Rozważanie przed modlitwą "Regina coeli", 20 maja 2001

Rozważanie przed modlitwą "Regina coeli", 20 maja 2001
(fot. Waiting For The Word / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (7-8/2001) and Polish Bishops Conference

1. Dzisiaj, w VI Niedzielę Wielkanocną, liturgia proponuje nam urywek z Dziejów Apostolskich, mówiący o tak zwanym «soborze jerozolimskim» (Dz 15, 11-29). To pierwsze zgromadzenie apostołów i starszych zostało zwołane, aby rozwiązać pewien istotny wówczas problem. Podczas gdy niektórzy wierzący ze środowiska faryzeuszów byli przekonani, że poganie nawróceni na chrześcijaństwo powinni poddać się obrzezaniu i przestrzegać prawa Mojżeszowego, Paweł i Barnaba twierdzili stanowczo, iż zbawienia nie uzyskuje się dzięki uczynkom przepisanym przez prawo, ale dzięki wierze w Chrystusa.

Po natchnionych wystąpieniach Piotra i Jakuba przeważył pogląd Pawła i Barnaby, od tego też dnia Kościół «wypłynął na głębię», gotów nieść Ewangelię wszystkim ludom i wszystkim kulturom. Apostolska energia, jaką Duch Święty natchnął Kościół na początku, nie wyczerpała się i porusza go także dzisiaj, gdy stawiamy pierwsze kroki w trzecim tysiącleciu. Jedynym pragnieniem i obowiązkiem wierzących jest nadal głoszenie wszystkim ludziom Jezusa, Odkupiciela człowieka, i to całego człowieka.

2. Tą drogą zmierza także Nadzwyczajny Konsystorz Kolegium Kardynalskiego, który rozpoczyna się jutro. Zakończy się uroczystą liturgią eucharystyczną, której przewodniczyć będę w czwartek rano w Bazylice Watykańskiej. W najbliższych dniach będziemy się wspólnie zastanawiać nad perspektywami życia Kościoła i jego misji w świecie. Naszym podstawowym punktem odniesienia stanie się List apostolski Novo millennio ineunte, w którym czerpiąc światło z doświadczenia jubileuszowego, wskazałem najważniejsze zadania całego Ludu Bożego: kontemplować oblicze Chrystusa Pana; na nowo rozpocząć od Niego dążenie do świętości; być świadkami Jego miłości.

3. W każdym momencie, ale zwłaszcza w chwilach decydujących, Kościół wsłuchuje się w głos Ducha. Tak było w jerozolimskim Wieczerniku, tak działo się podczas pierwszego «soboru», który otworzył drzwi poganom, tak będzie też podczas tego Konsystorza. Następcy Piotra i kardynałom, jego najbliższym współpracownikom w posłudze przewodzenia Kościołowi powszechnemu, nie może jednak zabraknąć modlitewnego wsparcia Ludu Bożego. Zachęcam was zatem, drodzy bracia i siostry, byście towarzyszyli nam modlitwą, wzywając przede wszystkim macierzyńskiej opieki Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Do Niej zwracamy się teraz z wielką ufnością, śpiewając razem Regina caeli.

DEON.PL POLECA

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Regina coeli", 20 maja 2001
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.