Watykan: abp Mennini z Moskwy do Londynu

KAI / ad
Sobota, 18 grudnia 2010, godz. 12:55
Benedykt XVI mianował dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Federacji Rosyjskiej, abp Antonio Menniniego swym przedstawicielem w Wielkiej Brytanii.
więcej

Msza w intencji Ojczyzny i wydarzeń Grudnia '70

KAI / ad
Sobota, 18 grudnia 2010, godz. 09:39
Ten system prowadził do tego, że można było wydać rozkaz w obronie władzy i demokracji, zwanej ludową, aby strzelać do ludzi, kiedy oni czuli się upokorzeni przez system - mówił bp pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Marian Błażej Kruszyłowicz 17 grudnia podczas mszy św. w intencji Ojczyzny i ofiar wydarzeń Grudnia'70 w bazylice archikatedralnej w Szczecinie.
więcej

Reguła dla Ciebie - jak medytować?

o. Jan Paweł Konobrodzki OSB
Sobota, 18 grudnia 2010, godz. 08:39
Czas, miejsce, i inne elementy tworzą dogodne warunki do medytacji. O. Jan Paweł w V odcinku mówi o kwestiach praktycznych, w jaki sposób dobrze przygotować i przeprowadzić medytację.
więcej

"Gwiazdka dla powodzian" od Caritas

PAP / ad
Sobota, 18 grudnia 2010, godz. 08:31
5,8 tys. rodzin z diecezji sandomierskiej otrzyma na święta Bożego Narodzenia "Gwiazdkę dla powodzian", czyli paczki żywnościowe z wiktuałami na świąteczny stół. Wolontariusze Caritas już rozpoczęli dostarczanie podarków - poinformował rzecznik diecezji ks. Tomasz Lis.
więcej

Papież podziękował Tyrolczykom za choinkę

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie / wm
Sobota, 18 grudnia 2010, godz. 08:00
W Piątek w południe Papież Benedykt XVI przyjął w Sali Klementyńskiej ofiarodawców 34-metrowego świerka stojącego już na placu św. Piotra i 50 mniejszych choinek przywiezionych do Watykanu z południowego Tyrolu we włoskich Alpach.
więcej

Wierzyć jak Józef - Mt 1, 18-24

Mieczysław Łusiak SJ
Sobota, 18 grudnia 2010, godz. 07:08
Na pewno nie ma żadnej przesady w traktowaniu Józefa jako wyjątkowo świętego człowieka. Musiał być bardzo mocno zjednoczony z Bogiem, skoro z taką łatwością uwierzył, że dziecko poczęte w łonie Maryi nie jest dzieckiem żadnego mężczyzny, ale poczęło się z Ducha Świętego.
więcej

Wybrzeże Kości Słoniowej: modlitwa o pokój

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 22:33
W Wybrzeżu Kości Słoniowej już piąty dzień z kolei, trwa międzyreligijna modlitwa o pokój.
więcej

Rosja: apel o zakończenie starć kibiców

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 21:02
Patriarcha moskiewski wezwał do zakończenia „bratobójczego zwarcia w Rosji”. Zapewnił również o modlitwie za zamordowanego blisko dwa tygodnie temu szefa klubu kibiców Spartaka Moskwa Jegora Swiridowa. Od tego zabójstwa rozpoczęły się w Moskwie starcia między fanami moskiewskich klubów piłkarskich a wychodźcami z Kaukazu.
więcej

Czy powstanie Krajowa Rada Żywego Różańca?

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 20:53
Diecezjalni duszpasterze kół różańcowych chcą powołać Krajową Radę Żywego Różańca. Koordynowałaby ona działania w poszczególnych diecezjach i parafiach.
więcej

Iraccy biskupi "żebrzą" o pomocy w Europie

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 20:24
„Jako żebranie o pomoc Europy dla cierpiących chrześcijan Iraku” określają swą wizytę na Starym Kontynencie tamtejsi biskupi obrządku syryjskiego. Po Strasburgu kolej przyszła na Madryt. Na Uniwersytecie San Pablo CEU mówili oni o tragicznej sytuacji wyznawców Chrystusa w Iraku. Najnowszym aktem tego dramatu było uprowadzenie przez islamskich terrorystów młodej chrześcijanki w Mosulu.
więcej

Indie: Brutalny atak na sanktuarium maryjne

KAI / wm
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 17:17
Niewykryci dotychczas sprawcy brutalnie zaatakowali sanktuarium Matki Bożej w miejscowości Guntkal w diecezji Kurnool w stanie Andhra Pradeś w południowo-wschodnich Indiach. W rozmowie z watykańską agencją misyjną FIDES przedstawiciele episkopatu tego kraju wyrazili „zaniepokojenie i ból z powodu ciągle jeszcze częstych w Indiach przypadków przemocy i zniszczeń, wymierzonych w chrześcijan, ich struktury i miejsca święte”.
więcej

Spotkanie opłatkowe żołnierzy Wojsk Lądowych

KAI / wm
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 16:22
- Bardzo dziękuję za życzliwe przyjęcie w mojej nowej, wojskowej rodzinie – mówił dziś podczas spotkania opłatkowego w Dowództwie Wojsk Lądowych bp Józef Guzdek, ordynariusz wojskowy. Na spotkaniu w warszawskiej Cytadeli, będącej siedzibą Wojsk Lądowych, obecni byli m. in. szef MON Bogdan Klich, szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, kadra dowódcza i żołnierze tej najliczniejszej formacji w polskich siłach zbrojnych.
więcej

"Strasburg nie zobowiązuje Irlandii do aborcji"

KAI / wm
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 14:25
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu pozostawia przyszłą politykę Irlandii w zakresie ochrony poczętych dzieci w rękach naszego narodu i nie zobowiązuje kraju do wprowadzenia ustawodawstwa dopuszczającego aborcję. W ten sposób arcybiskup Armaghu i prymas całej Irlandii kard. Seán Brady skomentował 17 grudnia wczorajsze orzeczenie Trybunału, iż zawarty w konstytucji tego kraju zakaz przerywania ciąży narusza prawa ciężarnych do właściwej opieki lekarskiej w przypadkach zagrożenia życia.
więcej

"Chińscy katolicy" - ostry sprzeciw Watykanu

KAI / wm
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 14:02
Stolica Apostolska stanowczo potępiła pogwałcenie przez władze Chińskiej Republiki Ludowej wolności religijnej poprzez zwołanie w dniach od 7-9 grudnia VIII Zgromadzenia Przedstawicieli Katolików Chińskich. Wydarzenie to jednostronnie zaszkodziło dialogowi i klimatowi zaufania, nawiązanemu w ostatnim okresie w relacjach z Pekinem. Komunikat w tej sprawie wydało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
więcej

Beatyfikacja JP II - w przyszłym roku konkrety

PAP / psd
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 12:03
W przyszłym roku ogłoszony zostanie dekret o uznaniu cudu, potrzebnego do beatyfikacji Jana Pawła II i wyznaczona jej data - zapewniają kręgi kościelne w Rzymie. W niedzielę minie rok od zakończenia najważniejszego etapu procesu beatyfikacyjnego.
więcej

Ingres biskupa polowego Józefa Guzdka

PAP / psd
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 11:59
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek 19 grudnia odbędzie ingres do katedry polowej w Warszawie. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00. Po Mszy św. pomodli się przy grobie swojego poprzednika bp. Tadeusza Płoskiego oraz odda hołd sztandarowi wojskowemu.
więcej

"Nasz Dziennik": nie dajmy się podzielić

PAP / psd
Piątek, 17 grudnia 2010, godz. 06:30
"Kluczem do osłabienia, a potem do wyeliminowania Kościoła z życia publicznego jest próba podzielenia go albo wmówienia, że Kościół jest podzielony. Takie wrażenie uzyskuje się poprzez ciągłe wskazywanie rzeczy drugorzędnych" - mówi ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski, w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".
więcej

Abp Zimoń: Wybaczamy, ale pamiętamy

PAP / drr
Czwartek, 16 grudnia 2010, godz. 21:10
Wybaczamy, ale pamiętamy - mówił podczas mszy w 29. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń. W uroczystościach bierze udział prezydent Bronisław Komorowski.
więcej

Bóg ma swój rodowód - Mt 1, 1-17

Mieczysław Łusiak SJ
Czwartek, 16 grudnia 2010, godz. 20:56
Świat nie jest w stanie zupełnie oddalić się od Boga. Może tylko to usiłować. I wielu usiłuje to zrobić, ale Bóg i tak jest w historii ich życia.
więcej

1 stycznia – Światowy Dzień Pokoju

KAI / drr
Czwartek, 16 grudnia 2010, godz. 17:15
Od 1968 r. Kościół katolicki wita kolejny rok 1 stycznia Światowym Dniem Pokoju – ogłaszane jest wówczas okolicznościowe orędzie, jakie z tej okazji przygotowuje wcześniej papież. W 2011 roku będzie on obchodzony już po raz 43. i przebiegać będzie pod hasłem „Wolność religijna drogą do pokoju”. Pomysłodawcą Dnia był w 1967 r. Paweł VI.
więcej

Kraków: Wigilia dla 50 tysięcy osób

KAI / drr
Czwartek, 16 grudnia 2010, godz. 17:00
Barszcz czerwony, zupa grzybowa z łazankami, pierogi z kapustą oraz ruskie - te m.in. potrawy znajdą się na jednym z największych stołów wigilijnych. Stanie on po raz 14. na Rynku Głównym w Krakowie w niedzielę 19 grudnia. W ramach akcji charytatywnej dla bezdomnych i potrzebujących przygotowany zostanie posiłek dla ok. 50 tys. ubogich.
więcej

Japonia: Zmarł 103-letni polski misjonarz

KAI / drr
Czwartek, 16 grudnia 2010, godz. 16:00
W wieku 103 lat zmarł 16 grudnia w Nagasaki brat Sergiusz (Bolesław) Pęsiek OFM, który w 1931 r. na prośbę o. Maksymiliana Kolbego z grupą 30 polskich franciszkanów wyjechał na misje do Japonii. Służył tam swoją wiedzą i umiejętnościami, m.in, jako stolarz, aż do śmierci. Miał także zdolności literackie.
więcej

Jasna Góra: 26 grudnia - II Święto Rodzin

KAI / drr
Czwartek, 16 grudnia 2010, godz. 15:51
Na Jasnej Górze w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia odbędzie się II Święto Rodzin. Spotkanie zaplanowane jest w przypadającą tego dnia uroczystość świętej Rodziny. Przebiegać będzie ono pod hasłem „Rodzina na straży życia”.
więcej

Wielki sukces akcji Szlachetna Paczka

PAP / drr
Czwartek, 16 grudnia 2010, godz. 15:50
Wielkim sukcesem - według Stowarzyszenia "Wiosna" - zakończyła się tegoroczna edycja organizowanej przez nie akcji "Szlachetna Paczka". Wartość pomocy przekazanej w paczkach jest wstępnie szacowana na 10 mln zł - poinformowała PAP Agata Mardosz ze stowarzyszenia.
więcej

Papież do pięciu nowych ambasadorów

KAI / drr
Czwartek, 16 grudnia 2010, godz. 15:10
O powszechnym ludzkim braterstwie mówił Papież do pięciu nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook