"Pokój zawsze jest możliwy!" Papież wzywa do budowy społeczeństwa opartego na braterstwie

(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

O wielkiej odpowiedzialności za ochronę ludzi najsłabszych mówił papież Franciszek w przemówieniu do dziewięciu nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, od których przyjął listy uwierzytelniające.

 

Byli to przedstawiciele dyplomatyczni Tajlandii, Norwegii, Nowej Zelandii, Sierra Leone, Gwinei, Gwinei Bissau, Luksemburga, Mozambiku i Etiopii.

 

Papież stwierdził, że uwaga zwrócona "na najuboższych obywateli jest oczywistym obowiązkiem", który wypełniamy jednocząc się we wspieraniu ich integralnego rozwoju ludzkiego. - To zjednoczenie ma konkretną nazwę: braterstwo! - wskazał Franciszek.

 

W obliczu coraz bardziej złożonych globalnych wyzwań rośnie znaczenie braterstwa w pokojowym współżyciu, będącym "nie tylko zwykłą strategią społeczno-polityczną", lecz przykładem solidarności" w osiąganiu wspólnego celu. Dostrzega się ją w powszechnym pragnieniu przyjaźni między osobami, wspólnotami i narodami, "choć nie można jej nigdy uznać za raz na zawsze osiągniętą".

 

- Wśród największych zagrożeń dla zgodnego wzajemnego współżycia są: przemoc i konflikty zbrojne. Jednak bolesna lekcja podziałów i nienawiści uczy nas także, że pokój zawsze jest możliwy. Rozwiązywanie konfliktów i pojednanie są pozytywnymi znakami jedności, która jest silniejsza od podziałów i braterstwa, które jest mocniejsze od nienawiści - przekonywał Franciszek.

 

Za zachęcające uznał wysiłki wspólnoty międzynarodowej na rzecz przezwyciężenia konfliktów zbrojnych i szukania dróg pokoju, do czego nieodzowny jest braterski dialog. - Dialog, zrozumienie, szerzenie kultury tolerancji, akceptacji drugiego i współżycia między ludźmi naprawdę przyczyniają się znacznie do zmniejszenia problemów gospodarczych, społecznych, politycznych i ekologicznych, jakie osaczają dużą cześć ludzkości - stwierdził papież.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

mariuszw9 10:19:42 | 2019-05-24
Tą myśl przekazał św. Jan Paweł II w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju w 2004 roku.

Oceń 1 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook