Franciszek: solidarność chrześcijańska wyrazem natury Kościoła

(fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)

O solidarności chrześcijańskiej wyrażającej naturę Kościoła mówił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Papież kontynuował cykl katechez na temat Księgi Dziejów Apostolskich, a jego słów w auli Pawła VI wysłuchało dzisiaj około 7 tys. wiernych.

 

Franciszek odniósł się do obrazu pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, nakreślonego w 4 rozdziale Dziejów Apostolskich w które centralne miejsce zajmuje doświadczenie koinonii - dzielenia się. Wypływa ono z Eucharystii i przekłada się na braterską jedność w tym oddanie dóbr do wspólnego użytku i zbieranie pieniędzy na składkę na rzecz Kościoła - matki w Jerozolimie. Dynamika życia tej wspólnoty sprawia, że wierzący mają "jedno serce i jedną duszę" i nie uważają tego, co posiadają za swoją własność, ale wszystko mają wspólne. Jest to nowy sposób relacji między uczniami Pana - jest to więź między braćmi, która zespala i wyraża się także w komunii dóbr materialnych.

 

Ojciec Święty przypomniał, że obok przykładów pozytywnych 5 rozdział Dziejów Apostolskich przedstawia negatywny, Ananiasza i jego żony Safira, którzy część dochodu uzyskanego ze sprzedaży pola postanawiają zatrzymać dla siebie. Zaznaczył, że jest to przykład deprawacji sumienia, która prowadzi do śmierci. "Ci, którzy zachowują się w ten sposób, przechodzą przez Kościół jak turysta, który przebywa w hotelu, nie żyje nim jako swoim domem i rodziną. Życie nastawione wyłącznie na czerpanie korzyści i wykorzystywanie sytuacji kosztem innych, nieuchronnie powoduje śmierć wewnętrzną" - stwierdził papież.

 

"Niech Pan ześle na nas swego Ducha czułości, który pokonuje wszelką obłudę i szerzy tę prawdę żywiącą solidarność chrześcijańską, która nie będąc działaniem pomocy społecznej, jest niezbywalnym wyrazem natury Kościoła, czułej matki wszystkich, zwłaszcza najuboższych" - powiedział Franciszek podsumowując swoją katechezę.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?