27
Dziś mija 10 lat od kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej. Uroczystości kanonizacyjne wspomina w rozmowie z Grażyną Starzak s. Elżbieta Siepak ZMBM. Najbardziej utkwiło jej w pamięci "spełniające się w szczegółach proroctwo siostry Faustyny zapisane na kartach jej „Dzienniczka” ponad 60 lat wcześniej. Opisała bowiem tę uroczystość z detalami, choć nigdy nie widziała telewizora, ani nie miała pojęcia o telebimach – przeżyła ją w doświadczeniu mistycznym".
więcej

Ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę

KAI / psd
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 10:57
Ostatnia ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę miała miejsce 26 maja 1970 roku. Do sanktuarium przybyło wówczas ponad 4 tys. kapłanów z całego kraju. Z okazji przeżywanego obecnie Roku Kapłańskiego, jutro 1 maja odbędzie się druga taka pielgrzymka, na którą zaproszeni są wszyscy spośród 29 tys. obecnie posługujących w kraju księży. Organizatorzy spodziewają się co najmniej połowy z nich. O przygotowaniach do pielgrzymki mówi KAI ks. dr Adam Kokoszka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej przy Komisji Duchowieństwa KEP.
więcej

Czy życie konsekrowane ma sens?

Różaniec
ks. Marek Dziewiecki
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 07:21
Tożsamość osób konsekrowanych przejawia się bardziej w tym, kim są, niż w tym, co robią.
więcej

Już znamy drogę do szczęścia - J 14, 1-6

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 07:18
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę".
więcej

"Odsuńmy polityków od papieskiej wizyty"

Radio Watykańskie / wab
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 21:27
Współpraca z państwem na polu przygotowań do papieskiej podróży stała się prawdziwym polem minowym, najwyższy czas je opuścić – czytamy w apelu The Catholic Herald, głównego tygodnika kościelnego w Wielkiej Brytanii.
więcej

Koncert symfoniczny dla Benedykta XVI

KAI / wab
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 20:40
Benedykt XVI wysłuchał w czwartek w Watykanie koncertu symfonicznego, który ofiarował mu prezydent Włoch Giorgio Napolitano z okazji pięciolecia jego pontyfikatu. Piąta rocznica wyboru papieża minęła 19 kwietnia.
więcej

Rosja: Religijny ekstremizm jak nazizm

Radio Watykańskie / wab
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 20:21
Do zakazania ekstremizmu religijnego, podobnie jak zakazana jest ideologia nazistowska, wezwał przewodniczący Wydziału ds. Kontaktów ze Społeczeństwem Patriarchatu Moskiewskiego. Według ks. Wsiewołoda Czaplina zakaz ten powinien obejmować zarówno Europę, jak i cały świat.
więcej

"Jeżeli tak jest w niebie, to chcieliby tam trafić"

KAI / wab
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 19:48
Wchodzimy w życie Kościoła w Polsce i jesteśmy dobrze przyjmowani – powiedziała s. Joanna, przełożona pochodzących z Francji Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, które od połowy kwietnia obecne są w Warszawie.
więcej

Dynamicznie wzrasta liczba diakonów

Radio Watykańskie / wab
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 18:48
Diakoni stali to kategoria katolików, która we współczesnym Kościele rozwija się najdynamiczniej. W latach 2000-2008 ich liczba wzrosła o niemal 34 proc. Jest ich aktualnie ponad 37 tys.
więcej

Antychrześcijańska konstytucja w Kenii

Radio Watykańskie
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 17:53
Chrześcijańskie organizacje w Kenii przygotowują się do rozpoczęcia formalnej kampanii na rzecz odrzucenia w referendum projektu nowej konstytucji tego kraju. Sprzeciw Kościołów budzą dwa umieszczone tam zapisy. Pierwszy z nich definiuje ludzkie życie od chwili narodzin, a nie poczęcia, co otwiera furtkę dla ewentualnej legalizacji aborcji. Drugi natomiast utrzymuje w mocy działalność cywilnych trybunałów muzułmańskich, która zdaniem kenijskich chrześcijan narusza prawa wyznawców innych religii, niż islam.
więcej

Uroczystości pogrzebowe kard. Špidlíka SJ

Radio Watykańskie
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 17:50
W Czechach rozpoczynają się 29 kwietnia uroczystości pogrzebowe kard. Tomáša Špidlíka SJ. Ten czeski jezuita, wieloletni profesor teologii wschodniej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, zmarł w Rzymie 16 kwietnia. Do dziś jego trumna spoczywała w katedrze w Ołomuńcu. Po wieczornej Mszy pogrzebowej zostanie przewieziona do sanktuarium Apostołów Słowian w Welehradzie, upamiętniającym misyjną działalność świętych Cyryla i Metodego. Jutro zostanie tam złożona do grobu.
więcej

MIVA Polska apeluje o wsparcie misjonarzy

KAI / psd
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 16:23
MIVA Polska ponawia apel do księży o wsparcie w Roku Kapłańskim polskich misjonarzy pracujących na całym świecie. Dzięki zebranym datkom możliwe będzie kupno środków transportu potrzebnych na misjach.
więcej

Turyn: Całun można oglądać tylko do 23 maja

KAI / psd
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 15:30
Nie ma powodów, aby wystawienie Turyńskiego Całunu trwało dłużej, niż przewidziano, czyli do 23 maja br. Przekonanie to wyraził arcybiskup Turynu, kardynał Severino Poletto, dementując tym samym pojawiające się ostatnio pogłoski w tej sprawie.
więcej

Jeśli dziś wtorek, to jesteśmy... w Fatimie

Posłaniec
Stanisław Czarnecki SJ
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 15:25
Tradycja pielgrzymowania istnieje od zarania chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie pielgrzymowali do miejsc życia i działalności Pana Jezusa w Ziemi Świętej. Miejscem pielgrzymek stały się z czasem groby męczenników bądź innych świętych, przez których orędownictwo wierni prosili o potrzebne im łaski.
więcej

Trzeba staranniej selekcjonować kandydatów

KAI / psd
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 15:21
Na konieczność staranniejszej selekcji kandydatów do kapłaństwa wskazuje w swym najnowszym numerze prestiżowe pismo włoskich jezuitów, "La Civiltà Cattolica".
więcej

Apel o wywieszenie 2 maja flag narodowych

KAI / psd
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 12:55
O wywieszenie biało-czerwonej flagi, która ma przypominać Polakom o ich powinnościach względem ojczyzny i dumie z własnego narodu, apeluje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Tradycyjnie 2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
więcej

Abp z Santiago de Compostela zaprosi Polaków

KAI / zylka
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 11:54
Arcybiskup Julián Barrio Barrio z Santiago de Compostela przybędzie do Polski w piątek, 30 kwietnia. Odwiedzi Jakubów i Więcławice, gdzie są parafie św. Jakuba, a także Częstochowę i Kraków. Zaprosi Polaków do nawiedzania w roku jubileuszowym grobu św. Jakuba w Hiszpanii.
więcej

"Kościół powinien być miejscem chwały"

KAI / psd
Czwartek, 29 kwietnia 2010, godz. 11:52
Na wkład Benedykta XVI w troskę o zachowanie piękna muzyki sakralnej zwraca uwagę na łamach „L’Osservatore Romano” wybitny włoski dyrygent, Riccardo Muti. Watykański dziennik publikuje jego wstęp do mającego ukazać się w połowie maja zbioru wszystkich wypowiedzi Josepha Ratzingera poświęconych muzyce.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook