Wobec cierpienia człowieka

Wobec cierpienia człowieka
Fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl
Libreria Editrice Vaticana

Drodzy Bracia i Siostry!

Dziś Kościół wspomina pierwsze objawienie Najświętszej Maryi Panny św. Bernadetcie, które miało miejsce 11 lutego 1858 r. w Grocie Massabielskiej w pobliżu Lourdes. Owo cudowne wydarzenie sprawiło, że miejscowość ta, położona po francuskiej stronie Pirenejów, stała się światowym centrum pielgrzymek i żywej duchowości maryjnej. Od prawie 150 lat w tym miejscu z wielką mocą rozbrzmiewa wezwanie Matki Bożej do modlitwy i do pokuty, niczym nieustające echo słów zachęty, którymi Jezus rozpoczął swoje przepowiadanie w Galilei: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!» (Mk 1, 15). Sanktuarium to stało się także celem licznych pielgrzymek chorych, którzy wsłuchując się w słowa Najświętszej Maryi Panny, czują się zachęcani, by przyjmować cierpienia i ofiarować je za zbawienie świata w jedności z cierpieniami ukrzyżowanego Chrystusa.

Właśnie ze względu na owo powiązanie Lourdes z ludzkim cierpieniem umiłowany Jan Paweł II postanowił 15 lat temu, że w święto Matki Bożej z Lourdes obchodzony będzie także Światowy Dzień Chorego. W tym roku miejscem głównych obchodów — niejako ich sercem — jest Seul, stolica Korei Południowej, dokąd wysłałem swego przedstawiciela kard. Javiera Lozana Barragana, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Jego i wszystkich tam zgromadzonych serdecznie pozdrawiam. Myślą obejmuję także pracowników służby zdrowia całego świata, bo dobrze wiem, jakie znaczenie ma w naszym społeczeństwie ich służba osobom chorym. Przede wszystkim pragnę powiedzieć naszym chorym braciom i siostrom, że duchowo jestem z nimi i że są mi bliscy, a w sposób szczególny pamiętam o osobach cierpiących na najpoważniejsze i najboleśniejsze choroby: w tym Dniu na nich w szczególności skupia się nasza uwaga. Należy wspierać rozwój terapii paliatywnych, które będą w stanie zapewnić nieuleczalnie chorym pełną opiekę i dadzą im owo ludzkie i duchowe wsparcie, którego tak bardzo potrzebują.

Dziś po południu w Bazylice św. Piotra chorzy i pielgrzymi zgromadzą się licznie wokół kard. Camilla Ruiniego, który będzie przewodniczył Mszy św. Na jej zakończenie z radością spotkam się z nimi — podobnie jak w zeszłym roku — w duchowym klimacie Groty Massabielskiej. Odmawiając modlitwę «Anioł Pański», pragnę teraz zawierzyć macierzyńskiej opiece Niepokalanej Dziewicy chorych i cierpiących na ciele i na duchu na całym świecie.

DEON.PL POLECA

Benedykt XVI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wobec cierpienia człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.