Czas ze Świętą Rodziną

Przewodnik Katolicki
o. Mariusz Uniżycki OFM / "Przewodnik Katolicki"
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 15:05
Czy wszystko już gotowe? Czy o niczym nie zapomnieliśmy? Właśnie, nie mamy opłatka... Trzeba będzie wysłać dziecko do kościoła. Zaraz, przecież były w supermarkecie! Jutro go zdobędziemy, przy okazji ostatnich zakupów. Zatem jesteśmy gotowi do świętowania! Przecież to jest Boże Narodzenie!
więcej

Homilia na dzień Świętej Rodziny

Henryk Pietras SJ
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 14:06
Żyjemy w tych dniach w świątecznym nastroju. Brzmi to bardzo banalnie, ale dla każdego znaczy to co innego. Święta są zresztą tak wesołe, albo tak smutne jak całe życie. Stanowią jednak pewien przystanek i dlatego dają okazję, by się nad tym życiem trochę zastanowić.
więcej

Homilia na Boże Narodzenie

Józef Augustyn SJ
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 13:56
Jeżeli jako chrześcijanie mamy doświadczać prostego ludzkiego szczęścia, Miłość Boga Wcielonego trzeba nam uczynić fundamentem naszej codzienności: naszego trudzenia się, zdobywania codziennego chleba, wzajemnej troski o siebie w rodzinie - mówi o. Józef Augustyn SJ.
więcej

Zbliża się Oczekiwany

Przewodnik Katolicki
Małgorzata Szewczyk / "Przewodnik Katolicki"
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 13:53
Bóg - Pan czasu - przychodzi do człowieka właśnie w czasie, przesuwając jego zwrotnicę w stronę wieczności. Przychodzi, by nasze kruche jestestwo wzmocnić swoją siłą.
więcej

Boże Narodzenie z Benedyktem XVI

KAI / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 11:58
Benedykt XVI będzie przewodniczył uroczystościom Bożego Narodzenia w Watykanie. Rozpocznie je 24 grudnia Pasterka pod przewodnictw papieża o godz. 22 w Bazylice Watykańskiej.
więcej

Audiencja ogólna i życzenia dla Polaków

KAI / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 11:44
Życzę wszystkim głębokiego przeżycia świąt Bożego Narodzenia – powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. W katechezie papież wezwał do „oczyszczenia ludzkich sumień i życia w przygotowaniu do przyjścia Pana Jezusa” oraz „czynienia dobra i wprowadzania pokoju na świecie”.
więcej

Wikileaks o dokumentach nt. Piusa XII

PAP / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 11:03
Watykan wycofał się z pisemnego porozumienia w sprawie przystąpienia do międzynarodowej organizacji pamięci holokaustu z powodu napięć wokół działań Piusa XII, który był papieżem podczas II wojny światowej - wynika z depesz ujawnionych przez Wikileaks.
więcej

Małżeństwo i rodzina - o to trzeba dbać

KAI / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 09:26
Zmiana mentalności, niezgodność charakterów, a przede wszystkim wyjazdy do pracy za granicę, to najczęstsze powody rozpadu małżeństw. Kryzys rodziny i małżeństwa w Polsce to fakt, z którym próbują się zmierzyć nie tylko księża, ale i psychologowie oraz pedagodzy.
więcej

Poradnik dla kierownika duchowego

Życie Duchowe
Elżbieta Sujak
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 09:15
Towarzyszenie duchowe jest aktywnością wypływającą z potrzeby twórczości, realizuje się w relacji międzyludzkiej opartej na bezinteresownej życzliwości. Towarzyszący nie może być nastawiony przede wszystkim na skuteczność, przeważnie nieuchwytną dla niego. Podejmuje służbę w najszlachetniejszym tego pojęcia znaczeniu: staje się pomocnikiem Ducha Świętego w procesie duchowego rozwoju wolnej osoby ludzkiej.
więcej

Przepis na udane życie - Łk 1, 46-56

Mieczysław Łusiak SJ
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 06:47
Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim. Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnic
więcej

Na początku było Słowo czyli Logos

Kard. Carlo Maria Martini
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 06:24
Już pierwszego dnia Świąt usłyszymy Prolog Ewangelii św. Jana, mówiący o Słowie. Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami. Czym jest owo Słowo-Logos, jak je rozumieć, jak głębiej wniknąć w Jego tajemnicę?
więcej

"Krytyka Watykanu jest nieuzasadniona"

PAP / drr
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 06:06
Krytyczne uwagi Watykanu pod adresem oficjalnego Kościoła chińskiego są nieuzasadnione i nieroztropne - oświadczyło w środę chińskie Biuro Spraw Religijnych, które cytuje agencja Xinhua.
więcej

Zdarzyło się 2000 lat temu...

Jan Gać
Środa, 22 grudnia 2010, godz. 00:20
Kiedy urodził się Jezus? Dlaczego Maryja i Józef przybyli do Betlejem? Kim byli Trzej Królowie? Spróbuj przenieść się w czasie i odkryj tajemnicę narodzin Jezusa.
więcej

Słowo powinno budować jedność

PAP / psd
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 19:17
Do odpowiedzialności za słowa wypowiadane w rodzinie, w pracy, podczas spotkań z ludźmi, w mediach, w życiu społecznym i politycznym - wzywa metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście pasterskim na Boże Narodzenie.
więcej

Patriarcha Cyryl o prześladowaniach w Europie

Radio Watykańskie
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 19:15
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl wyraził zaniepokojenie prześladowaniami chrześcijan w Europie. Rozmawiał na ten temat z przebywającym w stolicy Rosji prezydentem Łotwy.
więcej

Niemcy: ekumeniczne przesłanie na święta

Radio Watykańskie
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 19:14
„Wspólnie powinniśmy bronić godności człowieka tam, gdzie jest ona naruszana” – stwierdzili we wspólnym orędziu na Boże Narodzenie odpowiedzialni za kwestie ekumeniczne przedstawiciele Kościoła katolickiego i Kościołów ewangelickich w Niemczech. Kierujący komisją ekumeniczną niemieckiego episkopatu bp Gerhard Ludwig Müller oraz ewangelicki pełnomocnik ds. ekumenizmu bp Friedrich Weber po raz pierwszy wystosowali wspólne telewizyjne orędzie do wszystkich chrześcijan w Niemczech.
więcej

Szpital "Bambino Gesù" poszerza działalność

Radio Watykańskie
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 19:11
Uznanie Papieża i Stolicy Apostolskiej dla dotychczasowych osiągnięć szpitala Dzieciątka Jezus i jego nowych, stale rozwijających się inicjatyw, wyraził watykański sekretarz stanu. Złożył on tam przedświąteczną wizytę. Ten najstarszy we Włoszech szpital pediatryczny, powstały w 1869 r., należy od 1924 r. do Stolicy Apostolskiej.
więcej

Kongregacja Nauki Wiary o banalizacji seksu

Radio Watykańskie
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 19:07
W związku z niewłaściwymi interpretacjami pewnych słów Benedykta XVI z jego wywiadu-rzeki „Światło świata” Kongregacja Nauki Wiary wydała notę o banalizacji seksualności. Myśl Papieża wypaczono, co wyraźnie widać, gdy czyta się w całości rozdziały wzmiankujące ludzką seksualność.
więcej

Podaruj Pracownikom Handlu Wigilię

KAI / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 13:55
„Z przekonaniem popieram tę inicjatywę i wyrażam nadzieję, że powoli będzie ona budzić wrażliwość społeczną na drugiego człowieka i przyniesie godne owoce" - napisał abp Józef Michalik w liście do przewodniczącego NSZZ „Solidarność" Piotra Dudy. Jest to odpowiedź na inicjatywę związku w celu skrócenia czasu pracy w Wigilię.
więcej

Ugoda między A. Tysiąc a "Gościem Niedzielnym"

Anna Gumułka / PAP / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 12:24
Doszło do porozumienia między Alicją Tysiąc a Archidiecezją Katowicką - wydawcą tygodnika "Gość Niedzielny" i jego redaktorem naczelnym ks. Markiem Gancarczykiem - podał tygodnik w swoim najnowszym wydaniu, które ukazało się we wtorek.
więcej

Bp Budzik o "gorszących podziałach" w Kościele

KAI / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 11:40
Sprzeciwiam się twierdzeniu o podziałach w Episkopacie, tym bardziej o „podziałach gorszących” – mówi KAI sekretarz generalny Episkopatu, komentując list o. Ludwika Wiśniewskiego OP. „Jest owszem różnica zdań, dyskusja, nawet polemika. Ale to jest rzeczą normalną, naturalną, a nawet konieczną. Jest to zwyczajna droga dochodzenia do słuszności i prawdy” - wyjaśnia.
więcej

Gdzie się podziało Boże Narodzenie?

Krzysztof Ołdakowski SJ
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 11:33
Zbliżają się najradośniejsze ze świąt. Czy przy ogromnej presji rynku rozbudzającego skłonności do konsumpcjonistycznego stylu życia uda się obronić najgłębsze treści Bożego Narodzenia?
więcej

Podczas Pasterki pomóżmy samotnym matkom

KAI / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 10:35
Poprawiły się warunki mieszkaniowe w Domu Samotnej Matki w Tarnowie. W placówce prowadzonej przez diecezję tarnowską odnowiono pokoje matek, kaplicę, kancelarię, pokój gościnny. Powstał kącik zabaw i miejsca do przewijania dzieci. W domu mieszka pięć kobiet i czwórka dzieci. Wierni diecezji mogą pomóc samotnym matkom.
więcej

Aborcja to śmiertelna rana w sercu Europy

KAI / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 10:29
Aborcja jest większym zagrożeniem niż Al-Kaida i islamski terroryzm - argumentuje w swym artykule na łamach miesięcznika „First Things” lord Nicholas Windsor, jedyny katolicki członek brytyjskiej rodziny królewskiej.
więcej

Kolędy z Gwiazdami - Święta na Świętym Krzyżu

KAI / slo
Wtorek, 21 grudnia 2010, godz. 10:17
W kościele świętokrzyskiego klasztoru wypełnionym do ostatniego miejsca TVP nagrała koncert świąteczny pt. „Kolędy z Gwiazdami czyli Święta na Świętym Krzyżu”, który zostanie wyemitowany 25 grudnia o godz. 15.05 na antenie Programu 2 TVP.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook