Obchody wigilii Bożego Narodzenia na świecie

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 19:40
Choinka, wieczerza wigilijna, kolędy i nocne wyjście na pasterkę to dobrze nam znane nasze rodzime tradycje związane z Świętami Bożego Narodzenia. Jak natomiast wyglądają swięta u naszych bliższych lub dalszych sąsiadów? Radio Watykańskie przygotowało przegląd wydarzeń towarzyszących Świętom w różnych zakątkach świata.
więcej

Wigilijna modlitwa Polaków przy grobie papieża

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 19:32
Polacy mieszkający w Rzymie zgromadzili się dziś rano przy grobie Jana Pawła II. Nawiązali w ten sposób do spotkań opłatkowych, na które co roku polski Papież zapraszał swych rodaków do Watykanu. „Chcemy mu zaśpiewać kolędy, które tak bardzo lubił, przypomnieć sobie słowa, które wtedy do nas wypowiadał, i duchowo połamać się z nim opłatkiem” – mówił w homilii kard. Stanisław Ryłko.
więcej

Prymas: Boże Narodzenie to święta pokoju

Radio Watykańskie
PAP / Radio Watykańskie
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 19:30
Święta Bożego Narodzenia są świętami rodziny i pokoju; walka nie może iść przed solidarnością; wszyscy, którzy Polskę stanowią winni szukać tych przestrzeni, które nas łączą - powiedział prymas Polski abp Józef Kowalczyk w orędziu na Boże Narodzenie.
więcej

Pójdźmy wszyscy na Pasterkę

Sebastian Duda
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 18:01
Ta Msza święta to jeden z najpiękniejszych znaków obecności Boga z nami. Niech się zatem nie staje jednym z elementów przesłodzonej ckliwości, której przymus tak często dziś odczuwamy.
więcej

A jak wygląda Boże Narodzenie w Betlejem?

KAI / wm
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 14:25
Na obchody Bożego Narodzenia do Betlejem przybyło tysiące pielgrzymów z całego świata, miejscowych chrześcijan z Terytoriów Palestyńskich i z Izraela. W ciągu najbliższych dni wezmą oni udział w uroczystościach w mieście, gdzie przed 2011 laty narodził się Jezus. Według izraelskiego ministerstwa turystyki ok. 90 tysięcy pielgrzymów przybyło z zagranicy.
więcej

Rzecznik watykański: To był niełatwy rok

KAI / wm
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 13:59
Kończący się rok „nie zawsze był łatwy z punktu widzenia informacji watykańskiej”, pisze dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi w tradycyjnym już liście, jaki z okazji Bożego Narodzenia rozesłał do wszystkich akredytowanych przy nim dziennikarzy.
więcej

Kard. Dziwisz odwiedzi szopkę u franciszkanów

jms
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 13:50
Dziś o 22.00 rusza 19. już z kolei żywa szopka u franciszkanów w Krakowie. W drodze na Pasterkę odwiedzi ją ks. kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski złoży życzenia mieszkańcom miasta i podzieli się opłatkiem.
więcej

Szopki świata - piękno różnorodności

Posłaniec
Dariusz Kucia
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 13:32
Boże Narodzenie to czas obfitujący w obrzędy i zwyczaje, głoszące całemu światu radość z narodzin Zbawiciela. Wiele z nich, wywodząc się z kultury wyrosłej z wiary katolickiej nabrało ogólnoświatowego wymiaru stając się symbolem, po jaki sięgają różnorodne kultury i narody świętując z przyjścia na świat Nadziei.
więcej

"Życzę Polakom ciszy betlejemskiej nocy"

PAP / psd
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 13:02
Ciszy betlejemskiej nocy - takie życzenia na święta Bożego Narodzenia złożył Polakom metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz za pośrednictwem PAP.
więcej

Papież w BBC: Bóg obdarza świat wolnością

KAI / psd
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 13:00
Do głoszenia, że Bóg obdarza nas wolnością, nadzieją i życiem zachęcił dziś papież Brytyjczyków. Dziś rano BBC w emitowanym przez stację Radio 4 programie „Myśl dnia”, nadała refleksję Benedykta XVI. Było to wydarzenie bezprecedensowe w historii publicznej rozgłośni brytyjskiej.
więcej

Betlejem: trzy Boże Narodzenia

PAP / ad
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 04:34
Wasz Bóg urodził się aż trzy razy, macie trzech Jezusów? - dziwią się muzułmanie z Betlejem. Powód? Boże Narodzenie jest tu obchodzone aż trzykrotnie. Za każdym razem innego dnia - wskutek podziałów, jakie przez stulecia nastąpiły w chrześcijaństwie.
więcej

Droga do wewnętrznego pokoju - Łk 1, 67-79

Mieczysław Łusiak SJ
Piątek, 24 grudnia 2010, godz. 04:30
Żyjemy „w mroku i cieniu śmierci”. Perspektywa śmierci nas przygniata i mąci pokój wewnętrzny. Dlatego przychodzi do nas „Wschodzące Słońce” – Bóg we własnej osobie.
więcej

Życzę jedności z Panem Bogiem i ludźmi

KAI / ad
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 20:00
„Wszystkim Rodakom życzę jedności z Panem Bogiem i ludźmi. Nie zapominajmy, że w życiu Kościoła i w życiu narodu podstawową i twórczą wartością jest pokój i jedność” – powiedział abp Józef Michalik w swych życzeniach.
więcej

Niemcy: episkopat podsumował rok 2010

Radio Watykańskie
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 19:50
„To był rok nauki dla nas wszystkich” – tak abp Robert Zollitsch podsumował kończący się roku 2010. Przewodniczący niemieckiego episkopatu w kilku wywiadach podkreślił, że Kościół w Niemczech przeszedł kryzys, ale dziś wychodzi z niego mocniejszy. Niemieccy katolicy mogą z nadzieją patrzeć w przyszłość – podkreślił abp Zollitsch.
więcej

„Szopki na start” - konkurs portalu "Opoka"

KAI / ad
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 19:10
Wyjazd do Ziemi Świętej i wiele innych atrakcyjnych nagród czeka na uczestników konkursu " MMS-owa Szopka 2010", zorganizowanego przez katolicki portal www.opoka.org.pl i sieć komórkową "Plus". Szczególnie zaproszeni do udziału są twórcy Szopek w kościołach oraz rodziny, wykonujące wraz z dziećmi tradycyjne szopki w domu.
więcej

Boże Narodzenie nie wszędzie bezpieczne

Radio Watykańskie
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 18:43
Zbliżające się Boże Narodzenie nie we wszystkich częściach świata jest czasem pokoju i świątecznej atmosfery. Prześladowcy wyznawców Chrystusa też przygotowują się na chrześcijańskie święta, by jeszcze raz pokazać swoje nieprzyjazne nastawienie.
więcej

Kard. Danneels i kard. Léonard przed komisją

Radio Watykańskie
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 17:02
Belgijski Kościół nie miał i nie ma przywódcy. Jako prymas Belgii czy przewodniczący episkopatu nie miałem żadnej władzy nad innymi biskupami – tak zeznawał przedwczoraj kard. Godfried Danneels, były arcybiskup stołecznej Brukseli, przed belgijskim parlamentem.
więcej

Polskie kolędowanie przy grobie Jana Pawła II

Radio Watykańskie
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 16:41
W Wigilię Bożego Narodzenia w grotach watykańskich zostanie odprawiona Msza św. z udziałem Polaków. Początek liturgii o godz. 7:00 rano.
więcej

"Tygodnik Powszechny" bez ks. Bonieckiego?

KAI / apio
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 13:03
Ks. Adam Boniecki MIC w rozmowie z KAI powiedział, że z końcem marca 2011 r. przestanie być redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”. Od tego czasu będzie mieszkać we wspólnocie zakonnej księży Marianów w Warszawie. Deklaruje, że nad będzie blisko współpracować z pismem.
więcej

Bożonarodzeniowe choinki zbyt prowokujące

KAI / apio
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 11:59
Burmistrz Nazaretu Górnego (Illit) nie zgodził się, by na ulicach i placach miasta pojawiły się choinki, gdyż uznał, że ten symbol Bożego Narodzenia jest zbyt prowokujący.
więcej

Bóg nie tylko na sianku

Dariusz Piórkowski SJ
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 09:56
Wypada, aby w święta Narodzenia Pańskiego postawić sobie pytanie: Kto tak naprawdę leży w tym żłobie? No jak to, kto? W mojej głowie, jak w google, natychmiast wyskakują same mądre formuły, bo przecież nie na darmo studiowałem teologię.
więcej

Bóg ma dobry plan - Łk 1, 57-66

Mieczysław Łusiak SJ
Czwartek, 23 grudnia 2010, godz. 07:15
Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem.
więcej

Jerozolima: Orędzie patriarchy łacińskiego

Radio Watykańskie / wab
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 19:44
Bilans wydarzeń kończącego się roku jest przewodnim tematem bożonarodzeniowego orędzia abp. Fouada Twala, łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Wśród zadowalających faktów o charakterze eklezjalnym i socjalnym hierarcha wymienia między innymi zakończony Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu oraz rekordową liczbę pielgrzymów i turystów w Ziemi Świętej.
więcej

Watykan raz jeszcze o Piusie XI i Piusie XII

Radio Watykańskie / wab
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 19:37
Materiały archiwalne dotyczące papieskiej dyplomacji z okresu pontyfikatu Piusa XI powracają do watykańskiego Sekretariatu Stanu. Są to dokumenty przechowywane wcześniej w archiwum dawnej Kongregacji Spraw Kościelnych Nadzwyczajnych, czyli obecnej (od 1988 r.) drugiej sekcji Sekretariatu Stanu ds. relacji z państwami.
więcej

Zrozumieć Boże Narodzenie

Różaniec
Agnieszka Kasprzak / "Różaniec"
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 19:34
Żadne inne święta nie pokazują człowiekowi, jak bardzo jego myślenie różni się od Bożego. Bóg chciałby świętować w zupełnie inny sposób, niż my tego chcemy.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook